https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korale, górale i biznes, czyli przedsiębiorcza Małopolska

Zbigniew Bartuś
pixabay.com
W krakowskim centrum Manggha rusza dziś wieczorem ósma małopolska edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 10 tysięcy Małopolan w 17 miastach weźmie udział w 200 wydarzeniach przygotowanych przez partnerów tego globalnego przedsięwzięcia. Celem jest wspieranie mieszkańców w zakładaniu i prowadzeniu firm oraz tworzeniu i rozwijaniu innowacyjnych pomysłów.

Małopolska uczestniczy w tym globalnym wydarzeniu od ośmiu lat, czyli niemal od zarania. Należy przy tym do najbardziej przedsiębiorczych regionów kraju, jako jedyny obszar z dawnego bloku komunistycznego otrzymała prestiżowy tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Na sukces ten pracują w największej mierze stworzone przez Małopolan firmy rodzinne, których udział w regionalnym PKB przekracza 50 proc.

W tym roku w wydarzenia ŚTP zaangażowanych będzie kilkanaście małopolskich miast: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko, Oświęcim, Kęty, Wadowice, Andrychów, Myślenice, Zator, Limanowa, Sułkowice, Skawina, Gorlice, Nowy Targ, Chrzanów. ŚTP jest wspólnym dziełem firm i instytucji publicznych, na czele z małopolskim Urzędem Marszałkowskim, który od lat koordynuje przedsięwzięcie, oraz urzędów pracy, ZUS, bibliotek, instytucji kultury i edukacji, w tym wyższych uczelni, organizacji pozarządowych.

W wydarzeniach ŚTP uczestniczą uczniowie, studenci oraz przedsiębiorcy - zarówno ci, którzy mają już własne firmy i szukają kreatywnych rozwiązań, jak i dopiero planujący założenie biznesu.

ŚTP w Małopolsce 2017 wystartuje o 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Organizowane tam Spotkanie Młodego Biznesu co roku przyciąga rzesze adeptów przedsiębiorczości. Tym razem tematem przewodnim będzie „Biznes w sieci”, czyli prowadzenie i rozwijanie działalności w przestrzeniach wirtualnych, ale także budowanie efektywnych i zdrowych relacji w biznesie. Wśród prelegentów znajdzie się m.in. Mateusz Kusznierewicz, mistrz Europy, świata i  olimpijski, a zarazem przedsiębiorca, który wymyślił m.in. podłączoną do internetu ramkę na zdjęcia ZOOM.ME.

Ponadto wiedzą podzielą się: Ewelina Muc – właścicielka firmy Siedemtrzy Studio, założycielka grupy edukacyjnej Girls Who WordPress oraz serwisu GirlsWhoWP.com, a także Maciej Budzich – autor nagradzanego w branżowych konkursach bloga Mediafun. Opowiedzą o współpracy w zespole, budowaniu relacji zarówno wewnątrz firmy, jak i z klientami i inwestorami. Pokażą, jak wykorzystać istniejące narzędzia do promowania i prowadzenia biznesu online.

Kulminacja spotkania będzie rozdanie nagród firmom wyróżnionym w konkursie „INNOVATOR MAŁOPOLSKI”, organizowanym przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej wraz z UMWM.

Dla tych, co już mają pomysł

Małopolanie planujący założenie własnego będą mogli skonsultować swe pomysły z doradcami i trenerami biznesowymi, przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, sektora finansów publicznych (skarbówka, ZUS). Ofertę indywidualnych konsultacji oraz otwartych warsztatów i seminariów dla grup przygotowały małopolskie instytucje publiczne powołane do wspierania i aktywizacji zawodowej, w tym ośrodki kształcenia ustawicznego w Krakowie i Wadowicach, urzędy pracy w całej Małopolsce. W Sądeckim Urzędzie Pracy przewidziano dodatkowo rozstrzygnięcie organizowanego przez prezydenta Nowego Sącza konkursu dla firm, honorującego dobre lokalne praktyki. Z kolei Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji przez cały tydzień oferuje doradztwo w dziedzinie przedsiębiorczości społecznej. Zaprasza szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, by mogły swoje biznesowe pomysły przedyskutować ze specjalistami, a zarazem poznać możliwości wsparcia.

Dla szukających inspiracji

W ramach ŚTP odbędzie się wiele lekcji przedsiębiorczości, badań predyspozycji i cech sprzyjających prowadzeniu firmy, gier i symulacji rozwijających kompetencje przywódcze, komunikacyjne, negocjacyjne itd. Zajęcia przygotowano dla uczniów w szkołach, ale też w formie otwartej, dla wszystkich chcących sprawdzić swoje możliwości i poszerzyć wiedzę.

Szeroką ofertę dla młodych ludzi, którzy już niedługo będą podejmować decyzje o swojej przyszłości, przygotowały: Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie oraz Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze. Odbędzie się tam wiele zajęć zarówno rozwijających indywidualne cechy sprzyjające przedsiębiorczości (jak kreatywność, strategiczne myślenie, odporność na stres, asertywność i empatia czy autoprezentacja i kompetencje komunikacyjne), jak i szkolenia pomagające rozeznać się na rynku pracy i na zawodowej ścieżce. Będzie okazja, by poszerzyć wiedzę dotyczącą działania instytucji otoczenia biznesu, oferty i możliwości jakie stwarzają, ale również zobowiązań i wymagań nie tylko wobec młodego przedsiębiorcy, ale w ogóle osoby chcącej podejmować świadome i korzystne decyzje na rynku pracy.

Adepci przedsiębiorczości będą mogli spotkać się z lokalnymi przedsiębiorcami, służącymi swą wiedzą i doświadczeniem, m.in. w Zespole Szkół w Zatorze, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wadowicach. W Krakowie do udziału w szkoleniach i konsultacjach zapraszają m.in. firmy All for Body, Stowarzyszenie Mentorów „Promentor”, Fundacja Małopolska Izba Samorządowa.

Dla tych, którym trudno odnaleźć się na rynku pracy, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie i w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie przygotowano warsztaty pobudzające kreatywność i motywację. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na szkolenie z zarządzania czasem. Wadowice przygotowały warsztaty dla mam chcących wrócić do pracy oraz dla cudzoziemców i przedsiębiorców, którzy chcieliby ich zatrudnić. Ponadto w wadowickim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego przez cały tydzień odbywać się będą spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, specjalistami z otoczenia biznesu (prawo pracy, rachunkowość, podatki, składki na ZUS, bankowość, komunikacja w biznesie, autoprezentacja itp.).

Dla chcących rozwijać biznes

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oferuje wykłady poświęcone narzędziom usprawniającym prowadzenie biznesu. Można poszerzyć wiedzę na temat Google Analytics, narzędzi do monitoringu Internetu i mediów społecznościowych, przyjrzeć się zagadnieniu gier jako narzędzi biznesowych. Na UEK odbędą się też warsztaty ze skutecznej komunikacji, a także gry i symulacje wzmacniające strategiczne myślenie i inne cechy sprzyjające byciu przedsiębiorczym. Szczególnie ciekawą propozycją w tym obszarze będzie wykład na temat Kaizen – sposobu myślenia, komunikowania i rozwiązywania problemów, dzięki któremu japońskie koncerny, jak Toyota, Mazda, Honda, osiągnęły spektakularne efekty.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przedstawi metodę Design Thinking.

Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza potencjalnych eksporterów na szkolenie prezentujące formy rozliczeń w handlu międzynarodowym.

Dla biznesu z sercem i… głową

Na seminarium zorganizowanym przez UEK o podejściu do biznesu z misją i głową pełną ideałów opowiedzą przedstawiciele Stowarzyszenia WIOSNA oraz agencji marketingowej „Leżę i Pracuję”, która wspiera osoby sparaliżowane. Natomiast z pytaniem jak prowadzić biznes łącząc cele gospodarcze ze społecznymi będzie można się zmierzyć w Małopolskim Instytucie Kultury. Odbędzie się tam gra symulacyjna, w której wcielając się w role historycznych przedsiębiorców, na przykładzie funkcjonowania miasta Andrychowa, będziemy odkrywać rolę społecznych aspektów prowadzenia biznesu w rozwoju lokalnej społeczności. Jak zawsze sporo będzie się działo także w temacie startupów.

Podczas wykładu „Od pomysłu do biznesu – jak rozpocząć przygodę ze startupem?” przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego podzielą się z młodzieżą radami, jak uniknąć najbardziej powszechnych błędów w budowaniu i prowadzeniu własnego startupu.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie do rozwijania postaw przedsiębiorczych zainspiruje studentów i studentki Konsul Generalny USA. Posłuchać będzie można także wykładu o branżowych symulacjach biznesowych, który pod hasłem „Student a start-up” wygłosi przedstawicielka firmy REVAS. Kulminacją programu będą rozgrywki o Puchar Rektora za najlepiej zarządzane wirtualne przedsiębiorstwo.

W sumie w ramach tegorocznego ŚTP odbędzie się ponad dwieście wydarzeń w 17 miastach Małopolski organizowanych przez 40 instytucji partnerskich. Koordynatorzy z UMWM podkreślają, że „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości tworzymy wszyscy razem”, jest to bowiem święto przedsiębiorczych jednostek i społeczności.

Więcej informacji o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości w Małopolsce na stronie http://tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl/
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2017 realizowany jest w ramach projektu „Przedsiębiorcza Małopolska – rozwój przedsiębiorczości technologicznej w regionie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska