- Luty to jest szczególny miesiąc dla Ukrainy, dlatego, że właśnie w tym miesiącu 2024 roku obchodzimy bardzo tragiczne rocznice. 10 lat od ostrzałów na Majdanie i ataku na Krym, który był początkiem napaści na Ukrainę. Oprócz tego to druga rocznica pełnoskalowej inwazji Rosjan na mój kraj. Dlatego jestem bardzo wdzięczny, że jesteśmy tutaj wszyscy dziś, by poinformować społeczeństwo o tym co boli Ukraińców, ale też co wydarzy się w Krakowie w najbliższych dniach - mówił konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski
W czwartek 22 lutego, w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie odbyło się otwarcie wystawy "Pokolenie wojny", na której zaprezentowano 50 prac ukraińskich artystów w wieku od 4 do 50 lat, z różnych stron Ukrainy. W piątek 23 lutego odbędzie się natomiast m.in. spotkanie korpusu konsularnego Krakowa z udziałem wojewody małopolskiego, marszałka województwa, prezydenta Miasta Krakowa i przewodniczącego Związku Gmin i Powiatów Małopolski. Oprócz tego, o godzinie 14.00 w auli Akademii Muzycznej Florianka odbędzie się wydarzenie pt. "Solidarni z Ukrainą: 10 lat waleczności, 2 lata bohaterstwa", w którym wezmą udział konsulowie Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Będą przemówienia, wybór laureata konkursu na pracę plastyczną i najlepszy esej oraz koncert chórów ukraińskich i polskich zespołów dziecięcych Filharmonii Krakowskiej.
W sobotę 24 lutego w kościele Grekokatolickim w Krakowie odbędzie się liturgia w intencji pokoju w Ukrainie. Kluczowym momentem dnia będzie Marsz "Razem do Zwycięstwa", który rozpocznie się o godzinie 12.00 pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, a zakończy się na Skwerze Wolnej Ukrainy. Wieczorem planowany jest też koncert charytatywny "Solidarni z Ukrainą 2024" w Teatrze im. J. Słowackiego, z udziałem aktorów i aktorek teatru oraz zaproszonych gości.
25 lutego w Sali Kongresowej ICE Kraków, odbędzie się natomiast kolejny koncert charytatywny - tym razem krakowskiej orkiestry symfonicznej Prime Orchestra.
Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie:
-Społeczność ukraińska w Krakowie, odgrywa w naszej Bilbiotece ogromną rolę. Cieszymy się, że wiele z tych osób czuje się tu dobrze i korzysta z zajęć, warsztatów, pomocy psychologicznej, kursów języka polskiego czy spotkań podczas, których mogą poznawać różne aspekty życia w Polsce. Cieszymy się też, że Biblioteka może być przestrzenią dla twórczości ukraińskich artystów - mówił.
Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach