- Podczas Świąt Bożego Narodzenia chorym należy zapewnić ciągłość opieki i leczenia dokładnie taką samą jak podczas dni powszednich. Nasi specjaliści starają się, aby możliwie jak największą ilość pacjentów wypisać do domu przed okresem świątecznym, ale nie zawsze jest to możliwe. W naszym szpitalu na święta pozostają chorzy, którzy w ostatnich dniach przeszli operację np. pomostowanie aortalno-wieńcowe, zawał serca lub udar mózgu, a także oczywiście pacjenci wymagający ciągłego monitorowania (znajdujący się na oddziałach intensywnej terapii, ale też na odcinku transplantologii i mechanicznego wspomagania krążenia). I nie możemy zapominać także o najmłodszych pacjentach naszego szpitala, którzy również często wymagają wzmożonej opieki ze strony personelu medycznego - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos ze Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II.
Specjalne obostrzenia związane z COVID-19
Według oficjalnych danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia od 4 marca 2020 r. w całej Polsce zdiagnozowano łącznie 6 619 343 zakażeń SARS-CoV-2, z czego 5 335 745 osób wyzdrowiało. Tymczasem minione dni i tygodnie pokazują, że liczba osób zakażonych COVID-19 znów systematycznie wzrasta.
Według oficjalnego raportu Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w całej Polsce wykonano 6 314 testów i stwierdzono 2 847 zakażeń COVID-19. Wyłącznie z przyczyn związanych z zakażeniem zmarło 12 osoby, a 17 osób również w związku z chorobami współistniejącymi. W Małopolsce wykonano 407 testów i stwierdzono 124 nowych zakażeń i 55 ponowne. Najwięcej testów wykonano w województwie mazowieckim -1 113 i wykryto 453 zakażeń (red. dane opublikowane dnia 21.12.2023r.).
- Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 i zwiększoną ilością zachorowań w ostatnim czasie zalecaliśmy skrócenie czasu odwiedzin u chorych, a także zachowanie ostrożności takich jak: dezynfekcja dłoni, maseczki, a obecnie niektóre Oddziały w naszym Szpitalu wstrzymały odwiedziny - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos.
Niektórzy uciekając przed samotnością, wolą zostać w szpitalu ...
W ostatnim czasie na szpitalnych oddziałach jest znacznie mniej osób niż przed Świętami, lecz niektórzy pacjenci nie mogą zostać wypisani do domów, bądź nie chcą.
- Jeśli stan zdrowia pacjenta w podeszłym wieku polepsza się i możemy nazwać go dobrym/optymalnym, to nasz personel medyczny kontaktuje się z jego najbliższymi wskazanymi przez chorego lub też opieką społeczną w przypadku, gdy osoba ta jest samotna. Zapewne zdarzają się sytuacje, gdy pacjenci wolą pozostać w szpitalu, bo tutaj mają zapewnioną opiekę, posiłek i towarzystwo drugiej osoby - mówi Grzegorz Gajos.
Dla takich osób, jak również dla personelu, który pełni w tych dniach dyżury w szpitalu wprowadzana jest odrobina świątecznej atmosfery. W Wigilię dla osób, których dieta na to pozwala, przywożony jest specjalny catering: barszcz czerwony z ziemniakami, chałka, ryba smażona, ciasto drożdżowe
- Okres świąt jest trudnym czasem nie tylko dla chorych, ale także dla personelu, który będzie w pracy, ale Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II zapewnia opiekę na niezmienionym jakościowo i ilościowo poziomie - dodaje Grzegorz Gajos.
Jakich pacjentów w czasie Świąt jest najwięcej?
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II nie posiada Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), ale oczywiście trafiają do nas pacjenci również w tych dniach. Najczęściej są to schorzenia związane z dekompensacją układu krążenia i stany które uległy nagłemu zaostrzeniu prowadząc do np. zawału serca - dowiadujemy się od przedstawiciela szpitala.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!
