Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Krakowie. Naukowcy z UJ bliscy opracowania szybszych testów!

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
brak
Po czterech tygodniach od rozpoczęcia współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego z firmą SEnsDx zespół badaczy zrobił pierwszy krok – wyselekcjonowanie białek charakterystycznych dla wirusa CoV-2– na drodze do opracowania szybkiej i konkretnej diagnozy koronawirusa. Kolejnym etapem w badaniach będzie znalezienie cząstek, które będą w stanie reagować wyłącznie z tymi białkami.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

O postępach opowiedział prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którego zespół bierze udział w badaniach. - Opieramy się na technologii stworzonej prze firmę SensDx, która już jakiś czas temu opracowała serię testów, a część z nich już została zatwierdzona do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Te testy bazują na sensorach bioelektrycznych, które pozwalają na dokładną diagnostykę. Na ten moment zaczęliśmy realne prace w laboratorium, ale jesteśmy na początku drogi. Zrobimy wszystko, żeby ten test był jak najszybciej dostępny, ale to musi być również wiarygodne i działać w stu procentach.

Niezwykle istotne jest to, że nowy test będzie skierowany do użycia poza laboratorium. Pozwoli na szybki przesiew w miejscach, w których nie ma możliwości przeprowadzenia pełnej diagnostyki np. na lotnisku lub stacjach kolejowych. W ten sposób może zostać zmniejszone ryzyko epidemii – zarażone osoby będą identyfikowane, zanim przeniosą wirusa dalej.

Koronawirus: aktualizowany raport

Kiedy rewolucyjna metoda może stać się ogólnodostępna? - Chcemy stworzyć rozwiązanie, które będzie pomocne dla społeczeństwa i będzie mogło zostać zastosowane w ciągu tego sezonu czy może nawet bardziej sezonu jesiennego, kiedy prawdopodobnie wirus powróci, a będzie potrzeba szybkiego zlokalizowania osób, które go przenoszą – odpowiada prof. Krzysztof Pyrć.

Rozwój badań nad opracowaniem szybkiego testu diagnostycznego jest możliwy m.in. dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zdecydowało się przekazać na ten cel 25 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska