https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend i prawie 20 tys. telefonów na pogotowie ratunkowe. Najczęściej telefonowano w sprawie zasłabnięć i użądleń owadów

Marcin Banasik
Dyspozytorzy medyczni przypominają, że w przypadku osób użądlonych najważniejsza jest szybka interwencja.
Dyspozytorzy medyczni przypominają, że w przypadku osób użądlonych najważniejsza jest szybka interwencja. Mariusz Kapala
- Długi weekend był czasem intensywnej pracy dla operatorów numerów alarmowych oraz dyspozytorów medycznych. Dziękuję wszystkim, którzy czuwali 24 godziny na dobę nad bezpieczeństwem Małopolan i uruchamiali sztafetę pomocy służb. Krakowskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w ciągu tych czterech dni odnotowało blisko 19 tysięcy zgłoszeń na numer 112. Dyspozytornie medyczne w Krakowie i Tarnowie odebrały prawie 5 tysięcy połączeń, a zespoły ratownictwa medycznego zostały zadysponowane 3086 razy – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Kl

Szczególny problem: ukąszenia owadów

Najczęstszymi powodami kontaktu z dyspozytornią medyczną były zasłabnięcia w miejscach publicznych oraz ukąszenia owadów.

- Dyspozytorzy medyczni przypominają, że w przypadku osób użądlonych najważniejsza jest szybka interwencja. Osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych powinny w okresie wakacyjnym wyposażyć się w ampułkostrzykawkę z adrenaliną, którą mogą kupić w aptece na receptę wystawioną przez lekarza POZ. Osoby, które nie są uczulone, również powinny zachować ostrożność i w przypadku ukąszenia – natychmiast zadzwonić na numer alarmowy i skonsultować z dyspozytorem medycznym, czy w danej sytuacji wzywać Zespół Ratownictwa Medycznego. Nie u każdej osoby użądlonej przez owady rozwinie się wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu, jednakże trzeba być ostrożnym i warto w takiej sytuacji zasięgnąć opinii osoby z wykształceniem medycznym – mówi zastępca kierownika dyspozytorni medycznej w Krakowie Konrad Łagosz.

W ubiegłym roku podczas sierpniowego długiego weekendu dyspozytornie medyczne odnotowały w Małopolsce ponad 5,5 tysięcy połączeń i ponad 2,6 tys. wyjazdów ZRM-ów.

Z perspektywy Centrum Powiadamiania Ratunkowego

- Z 18 622 zgłoszeń na numer 112 ponad 60% stanowiły zgłoszenia niezasadne, czyli te fałszywe i anulowane. Tegoroczny długi weekend było dla nas nieco spokojniejszy niż ubiegły. W 2024 roku mieliśmy blisko 25 tysięcy połączeń na numer 112, z czego 65% stanowiły te niezasadne. Dziękujemy wszystkim dzwoniącym na numer 112, którzy współpracując z operatorami numerów alarmowych, podawali właściwe informacje, pomagające uruchomić pomoc. Zawsze podkreślamy, że dzwoniący na numer 112 są naszymi oczami i uszami – mówi kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie Łukasz Bombała.

CPR odnotował w tym roku podczas tegorocznego długiego weekendu 621 zgłoszeń związanych z komunikacją drogową. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła 753. Zdarzeń z kategorii „interwencja domowa” było 546 (w 2023 r. – 600). Zgłoszeń na numer 112 w sprawie różnego rodzaju pożarów odnotowaliśmy 96 (w 2023 r. – 142). Były też 62 połączenia związane z próbami samobójczymi (w 2023 r. – 78).

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska