Nasza Loteria

Kraków. Cudowna moc bukietów w czasach epidemii. Zrób bukiet i wyślij zdjęcie lub film na konkurs

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak prezentowały się konkursowe bukiety w poprzednich latach
Tak prezentowały się konkursowe bukiety w poprzednich latach Anna Kaczmarz
Instytut Dziedzictwa ogłosił 12. edycję konkursu „Cudowna moc bukietów”. Jak wszystko w tym roku z epidemią, również ten konkurs ma nietypowy przebieg: odbędzie się w formie internetowej. Do udziału zachęcani są wszyscy, bez ograniczeń wiekowych. A jest to przy tym zachęta do ekologicznej wycieczki - po zioła i kwiaty na bukiety.

FLESZ - Od 1 sierpnia po receptę do pielęgniarki

Projekt "Cudowna Moc Bukietów" - czyli konkurs, a także towarzyszące mu w poprzednich latach warsztaty komponowania bukietów - miał na celu rozpropagowanie, a właściwie reaktywowanie starego zwyczaju. Tego, według którego 15 sierpnia, na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów, owoców i te bukiety poświęcano w kościołach.

- Święto Matki Boskiej Zielnej było już niedoceniane i traktowane jako święto wieśniackie, święto obciachu. A tymczasem jest niezwykle mądre, bo uczy nas i botaniki, i ziołolecznictwa, i estetyki, i florystyki. To święto pokazuje też, że ludzie dawniej łączyli to, co uważali za najcenniejsze i najpiękniejsze - czyli właśnie Matkę Boską z roślinami, którymi się leczyli, bo przecież innej medycyny nie było jeszcze 100 lat temu. Jest także nowoczesne, bo jest w nim widoczna ekologia - ekologia mądra, nieagresywna, spokojna - mówi Liliana Sonik, pomysłodawczyni "Cudownej Mocy Bukietów".

Jak podsumowuje z satysfakcją Liliana Sonik, udało się przeprowadzić reaktywację starego zwyczaju związanego ze świętem 15 sierpnia, o którym 12 lat temu - gdy projekt "Cudowna Moc Bukietów" ruszał - niektórzy nawet nie słyszeli. - Teraz już mam wrażenie, że ten zwyczaj nie zginie, tylko będziemy z niego brać to, co w nim najpiękniejsze - dodaje.

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

W tym roku do konkursu należy zgłaszać się poprzez przesłanie swojego bukietu uwiecznionego na zdjęciach (minimum dwóch) lub filmie, na adres: [email protected] lub w wiadomości prywatnej na profilu facebookowym Cudowna Moc Bukietów, w terminie od 10 do 14 sierpnia. Do zgłoszenia należy załączyć skan wypełnionej karty zgłoszenia. Dodatkowo punktowany będzie spis wykorzystanych w bukiecie ziół.

Kategorie w konkursie to: Mały Bukiet - dla dzieci do lat 13 oraz Bukiet Tradycyjny - dla dorosłych. Bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z naszych lasów, łąk i ogrodów, ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu.

Finał konkursu odbędzie się 15 sierpnia w czasie transmisji online od 13.30 do 16 za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku. Nagrody czekają!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska