
Dziecko trafiło do placówki opiekuńczej. Czy rodzicom należy się "800+"?
Nie. Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. „Umieszczone”, oznacza formalne zobowiązanie do pobytu - np. prawomocne orzeczenie sądu.

Mieszkam za granicą, czy dostanę „800+”?
W takim przypadku świadczenie nie przysługuje.
Warunkiem przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie w Polsce. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców mieszka wraz z dziećmi w Polsce, a drugi pracuje za granicą – nie może on jednak pobierać podobnych świadczeń w pełnej wysokości na te same dzieci w innym kraju.

Co w przypadku gdy niepełnoletnia osoba sama ma dziecko?
To skomplikowana sytuacja, zawsze rozpatrywana indywidualnie. Co do zasady jednak świadczenie przysługuje opiekunowi prawnemu dziecka. Może to oznaczać, że środki nie będą ostatecznie trafiać do niepełnoletniej matki.

W pewnym wieku 800+ już nie przysługuje
Gdy dziecko osiąga wiek 18 lat - świadczenie przestaje przysługiwać.
W chwili ukończenia przez dziecko 18 roku życia, świadczenie za dany miesiąc zostanie przyznane i wypłacone tylko za tę część miesiąca który przypada odpowiednio do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.