Towarzystwo na rzecz Ziemi: to degradacja środowiska
Prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu Piotr Rymarowicz podkreśla, że z taką sytuacją jak w ostatnich dniach na Stawach Grojeckich nie spotkał się już dawno.
- Zdarzały się przypadki, że kradziono żwir na furmanki czy małe przyczepki, ale tutaj odbywało się to na niespotykaną skalę
- podkreśla Piotr Rymarowicz.
Na miejscu zdarzenia na Stawach Grojeckich natrafił na koparkę i spory wybrany już kawałek koryta rzeki. Członkowie TnZ zrobili pomiary tego miejsca.
- Na podstawie naszych wyliczeń szacujemy, że doszło do kradzieży ok. 1,5 tys. m sześciennych żwiru
- mówi Piotr Rymarowicz. Jak dodaje, sprawa została zgłoszona została już na oświęcimską policję.
Według ekologów, taka nielegalna działalność powoduje degradację środowiska w obrębie koryta rzeki. Jej skutkiem jest destabilizacja koryt, uszkodzenia brzegów, spadku poziomu wód gruntowych. W przypadku zdarzenia na Stawach Grojeckich doszło także do naruszenia siedlisk chronionych gatunków ptaków. Miejsce, w którym wydobywany był żwir, znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000.
Efektem takiego niekontrolowanego wydobycia kruszywa z rzek jest także wzrost zagrożenia powodziowego. Bieg rzeki pozbawionej żwiru jest bardziej rwący, co w przypadku Soły jako górskiej rzeki jest szczególnie istotne.
Na problemy nielegalnego poboru kruszywa z koryt rzek zwraca uwagę także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, dodając, że trwa walka z tym procederem. W Małopolsce ostatnio dotyczyło to w szczególności rzeki Dunajec.
Na umocnienie brzegu na plantach w Oświęcimiu
Tymczasem okazuje się, że kruszywo z Soły na Stawach Grojeckich było przewożone do Oświęcimia. Tutaj od kilku dni trwały prace przy umacnianiu brzegu na plantach nad Sołą zlecone przez PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
- W wyniku wezbrania wód Soły został rozmyty wysoki prawy brzeg rzeki, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla istniejących ścieżek pieszo-rowerowych na terenie bulwarów miasta Oświęcim
- podkreśla Magdalena Gala, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie.
W związku z tym, jak dodaje, Wody Polskie w ramach usuwania skutków powodzi, podjęły decyzję o wykonaniu prac zabezpieczających w tym miejscu. Obejmują one zasypanie wyrwy brzegowej narzutem kamiennym, a następnie ziemią i obsianie tego terenu mieszanką traw.
Przedstawicielka RZGW potwierdza, że pozyskanie materiału przez wykonawcę do wykonania tych prac nastąpiło z odsypiska na prawym brzegu rzeki Soły w rejonie Grojca.
- Ponieważ teren ten znajduje się w obszarze Natura 2000 prace wymagają uzyskania stosownych pozwoleń
- przyznaje Magdalena Gala.
Jak dodaje, na chwilę obecną została wszczęta kontrola wyjaśniająca, czy wykonawca działał zgodnie z prawem i czy te działania były uzgodnione z pracownikami terenowymi RZGW w Krakowie.
- Atak nożem to samoobrona? Zatrzymany wyszedł na wolność, ukarany - ranny motocyklista
- Nasze produkty podbijają Polskę. Sprawdź nasze TOP marki
- Brzydkie napisy szpecą elewację zabytkowych i nowych budynków
- Akt oskarżenia w sprawie dwóch opiekunek ze żłobka w Oświęcimiu trafił do sądu
- Oświęcim. Przy ul. Legionów ruszyła budowa nowego parku handlowego
- 20-letni Piotr Kubik z Trzyciąża złowił suma – olbrzyma. Zobaczcie zdjęcia!
FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić
