"Kraj, w którym chcę żyć. Dlaczego cudzoziemcy wybierają Polskę?" - na to pytanie szukali odpowiedzi w swoich reportażach uczestnicy tegorocznej edycji konkursu. Do redakcji "Gazety Krakowskiej" trafiło ponad sto prac. Warunków było kilka: praca musiała być napisana po polsku, nie mogła być wcześniej publikowana, a jej autor nie mógł mieć skończonych 36 lat.
Obrady kapituły, której przewodniczył Stefan Bratkowski, były w tym roku wyjątkowo burzliwe. W końcu jury uznało, że główna nagroda należy się Patrykowi Żaglewskiemu. Podczas gali otrzymał on czek o wartości 15 tys. zł., a jego praca zostanie opublikowana na łamach gazet wydawnictwa "Polskapresse". Wydrukujemy też dwie pozostałe prace: Macieja Czujko (otrzymał 10 tys. zł) i Moniki Jankowskiej (dostała nagrodę w wysokości 5 tys. zł).
Galę w Pałacu Wielopolskich prowadziła Katarzyna Kolenda-Zaleska. Uświetnił ją występ Gienka Loski, zwycięzcy I edycji programu "X Factor". - Muzyk to też w pewnym sensie reportażysta. Muzyka jest reportażem, czasem z podróży, a czasem z życia - mówił Loska.
Z kolei ksiądz Adam Boniecki powtórzył na scenie za Ryszardem Kapuścińskim: reportażysta potrzebuje pokory. - Jest wiecznym debiutantem. Każdy reportaż zaczyna pisać od początku, doświadczenie może nas zgubić - przestrzegał ks. Boniecki.
A Tomasz Lachowicz, redaktor naczelny Prasy Krakowskiej dodał: - Mówi się, że żyjemy w czasach, w którym sztuka reportażu umiera. My, organizatorzy konkursu im. Szumowskiego, nawet nie chcemy o tym słyszeć.
Szumowski, legendarny redaktor
Konkurs na reportaż nie mógłby mieć bardziej godnego patrona niż red. Maciej Szumowski
(1939-2004 r.). To jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego dziennikarstwa. Zasłynął jako twórca reportaży i ponad stu filmów dokumentalnych. Ale przede wszystkim - jako legendarny redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej". Kierował nią w trudnych czasach (1980-1981), mimo tego po prostu pisał prawdę. "GK" w jego czasach była symbolem wolności mediów.
Laureaci poprzednich edycji:
- pierwszej: Joanna Misztal
- drugiej: Wojciech Harpula (obecny red. naczelny "Gazety Krakowskiej"
- trzeciej: Tomasz Słomczyński
- czwartej: Anna Majewska
- piątej: Grażyna Zawada
- szóstej: Agnieszka Jasińska
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+