Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Co miasta partnerskie zrobiły dla Ukraińców

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz / Polska Press
W odpowiedzi na apel prezydenta Krakowa o pomoc objętej wojną Ukrainie, miasta partnerskie i współpracujące przekazały dary na rzecz potrzebujących. Docierają do nas transporty, m.in. leków, sprzętu medycznego, żywności, a także generatory prądotwórcze. Władze tych miast deklarują również przyjęcie do siebie uchodźców.

Dary od miast partnerskich i współpracujących

  • Norymberga – przekazano do Krakowa transport leków, artykułów higienicznych i sprzętu medycznego dla szpitali. Dary zostały już przetransportowane do dwóch szpitali w Ukrainie (w Kijowie i Białej Cerkwi). Norymberga przekazała także darowiznę pieniężną w wysokości 10 000 euro.
  • Lipsk – wysłał transport specjalistycznych leków, przywieziony 14 marca do magazynu w Krakowie dotarł już do ukraińskich szpitali. Planowane są kolejne takie transporty.
  • Frankfurt nad Menem - zorganizowano koncert charytatywny ukraińskiego i rosyjskiego pianisty. Podczas koncertu zebrano 14 485 00 Euro. Środki te zostaną przekazane na konto szpitala im. S. Żeromskiego, który zakupi leki, które będą przekazane do Ukrainy. Ponadto w sobotę popołudniu dotarł do Krakowa transport darów dla Ukrainy (o wartości 100 000 EURO) w tym specjalistycznych leków które w poniedziałek zostaną przewiezione do szpitala w Równym.
  • Orlean – wysłano do Krakowa 4 tiry: pierwszy został rozładowany w Krakowie, a zawartość pozostawiono dla potrzebujących tu na miejscu, zawartość drugiego przeładowano i wysłano do Ukrainy. Dwa pozostałe pojechały prosto do Przemyśla.
  • Trondheim – do Krakowa dotarły dwa średniej wielkości agregaty prądotwórcze, które zostały przekazane do Lwowa
  • Innsbruck – deklaruje przekazanie darowizny pieniężnej w kwocie 40 000 EURO na konto Szpitala Miejskiego im. S. Żeromskiego.
  • Wiedeń, Bratysława, Pecz oraz czeski Ołomuniec – poinformowały, że organizują pomoc we własnym zakresie.

Ponadto:

  • Bergen – przysłano do Krakowa 2 średniej wielkości generatory prądotwórcze, które następnie zostały przewiezione do Lwowa
  • Lille – przygotowywany jest m.in. transport leków do szpitala im. S. Żeromskiego, planowane jest relokowanie firmy z branży IT ze Lwowa do Krakowa (pracownicy z rodzinami to ok. 300 osób)
  • Estonia – do Krakowa przyjechał duży agregat prądotwórczy (o wadze 1,5 tony), który został przekazany do kijowskiego instytutu farmakologicznego produkującego strategicznie ważne ważne leki.
  • Polonia na całym świecie mocno angażuje się na rzecz pomocy Ukrainie oraz uchodźcom

Deklaracje przyjęcia uchodźców z Ukrainy

  • Cannes – delegacja, która odwiedziła Kraków 9 marca, deklaruje przyjęcie uchodźców
  • Orlean – mer miasta zadeklarował gotowość przyjęcia 140 uchodźców. 16 marca z Krakowa do Orleanu odjechał autokar z 48 uchodźcami. Więcej informacji.
  • Innsbruck - deklaruje przyjęcie 100 uchodźców.
  • Solura - oferuje zakwaterowanie dla 50 uchodźców.

Belgijskie miasto Leuven, które wcześniej deklarowało przyjęcie uchodźców z Ukrainy przebywających w Krakowie, z przyczyn niezależnych było zmuszone wycofać się z tej deklaracji.

Pojawiają się także propozycje od osób prywatnych, dotyczące przyjęcia oraz przewiezienia za granicę uchodźców z Ukrainy.

FLESZ - Ignazio Cassis: Szwajcaria zachowa neutralność militarną

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska