Nasza Loteria

Konkurs „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023” rozstrzygnięty! Nagradzamy firmy i szkoły

Akcja specjalna GOZ Biznes
To już II edycja konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
To już II edycja konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Andrzej Banaś
Podczas prestiżowej gali uhonorowaliśmy laureatów II edycji ekokonkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”. Co zrobić, by zminimalizować degradację środowiska naturalnego, ale jednocześnie rozwijać firmę? Oni to nie tylko wiedzą, ale już stosują.

W szacownych murach Narodowego Banku Polskiego w Krakowie odbyła się uroczystość, w trakcie której nagrodziliśmy tych właścicieli firm i przedstawicieli szkół, którzy sprostali wymaganiom gospodarki obiegu zamkniętego.

GOZ - o co chodzi?

Celem GOZ (gospodarka obiegu zamkniętego, w skrócie: GOZ) jest zminimalizowanie wytwarzania odpadów trafiających do środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce, zarówno te wykorzystane do wytworzenia danego wyrobu, jak i jego eksploatacji, a także pozostające po nim odpady, powinny pozostawać w obiegu gospodarczym tak długo, jak jest to możliwe. Złotą zasadą GOZ jest reguła „3R” – Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj). Dotychczas powstawanie odpadów było ostatnim etapem "życia" produktów. Teraz są one traktowane jako surowce wtórne i ponownie wykorzystywane. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, oszczędzamy zasoby i uczymy wrażliwości na otaczający nas świat.

Nasz konkurs, przeprowadzony wspólnie z Województwem Małopolskim oraz Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, ma na celu wyróżnienie małopolskich przedsiębiorców, którzy w swojej działalności kierują się ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.

Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji naszego ekokonkursu, poza przedsiębiorcami, po raz pierwszy wzięły udział szkoły z Małopolski (szczególnie uczniowie szkół branżowych, centrów kształcenia zawodowego i techników). Jest to bowiem świetna okazja do zaprezentowania dotychczasowych działań szkół, opartych na założeniach GOZ.

Kto został Liderem Małopolski 2023 Gospodarki Obiegu Zamkniętego?

Oto zwycięzcy konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023”:

Kategoria Firmy:

Nagrodę dla FAKRO odebrała Iwona Majoch, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju. FAKRO, nagrodzone za wykorzystanie odpadów profili PCV w procesie recyklingu, jest liderem w zakresie ochrony środowiska, kładąc duży nacisk na zrównoważony rozwój, dobór ekologicznych materiałów i inwestycje w technologie przyjazne środowisku.

Małgorzata Korcala odebrała nagrodę dla firmy Psyjaciele.com. Działania firmy mają charakter upcyclingowy, czyli produkty, które powstają mają wartość wyższą niż te, z których powstały. Psyjaciele.com naprawiają też uszkodzone i oddane im akcesoria naszych pupili, a po naprawie oddają je za darmo do krakowskiego schroniska dla zwierząt.

Dla nagrodzonej za technologię upraw wertykalnych w kontrolowanych warunkach laury dla firmy Hydropolis Kraków odebrała Anna Drwięga.

Kategoria Szkoły:

Nagrodę dla Zespołu Szkół nr 4 Olkuszu odebrały dyrektor Marida Zoń i Izabela Wiczewska, kierownik praktycznej nauki zawodu. Szkoła została nagrodzona m.in. za renowację starych mebli.

Dla Zespołu Szkół Budowlanych - Technikum Budowlane i Szkoła Branżowa w Nowym Sączu nagrodę odebrała Kinga Gruca, opiekun projektu. Uczniowie zrealizowali mnóstwo pomysłów, m.in. pokaz mody ze śmieci czy budowa szafki, pufy i półki z kartonu.

Dyrektor Jolanta Dudczyk odebrała zasłużone laury dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Nowym Sączu. Szkoła z powodzeniem zrealizowała projekty, dotyczące gospodarowania wodą deszczową czy wykonanie eko-doniczek.

Warto stawiać na edukację!

Stosowanie zasad GOZ może wydawać się niełatwym zadaniem. Warto jednak podjąć działania, nie tylko ze względów ekologicznych czy etycznych, ale także finansowych. Dlaczego?

Obecnie widać coraz większe zapotrzebowanie na budowanie ekologicznej świadomości. Firmy, które zmieniają sposób projektowania i stawiają na jakość swoich wyrobów, przedłużając ich żywotność, zyskują w oczach konsumentów. Solidne produkty budzą zaufanie i są częściej wybierane podczas zakupów. W ten sposób nie tylko dbamy o czyste środowisko, ale i skutecznie budujemy wizerunek firmy i marki.

Jak podkreślał wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, GOZ to inwestycja w przyszłość.

- W założeniu konkurs miał łączyć dbałość o środowisko i rozwój gospodarczy. Wiele firm już doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest to obszar życia - stwierdził wicemarszałek Józef Gawron, otwierając galę laureatów.

Nic więc dziwnego, że przedstawiony przez dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafała Soleckiego program wsparcia i instrumentów finansowych, z których mogą korzystać małopolscy przedsiębiorcy i pracownicy małopolskich firm w najbliższych latach, cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Wielkim zainteresowanie słuchaczy cieszył się wykład prof. UR, dr hab. inż. Eweliny Jamróz "Furcelleran - a może tak spróbować z niego zrobić folie, powłoki, kapsułki i inne produkty", która w przystępny i fascynujący sposób przedstawiła dokonania świata nauki i możliwości prostego wdrożenia ich w codzienne życie.

Zobacz nasz specjalny dodatek, poświęcony Akcji Goz Biznes - Lider Małopolski 2023:

Laureatów honorowali eksperci: dr Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz Joanna Kulczycka, kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Dagmara Hnat-Szumny, pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza, a także Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny "Dziennika Polskiego" (organizatora konkursu) i "Gazety Krakowskiej".

Główni Partnerzy konkursu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Konkurs „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2023” rozstrzygnięty! Nagradzamy firmy i szkoły - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska