https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec niepokoju w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie? Wojewoda małopolski poinformował o kluczowej decyzji

Aleksandra Łabędź
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Andrzej Banaś
Na początku bieżącego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie zrobiło się nerwowo. Rodzice dzieci znajdujących się pod opieką Oddziału Rehabilitacji Dziennej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zadawali sobie jedno pytanie - "czy pacjenci pozostaną bez opieki?". Rzeczniczka szpitala zapewniała, że trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu. Tymczasem nastąpił zwrot akcji. Wojewoda małopolski podał ważną informację.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, planowane zamknięcie Oddziału Rehabilitacji Dziennej Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wzbudziło wiele emocji.

- Obecnie pracujemy nad reorganizacją Oddziału Rehabilitacji Dziennej USDK. Jedną z przyczyn są zmiany personalne, jakie nastąpią od marca 2025 roku w obrębie Oddziału Rehabilitacji Dziennej USDK. Pracujemy nad rozwiązaniem, które zapewni opiekę tych samych lekarzy czy fizjoterapeutów, na tym samym sprzęcie medycznym również u nas w szpitalu - wyjaśniała nam pod koniec stycznia br. Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzecznik prasowy USDK.

Kluczowe spotkanie u małopolskiego wojewody

Do Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wpłynęło w tej sprawie pismo Rzecznika Praw Pacjenta. Z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara odbyło się spotkanie z przedstawicielami szpitala. W sprawę zaangażowała się konsultant wojewódzka w dziedzinie rehabilitacji medycznej lek. med. Agata Mamak.

Śledziłem ten temat z dużą uwagą. Szpital stanął przed obiektywnym problemem związanym z zabezpieczeniem ciągłości obsady kadrowej. Takie sytuacje się zdarzają. Mogło się to przełożyć na konieczność ograniczenia działań Oddziału Rehabilitacji Dziennej – miejsca szczególnie wrażliwego, bo udzielającego pomocy niemowlętom i dzieciom z grup wysokiego ryzyka. Wiem, że kierownictwo szpitala podejmowało intensywne starania, aby rozwiązać problem. Założono zabezpieczenie dostępu do świadczeń rehabilitacyjnych w ramach innego rozwiązania organizacyjnego, równolegle poszukując specjalistów. Bardzo dziękuję za odpowiedzialne podejście i działania, które zostały podjęte. Z ulgą i satysfakcją przyjąłem informację, że szpitalowi udało się jednak pozyskać lekarza rehabilitacji i utrzymać możliwość realizowania wspomnianych świadczeń rehabilitacyjnych w trybie rehabilitacji dziennej – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Dodaje też: - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego finału, w tym pani konsultant lek. med. Agacie Mamak oraz dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, na czele z panem dr. hab. Wojciechem Cyrulem, prof. UJ.  Dziękuję też lekarzom, pielęgniarkom, rehabilitantom, fizjoterapeutom i wszystkim specjalistom, których codzienna praca przekłada się na to, że mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie mają szansę na rozwój, samodzielność i życie bez bólu - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska