FLESZ - Rząd luzuje obostrzenia
Zespół Lekarzy z Zakładu Medycyny Rodzinnej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, pod kierownictwem prof. Przemysława Kardasa, stworzył ankietę dla osób, które chorowały na COVID-19. Autorzy badań w ten sposób chcieli się dowiedzieć, jakie objawy towarzyszyły zakażeniu, czy były to "klasyczne" objawy takie jak kaszel, duszności, ból mięśni, wysoka gorączka czy też zarażeni pacjenci wyzywali nietypowe symptomy.
- Jak wynika z doświadczenia lekarzy choroba COVID-19 manifestuje się w bardzo różnorodny sposób. U jednych to tylko katar i ból głowy, u innych brak węchu i smaku, u jeszcze innych męczący kaszel i duszność. Obecnie zidentyfikowano ponad 50 objawów, które prezentują pacjenci zakażeni koronawirusem, nie do końca jednak wiadomo, które z nich występują najczęściej, a także co wpływa na wystąpienie duszności i osłabienia u jednych, a braku tych objawów u innych - wyjaśniają w opisie przeprowadzonego badania naukowcy z Łodzi.
W ciągu miesiąca w badaniu wzięło udział ponad 600 osób. Wynika z nich, że objawów COVID-19 jest dużo i nie zawsze są one oczywiste.
Często wymienianymi przez ozdrowieńców symptomami są np. kaszel, duszności, ból zębów czy też światłowstręt. Aż 40 proc. ankietowanych podało także, że podczas choroby temperatura ciała spadła u nich poniżej 36 stopni Celsjusza. To duże zaskoczenie, ponieważ do tej pory za jeden z głównych objawów świadczących o COVid-19 uważano gorączkę.
Jakie inne objawy świadczące o zakażaniu koronawirusem opisali naukowcy? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
