Na ile procent Polska otrzyma pieniądze z KPO?

Córka Edmunda F. wnosiła, by sąd przyznał jej rekompensatę za niesłuszne zatrzymanie ojca i pozbawienie go wolności. Mężczyzna trafił za kratki 29 września 1962 r. Wyszedł z celi 27 października 1962 r. a miesiąc później jego sprawę umorzono z uwagi na brak dowodów winy.
Wiele lat później, bo w 2020 r. Prokurator Generalny uznał, że podstawą umorzenia tamtego postępowania powinien być brak znamion czynu zabronionego. Edmund F. zmarł 27 października 2020 r. i wtedy to jego córka postanowiła dochodzić należnych mu pieniędzy. Chciała odszkodowania, bo przed aresztowaniem ojciec pracował i utrzymywał cała rodzinę. Domagała się kwoty dwukrotnego średniego wynagrodzenia z tamtego czasu.
Krakowski sąd nie uwzględnił tych roszczeń, bo przyjął, za stanowiskiem prokuratora, że nastąpiło przedawnienie sprawy. Takie żądanie można zgłaszać rok od pobytu w areszcie, a tu minęło ponad 50 lat. Kobieta i jej pełnomocnik argumentują, że bieg przedawnienia powinno się liczyć od 2020 r., gdy w sprawie zabrał głos Prokurator Generalny.
Sąd choć w części dał wiarę relacji Danuty N. to zauważył, że miał 4 lata w chwili aresztowania ojca i nie mogła mieć wiedzy na temat źródeł jego zarobków. Zgodnie z relacją kobiety jej ojciec pracował dorywczo na budowach, więc nie ma możliwości sprawdzenia, choćby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy podejmował zatrudnienie, a jeśli już to „na czarno”.
Sąd zasięgnął w sprawie z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, ale ostatecznie oddalił wniosek kobiety. Teraz sprawą zajmie się są II instancji
Świadkowi Jehowy w Polsce to społeczność wyznaniowa w należąca do ogólnoświatowej wspólnoty Świadków Jehowy, licząca w 2022 roku 114 673 głosicieli, należących do 1272 zborów (w tym zbory i grupy innojęzyczne oraz języka migowego). To trzeci pod względem liczebności związek wyznaniowy w Polsce, jedna z 27 wspólnot Świadków Jehowy na świecie, których liczebność przekracza 100 000 głosicieli.
- 50 GENIALNYCH zdjęć Krakowa sprzed 50 lat!
- Odkryte baseny w Krakowie to... prehistoria. Pamiętacie Cracovię, Wisłę i Polfę?
- Krakowski początek kapitalizmu. Tak handlowano pod Wawelem w latach 90.!
- 15 lat temu wielka galeria zmieniła centrum Krakowa. Jak miasto wyglądało bez niej?
- Oto najnowsze hity z kartkówek szkolnych (FOTO)
- Romantyczne miejsca na randkę w Krakowie