Spis treści
Kontekst na maturze 2023 – nowość na egzaminie pisemnym i ustnym
Konteksty zastąpią to, co do tej pory rozumieliśmy jako teksty kultury. Będą potrzebne maturzystom przy pisaniu wypracowania, a także podczas matury ustnej. Wypracowanie maturalne jest na maturze stałym elementem. To zadanie zamykające arkusz egzaminacyjny. Wszyscy, którzy będą zdawać maturę w formule 2023, czyli na nowych zasadach. w wypracowaniu będą musieli odnieść się do:
- minimum 2 utworów literackich (w tym do jednej lektury obowiązkowej),
- minimum 2 kontekstów.
Na maturze ustnej wymagane jest odniesienie się do przynajmniej jednego kontekstu.
Co ważne, wymagania egzaminacyjne pozwalają na wykorzystanie więcej niż jednego kontekstu z tej samej dziedziny. Ocena nie zostanie więc obniżona jeśli użyjemy 2, lub 3 kontekstów politycznych, muzycznych czy historycznych.
O ile odwołanie się na maturze do utworów literackich, szczególnie lektur, nie powoduje wątpliwości, to konteksty już tak. W rzeczywistości jest to inna nazwa na bardzo szeroko pojęte teksty kultury. Najważniejsze to, aby zastosowanie kontekstów na maturze w pracy pisemnej funkcjonalnie przekładało się na lepsze zrozumienie pracy bądź wypowiedzi. Musi dotyczyć tematu, a także rozwijać go, wspierać i spajać argumentację.
Jakie mogą być konteksty na maturze z języka polskiego?
Według informatora opublikowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kontekst może być odniesieniem do: