Na taki krok zdecydowały się m.in. władze galerii Serenada oraz Krokus. W tych centrach wprowadzona została regularna dezynfekcja elementów wyposażenia. Regularnie odkażane są m.in. stoły w strefie restauracyjnej, poręcze schodów, przyciski w windach, meble na pasażu, ekrany kiosków informacyjnych, bankomaty, ławki na terenach zewnętrznych, a szczególnie place zabaw dla dzieci.
- Wszystkie prace ekipy sprzątającej obywają się w rękawiczkach ochronnych. W przygotowaniu jest ulokowanie dodatkowych pojemników z płynem dezynfekującym w strefach wejść do obiektów - wyjaśnia Szymon Szlachta, Marketing Manager Centrum Serenada i CH Krokus.
Dodatkowo przed toaletami zwisły informacje, jak należy prawidłowo myć ręce.
Dyrekcja centrów zaznacza jednak, że to nie koniec ich działań w tym zakresie. Kolejne, bardziej radykalne środki będą wprowadzane po tym, jak w Polsce, a szczególnie w Krakowie zostanie potwierdzone występowanie wirusa.
Sprawdziliśmy również czy w innych galeriach na terenie Krakowa prowadzoną są takie akcje. W Galerii Kazimierz zapewniono nas, że dyrekcja pozostaje czujna i na bieżąco monitoruje kierunek rozprzestrzeniania wirusa. Dodatkowo władze obiektu pozostają w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i postępują zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. O dodatkowych działaniach polegających na dezynfekcji obiektu jednak nie wspominano.
Wzmożona regularna dezynfekcja wyposażenia i urządzeń przeprowadzana jest również w galerii Bronowice. Chodzi w szczególności o tereny wspólne m.in take jak windy, poręcze, schody, klamki, ekrany i obudowy planów interaktywnych oraz bankomaty. Także toalety i strefa restauracyjna wraz z jej wyposażeniem dezynfekowane są częściej, niż dotychczas, przy zachowaniu restrykcyjnych zasad higieny.
- W toaletach dla klientów, w ramach akcji informacyjnej, pojawiły się instrukcje prawidłowego mycia rąk oraz plakaty edukacyjne dotyczące wirusa SARS-Cov-2, planujemy także wprowadzenie dyspenserów z płynem dezynfekującym do rąk. Z kolei do najemców skierowany został specjalny newsletter informacyjny z zaleceniami GIS, jak również wewnętrznymi instrukcjami naszego obiektu dotyczącymi szczególnego dbania o zachowanie czystości oraz wzmożoną dezynfekcję wyposażenia poszczególnych elementów sklepów i salonów - informuje Aleksandra Rzońca, dyrektor Galerii Bronowice
Dodatkowo najemcy gastronomiczni zostali zobligowani do zmiany organizacji wydawania sztućców we wszystkich lokalach restauracyjnych, piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zlikwidowali pojemniki zbiorcze i obecnie wydają sztućce indywidualnie każdemu klientowi.
- Jeżeli będzie taka potrzeba, wspólnie z najemcami będziemy uruchamiać kolejne kroki i procedury prewencyjne. O wszelkich zmianach będziemy decydować na bieżąco, dostosowując się do bardzo dynamicznej sytuacji i pojawiających się komunikatów - podsumowuje Rzońca.
Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
