https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiepski dojazd do szpitala Rydygiera w Krakowie. Jest wniosek o nowe pętle autobusowe w Bieńczycach

Jolanta Białek
Szpital Rydygiera w Krakowie. W bezpośrednim sąsiedztwie popularnej placówki medycznej brakuje przystanków komunikacji publicznej
Szpital Rydygiera w Krakowie. W bezpośrednim sąsiedztwie popularnej placówki medycznej brakuje przystanków komunikacji publicznej Marcin Banasik
400-500 metrów – tyle dzieli najbliższe przystanki komunikacji publicznej od Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie. Pokonywanie takich odległości jest dużym utrudnieniem dla wielu osób, szczególnie starszych czy z niepełnosprawnościami. Problem trwa od dawna. Społeczne apele o przybliżenie przystanków autobusowych do szpitalnych zabudowań wracają jak bumerang, jednak jest tam zbyt ciasno, by je wyznaczyć. Miasto ma wreszcie plan, jak naprawić sytuację.

Na dziś jedynym miejskim autobusem mającym przystanek bezpośrednio przy szpitalu Rydygiera jest linia 163 (kursująca na trasie Miejskie Centrum Opieki – Szpital Rydygiera). Pozostałe autobusy oraz wszystkie kursujące przez ten rejon tramwaje zatrzymują się w sporej odległości od lecznicy.

Problem dotyczy mieszkańców wszystkich dzielnic Krakowa

O poprawę dojazdu komunikacją publiczną do szpitala Rydygiera zaapelował ostatnio, w formie interpelacji, radny Piotr Moskała. Zwrócił on uwagę na utrudnienia, które trapią mieszkańców centrum Krakowa rejonu Grzegórzki/Olsza, m.in. Osiedla Oficerskiego (ale problem ten dotyczy mieszkańców w zasadzie całego miasta).

- Kiedyś pod szpital Rydygiera jeździła bezpośrednio linia 125. Aktualnie, do szpitala Rydygiera z okolic Ronda Mogilskiego można dotrzeć liniami tramwajowymi nr 9, 14,52 i 75, jak również autobusami linii 182 i 501, jednak przystanki są oddalone od szpitala. Jest to spore utrudnienie dla osób schorowanych i starszych mających trudności w poruszaniu się. Niekiedy muszą oni codziennie pokonywać odległą trasę – z przystanku Rondo Hipokratesa (450 m) lub os. Mistrzejowice Nowe (pod górkę – 350 m) – opisuje rany Moskała, który pyta także „czy przy najbliższej korekcie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w Krakowie zostanie uruchomione połączenie autobusowe pomiędzy Osiedlem Oficerskim a szpitalem Rydygiera”.

Pętla przy szpitalu Rydygiera - prowizoryczna, autobus mieści się z trudem

Miasto twierdzi, że na dziś nie ma szans ani na uruchomienie autobusu Grzegórzki – szpital Rydygiera, ani na przybliżenie przystanków do siedziby lecznicy. To wynik tego, że obecna pętla „Szpital Rydygiera”, znajdująca się na terenie medycznej placówki jest tylko prowizoryczna, o niskim standardzie „i z trudem zapewnia możliwość kończenia trasy dla jednej linii autobusowej” (dla autobusu nr 163).

- Występują tam duże trudności z zawracaniem autobusów ze względu na parkowanie pojazdów w niedozwolonych miejscach. Z tego powodu Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wystąpił do Zarządu Dróg Miasta Krakowa z wnioskiem o przebudowę istniejącej pętli tramwajowej Bieńczyce (pętli Rondo Hipokratesa – red.) wraz z wykonaniem peronów przystankowych na jej obszarze, jak również wykonanie pętli autobusowej na terenie KU.1 (komunikacyjnym – red.), zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Bieńczyce – Szpital” – wyjaśnia wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik.

I zaznacza: - Takie rozwiązanie pozwoliłoby na przybliżenie przystanków komunikacji miejskiej w Krakowie do zabudowań szpitalnych oraz umożliwiłoby w przyszłości zawracanie większej liczby linii autobusowych w tym rejonie.

Pętla „Rondo Hipokratesa” w Bieńczycach także dla autobusów

Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpoczął już procedowanie wniosku ZTP.

- Poprosiliśmy nasz dział utrzymania o ocenę, czy na pętli tramwajowej Rondo Hipokratesa jest możliwość dobudowania dodatkowych peronów w ramach prac bieżących. Jeśli okaże się, że tak, zostanie to wykonane szybko, jeszcze w tym roku. Gdy nie da się tego zrobić takim trybem i konieczne będzie „przeprojektowanie” pętli, opracowanie dokumentacji dla jej przebudowy itp., wpiszemy to zadanie na listę inwestycji planowanych w 2026 roku – powiedział nam Michał Pyclik z ZDMK.

Rozbudowa pętli tramwajowej o miejsca dla autobusów będzie realizowana w pierwszej kolejności. Z kolei zaprojektowanie i wykonanie pętli autobusowej w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala Rydygiera to plan na kolejne lata – słyszymy w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska