18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kracik: Nie będziemy wysadzać wałów

Redakcja
- Gdyby zdarzyło się naprawdę najgorsze i Kraków został zalany, jest jasne że będziemy szukać polderów, miejsc gdzie mogłaby wylać się woda. - mówi Stanisław Kracik, wojewoda Małopolski w rozmowie z Małgorzatą Stuch.

Ma Pan plan na wypadek zalania Krakowa?
Zawsze jesteśmy przygotowani na każdą możliwość, również tą najgorszą. Na taką ewentualność został opracowany przez samorząd plan ewakuacji Krakowa a my czuwamy, by w razie potrzeby został wprowadzony w życie. Pojawiła się plotka, że będą wysadzane wały przed Krakowem. To oczywiście nieprawda, nie ma takiego pomysłu. Jednak gdyby zdarzyło się naprawdę najgorsze i Kraków został zalany , jest jasne że będziemy szukać polderów, miejsc gdzie mogłaby wylać się woda.

W jaki sposób pomoże Pan poszkodowanym w powodzi?
Odbudowane zostaną zniszczone drogi i mosty. Zostaną na to przeznaczone pieniądze z rezerwy budżetowej. O te pieniądze wystąpimy, gdy tylko zostaną oszacowane straty. Osoby, które utracą dobytek w powodzi, mogą otrzymać zasiłki celowe od ośrodków pomocy społecznej. Zasiłki te będą wpłacane przez samorządy i nie są uzależnione od dochodów poszkodowanych. Jeżeli gmina nie będzie w stanie zapewnić pomocy wszystkim osobom, wtedy także, może wystąpić do ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o przyznanie pieniędzy z rezerwy celowej budżetu państwa.

Rolnicy, których gospodarstwa zostały podtopione w ciągu 10 dni powinni zgłosić się z wnioskiem do swojej gminy, która przekaże informacje Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Straty zostaną oszacowane i na podstawie tych szacunków minister rolnictwa i rozwoju wsi uruchomi preferencyjne linie kredytowe.
Poszkodowani rolnicy mogą też starać się o umorzenie podatku. O tym zadecyduje ich gmina.

Co można Pana zdaniem zrobić, aby lepiej zabezpieczyć się przed powodzią?
Powstał "Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły". Przystąpiła do niego także Małopolska. W ramach programu oceniono stan istniejących zabezpieczeń przed powodzią czyli wałów, regulacji i umocnień koryt rzecznych i brzegów. Wały są zbyt niskie i w złym stanie technicznym, a umocnienia koryt wymagają modernizacji, często nawet rozbiórki. Dlatego też powstała lista działań, które mają zmniejszyć skutki powodzi. Zostaną m.in. sporządzone mapy zagrożenia powodziowego i systemy wczesnego ostrzegania przed powodzią.

Będą też nowe inwestycje. Już w tym roku wybudowane zostaną wały wzdłuż Popradu. Zostanie też opracowana dokumentacja dziesięciu innych inwestycji m.in. przedłużenia prawego wału Soły w Oświęcimiu i prawego wału rzeki Mała Wisła w Pławach (powiat oświęcimski). Ten ostatni wał chroni tereny Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau.

POWÓDŹ W KRAKOWIE: DZIEŃ DRUGI. ZDJĘCIA

POWÓDŹ W POWIECIE TARNOWSKIM. ZDJĘCIA

POWÓDŹ W POWIECIE TARNOWSKIM. DZIEŃ DRUGI. ZDJĘCIA

POWÓDŹ W MAŁOPOLSCE ZACHODNIEJ. ZDJĘCIA

POWÓDŹ NA SĄDECCZYŹNIE. ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska