
Na koszt budowy domu składają się m.in. rosnące koszty usług budowlanych. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny usług murarskich były o 11 proc. wyższe, a wykonanie ocieplenia i elewacji budynku kosztowało nas aż o 15 proc. więcej niż w 2018 roku. Podobnie było w przypadku cen usług hydraulicznych – w 2018 roku zapłaciliśmy za nie nawet do 30 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Na przykład na początku 2018 roku budowa parterowego domu o powierzchni 100 mkw. kosztowała ok. 2310 zł/mkw. netto, podczas gdy na progu 2019 jest to już 2530 zł netto.

Szansą na obniżenie kosztu domu za 1 mkw. mogą być alternatywne technologie budowy. Ilość domów prefabrykowanych, czyli budynków opartych na szkielecie stalowym, drewnianym lub z keramzytu, występuje w tendencji wzrostowej. Takie domy powstają z gotowych elementów, przygotowanych w fabryce, dlatego ich koszty są znacznie niższe. Zaletą takiego rozwiązania jest również krótszy czas budowy.

Wysokie ceny usług budowlanych nie są jedynym powodem wzrostu kosztów budowy domu. W Polsce ostateczny koszt domu za 1 mkw. kształtują również ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że jest to przede wszystkim związane z przepisami prawa budowlanego, które w praktyce wymuszają na inwestorach wykorzystanie lepszych i droższych materiałów budowlanych podczas ocieplenia budynku, okien i ogrzewania.