https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie gościł galę Fryderyków! Nagrody polskiej branży muzycznej zostaną rozdane 5 kwietnia w Tauron Arenie

Paweł Gzyl
Krzysztof Zalewski
Krzysztof Zalewski Marzena Bugała-Astaszow
Tegoroczna, 31. edycja Fryderyk Festiwal zapowiada się spektakularnie. Trzy miasta, trzy gale i trzy tygodnie wypełnione najlepszą polską muzyką. Rozdanie "polskich Grammy" w kategoriach muzyki rozrywkowej odbędzie się 5 kwietnia w krakowskiej Tauron Arenie. Bilety już w sprzedaż na eBilet.pl.

Związek Producentów Audio Video w tym roku zaprasza fanów muzyki do aż trzech lokalizacji: Warszawy, Katowic i Krakowa. W ciągu trzech tygodni poznamy laureatów najważniejszych polskich nagród w kategoriach muzyki jazzowej, klasycznej i rozrywkowej. 23 marca Muzeum Historii Żydów Polskich Polin będzie gościło artystów nominowanych do nagród w kategoriach jazzowych, 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się gala wręczenia statuetek w kategoriach muzyki klasycznej, a 5 kwietnia w Tauron Arenie w Krakowie poznamy laureatów Fryderyków w muzyce rozrywkowej.

- Fryderyki idą z duchem czasu i odpowiadają na potrzeby środowiska muzycznego. Formuła wydarzeń otwartych dla publiczności, którą wprowadziliśmy w 2019 roku, przyniosła ze sobą kolejne zmiany: organizację koncertów galowych poza Warszawą, konferencje, warsztaty i aktywności dla fanów muzyki. W tym roku zdecydowaliśmy, by pójść jeszcze o krok dalej i rozbudować festiwalową koncepcję o galę wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki jazzowej. Tak zaplanowaliśmy kalendarz wydarzeń, by uroczystości odbywały się tydzień po tygodniu, a polska scena muzyczna mogła w pełni celebrować to święto. Każdy koncert galowy będzie wyjątkowy i zorganizowany w unikalnej przestrzeni odpowiadającej formule uroczystości – zapowiada Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV.

23 marca – Gala Muzyki Jazzowej – Muzeum Polin, Warszawa

Uroczystość będzie świętem muzyki jazzowej, a koncepcja artystyczna gali ma u podstaw pokazanie różnorodności środowiska jazzowego, zarówno jego legendarnych wykonawców, jak i debiutantów. To będzie spotkanie muzyków będących opoką większości polskiej sceny muzycznej: od członków zespołów rozrywkowych, przez wykonawców muzyki filmowej i teatralnej, jazzowych aranżerów, będących cichymi bohaterami wydawnictw płytowych i festiwali telewizyjnych, po nowe pokolenie związane ze wszystkimi gatunkami. Wszystko po to, by podkreślić wielowymiarowość środowiska jazzowego, ale przede wszystkim cieszyć się wspólnym graniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Muzeum Polin na ten jeden wieczór zamieni się w klub jazzowy, w którym na scenie zagra stworzony specjalnie na tę okazję big-band Gali Fryderyk w formule all-stars, łączący legendy polskiego jazzu z wybitnymi młodymi artystami. Zapowiada się prawdziwe święto polskiego jazzu.

Odsłaniając pierwsze szczegóły programu organizatorzy zapowiadają udział w koncercie finałowym tuzów polskiego jazzu: Leszka Możdżera, Henryka Miśkiewicza i Atom String Quartet. A to dopiero początek niespodzianek. Na Fryderykowej scenie dojdzie do niecodziennych artystycznie spotkań muzycznych, które po raz pierwszy w historii wybrzmią dla szerokiej publiczności, połączeń, które zachwycą nową muzyką i będą miały potencjał zaowocować trwałą współpracą.

30 marca – Gala Muzyki Klasycznej – NOSPR, Katowice

Założeniem tej gali jest jak najszersza prezentacja stylów i gatunków muzyki klasycznej, co odzwierciedla tegoroczny program, prezentując zarówno finał Symfonii koncertującej Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, należącej do tzw. „żelaznego repertuaru” klasycznego, jak i neoklasyczną Uwerturę na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz z 1943 r., w wykonaniu orkiestry NOSPR pod dyrekcją Michała Nesterowicza.

Podczas koncertu finałowego nie zabraknie też opery, zaliczanej do najbardziej żywotnych gatunków muzycznych, a jej fanów z pewnością ucieszy występ jednej z najciekawszych polskich sopranistek młodego pokolenia – Gabrieli Legun, która wykona arie z oper Paria Stanisława Moniuszki i Romeo i Julia Charlesa Gounoda.

Melomani będą mogli także doświadczyć muzycznego offu, w który wprowadzi ich między innymi Mateusz Smoczyński – wybitny skrzypek klasyczno-jazzowy, członek Atom String Quartet.

5 kwietnia Gala Muzyki Rozrywkowej – Tauron Arena, Kraków

Uroczysta gala, na której poznamy laureatów Fryderyków w muzyce rozrywkowej, przybierze w tym roku wyjątkowy kształt. Tego jednego wieczoru będziemy wspólnie celebrować święto polskiej muzyki , a publiczność zgromadzona w Tauron Arenie i przed telewizorami będzie mogła oglądać swoich ulubionych artystów od momentu, kiedy pojawią się na czerwonym dywanie, aż po kulminacyjną chwilę otwierania kopert z nazwiskami zwycięzców.

Nominowani do Fryderyków w tym roku zasiądą na płycie Tauron Areny, a publiczność na trybunach będzie mogła wraz z nimi przeżywać towarzyszące im emocje i chłonąć wzrokiem artystów uświetniających występami koncert galowy. A choć pełen line-up koncertu poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodni, organizatorzy już zdradzili nazwiska trzech artystów, którzy na pewno wystąpią w Krakowie. 

Pojawi się tam laureatka trzech Fryderyków, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, Kaśka Sochacka. Nagrodzona w kategorii Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop za krążek "Ciche dni", a także uhonorowana Fryderykiem w kategorii Nowe Wykonanie za singiel "Ostatnia prosta", powstały w ramach projektu „Albo Inaczej”, od kilku lat udowadnia, że o artystycznym rozwoju wie nieskończenie wiele. Płyta "Ta druga" zbiera doskonałe recenzje, a na koncerty Kaśki brakuje biletów.

Obok niej zobaczmy wielokrotnie nagradzanego Fryderykami piosenkarza, kompozytora i multiinstrumentalistę, Krzysztofa Zalewskiego. Ulubieniec publiczności, mający opinię artysty, który doskonale umie połączyć to, co popularne z tym, co alternatywne, wiosną ruszy w kolejną trasę koncertową, promującą szósty studyjny album: "Z głowy". Zrobi sobie jednak przystanek w Krakowie, by swoim występem uświetnić Galę Muzyki Rozrywkowej Fryderyk Festiwal 2025.

Z kolei Sobel – raper, autor tekstów i producent muzyczny – na pewno zgromadzi pod sceną w Arenie fanów hip-hopu. Od kiedy w 2019 roku wydał singiel "Impreza", kolekcjonuje diamentowe i platynowe krążki. Piosenką nagraną z sanah, "Wynalazek Filipa Golarza", promującą film "Kleks i wynalazek Filipa Golarza", wdarł się niedawno na czwarte miejsce listy OLiA najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

Najważniejsze nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej. TVP pokaże na żywo uroczystą galę rozdania Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i zaprosi widzów na retransmisję przyznania statuetek w muzyce jazzowej i klasycznej. Będzie też przybliżała sylwetki nominowanych do nagród artystów oraz laureatów Złotych Fryderyków.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska