Według badań CBOS 67 proc. Polaków deklaruje, że umiałoby udzielić pierwszej pomocy, ale tylko 19 proc. pytanych jest tego całkowicie pewnych. Szkolenia z pierwszej pomocy, które odbywają się w małopolskim NFZ, są okazją, by wiedzę z tego zakresu utrwalać i w razie potrzeby sięgać po nią bez zawahania.
Szkolenia z niesienia pierwszej pomocy w małopolskim NFZ
Kolejne takie spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 30 sierpnia w sali obsługi klientów MOW NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Podstawowe zasady pierwszej pomocy przypomną eksperci ze Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Początek nauki o godz. 12. Szkolenie jest bezpłatne, nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać.
Ratownicy pokażą m.in., jak udzielić pomocy osobie nieprzytomnej i dziecku, które się zadławiło, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i korzystać z defibrylatorów AED. Tego typu urządzenia pomagają w przywróceniu prawidłowej pracy serca w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Można je znaleźć m.in. na dworcach czy w budynkach instytucji publicznych - także w sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W.
Szkolenie będzie również okazją, by skonsultować własne wątpliwości, nauczyć się, jak właściwie ocenić stan poszkodowanego, kiedy wezwać karetkę i jakie informacje przekazać dyspozytorowi medycznemu.
Groźne upały i owady
Dane Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pokazują, że tylko w ostatni długi weekend sierpniowy dyspozytornie medyczne w Krakowie i Tarnowie odebrały blisko 5 tys. połączeń. Ponad 3 tys. razy był niezbędny wyjazd zespołów ratownictwa medycznego. Telefony najczęściej dzwoniły z powodu zasłabnięć w miejscach publicznych oraz ukąszeń owadów.
Szerszeni czy os w tym roku w Małopolsce jest zauważalnie więcej. Na ogół osoba użądlona przez owada nie wymaga specjalistycznej pomocy medycznej, warto jednak skonsultować swój przypadek z lekarzem.
Najgroźniejsze są użądlenia w jamie ustnej lub gardłowej, mogą one bowiem prowadzić do zablokowania dróg oddechowych. Szybkiej pomocy lekarskiej wymagają też osoby uczulone i wielokrotnie użądlone. Reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast po użądleniu lub po upływie minut czy nawet godzin od chwili użądlenia (do 24h).
Jej postęp zatrzymuje wstrzyknięcie adrenaliny - samodzielnie lub przez lekarza. Osoby, które wiedzą o uczuleniu na jad owadów, w okresie wakacyjnym nie powinny rozstawać się z ampułkostrzykawką adrenaliny.
Ratuj życie z mojeIKP
Przy nagłym wstrząsie anafilaktycznym po użądleniu owada, zasłabnięciu czy udarze w ratowaniu zdrowia i życia pomoże aplikacja mojeIKP.
Jej elementem jest zakładka ze wskazówkami niesienia ratunku w tego typu sytuacjach i system, który przeprowadzi przez udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, podpowiadając kolejne kroki w zależności od jej stanu.
Aby skorzystać ze wsparcia, nie trzeba się logować, wystarczy wybrać „Pierwsza pomoc” na stronie głównej aplikacji. MojeIKP można bezpłatnie pobrać na telefony i tablety z systemem Android lub iOS.
