Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków coraz bardziej wielokulturowy. Nowe dane. Oprócz Ukraińców i Białorusinów, rozrasta się diaspora obywateli z Azji

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Rok 2023 był kolejnym okresem wzrostu liczby migrantów mieszkających w Krakowie. Jest to widoczne w danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które wskazują na podwojenie się populacji cudzoziemców w ciągu 5 ostatnich lat. Najliczniejszą grupę obcokrajowców w Krakowie tworzą obywatele Białorusi, Ukrainy i Indii. Wzrosła też liczba obywateli z Azji, choć spadła liczba Wietnamczyków. Tak wynika, z ostatniego raportu Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji.

Według danych MUW w listopadzie w Krakowie przebywało około 64,4 tysiące migrantów. Z kolei z bazy ZUS otrzymujemy informacje o 63,1 tys. migrantach.

Mimo wzrostu liczby cudzoziemców legalizujących pobyt i pracujących w firmach zarejestrowanych w Krakowie spada liczba zameldowań na pobyt stały i czasowy. Wynosiła ona 19,4 tysiąca osób w 2023 roku, co stanowi jedynie około jednej trzeciej populacji zarejestrowanych w pozostałych bazach. Co interesujące, w okresie 2022-2023 liczba zameldowanych obniżyła się nawet o około 5 tys. migrantów. Wyjątek stanowią cudzoziemcy z regionu Australii i Oceanii. Ich liczebność wzrosła z 25 do 188 osób, czyli o ok. 652 proc.

Najwięcej obcokrajowców spoza UE

Najliczniejszą grupą obcokrajowców w Krakowie są obywatele krajów europejskich spoza Unii Europejskiej, którzy w 2023 roku stanowili powyżej 60 proc. populacji migrantów mieszkających w Krakowie. Najniższy udział tej grupy jest wśród zameldowanych - około 61 proc., a najwyższy wśród płacących składki – około 74 proc.

Znaczący wzrost udziału notują mieszkańcy wywodzący się z krajów azjatyckich, którzy w 2023 roku stanowili według ZUS - 12,4 proc., MUW – około 14 proc. a UMK - 15,6 proc. populacji migrantów w Krakowie. Wzrasta też udział migrantów z obywatelstwem krajów afrykańskich, który w 2023 wyniósł 2,4 proc. (UMK, MUW) oraz 2,6 proc. (ZUS).

Kolejną grupą są osoby z Ameryki Południowej od 1,6 proc. (ZUS) do 2,2 proc (MUW) populacji. Obywatele krajów Ameryki Płn. stanowią około 1 proc., a krajów Australii i Oceanii 0,1 proc. populacji migrantów.

Ukraińcy, jak co roku, stanowią największą grupę obcokrajowców zamieszkujących w Krakowie. W okresie 2019-2023 liczba Ukraińców w bazie legalizujących pobyt (MUW) wzrosła z 15,8 tys. w 2019 roku do 29 tys. osób w 2023 roku.

Struktura obcokrajowców według obywatelstwa

W stosunku do 2021 roku nieznaczne zmiany można zaobserwować w strukturze populacji pochodzącej z Azji. Głównymi grupami są tutaj Indusi (36 proc.), Turcy (12 proc.) oraz Azerowie (9 proc.). W ostatnich latach obniża się natomiast udział obywateli Wietnamu, który osiągnął 6 proc. w 2023 roku, grupy, która w Krakowie była przez lata dominującą z tej części świata.

Wśród obywateli Unii Europejskiej z Wielką Brytanią najwięcej jest osób pochodzących z Europy Południowej, w tym 15 proc. stanowią Włosi a 11 proc. Hiszpanie. Na dalszych miejscach znajdują się obywatele Wielkiej Brytanii (10 proc.), Francji (9 proc.) oraz Rumunii (7 proc.).

W czwartej co do wielkości grupie – obywatele Afryki nadal przeważają osoby z Afryki Północnej: Egiptu (21 proc.), Tunezji (10proc.), Maroka (9 proc.) i Algierii (9 proc.). Znaczącą grupą z udziałem 10 proc. są także Nigeryjczycy.

Podobnie wśród cudzoziemców z Ameryki Południowej nie zanotowano znaczących zmian struktury. Brazylijczycy stanowią tutaj 42 proc. populacji. Następnie plasują się Meksykanie (15 proc.), Kolumbijczycy (9 proc.), Argentyńczycy (8 proc.) i Kostarykańczycy (5 proc.).

Osoby z Ameryki Północnej w Krakowie to zdecydowanie obywatele Stanów Zjednoczonych (85 proc.), a z Oceanii – Australijczycy (69 proc.).

Indusi trzecią co do wielkości grupą imigrantów

W latach 2019-2023 następowały nieznaczne zmiany w rankingu dziesięciu największych grup pochodzenia migrantów mieszkających w Krakowie.

Dominują w nim zdecydowanie cudzoziemcy z krajów europejskich, zwłaszcza takich jak: Ukraina, Białoruś, Rosja. Na znaczeniu pod względem liczebności zyskują z roku na rok Indusi – jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się populacji w Krakowie, a także Gruzini, Turcy oraz Azerowie. Ci ostatni w 2023 roku po raz pierwszy znaleźli się w pierwszej dziesiątce we wszystkich
trzech rejestrach. W 2023 roku Indusi są trzecią co do wielkości grupą imigrantów w Krakowie we wszystkich trzech rejestrach.

Najwięcej imigrantów w Dzielnicy I Stare Miasto

Według bazy MUW, największy udział obcokrajowców w ogóle mieszkańców dzielnic Krakowa zanotowano w Dzielnicy I Stare Miasto, gdzie około 20 proc. jest cudzoziemcami.

Kolejnymi dzielnicami pod względem dużego odsetka cudzoziemców są Grzegórzki – 16 proc. (wzrost o 7 pp.) oraz Krowodrza i Podgórze – po 14 proc. Najmniejsze udziały zanotowały dzielnice: Bieńczyce – 3 proc. i Wzgórza Krzesławickie – 2 proc. populacji. Najwięcej obcokrajowców deklarowało zamieszkanie w dzielnicy Stare Miasto – 7,5 tys. osób (wzrost o 61 proc. w stosunku do 2020 roku), Dębniki – 7 tys. (49 proc.), Podgórze – 6,5 tys. (53 proc.), Prądnik Biały – 6,2 tys. osób (52 proc.) oraz Grzegórzki – 5,7 tys. (77 proc.).

W 2023 roku już tylko w jednej dzielnicy liczebność migrantów wynosiła poniżej 1 tys. osób – Wzgórza Krzesławickie z populacją 405 obcokrajowców.

OWiM to inicjatywa Urzędu Miasta Krakowa i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Celem projektu jest analizowanie procesów migracyjnych i przemian wielokulturowości w mieście.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska