FLESZ - Od 1 sierpnia po receptę do pielęgniarki
Projekt "Cudowna Moc Bukietów" - czyli konkurs, a także towarzyszące mu w poprzednich latach warsztaty komponowania bukietów - miał na celu rozpropagowanie, a właściwie reaktywowanie starego zwyczaju. Tego, według którego 15 sierpnia, na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów, owoców i te bukiety poświęcano w kościołach.
- Święto Matki Boskiej Zielnej było już niedoceniane i traktowane jako święto wieśniackie, święto obciachu. A tymczasem jest niezwykle mądre, bo uczy nas i botaniki, i ziołolecznictwa, i estetyki, i florystyki. To święto pokazuje też, że ludzie dawniej łączyli to, co uważali za najcenniejsze i najpiękniejsze - czyli właśnie Matkę Boską z roślinami, którymi się leczyli, bo przecież innej medycyny nie było jeszcze 100 lat temu. Jest także nowoczesne, bo jest w nim widoczna ekologia - ekologia mądra, nieagresywna, spokojna - mówi Liliana Sonik, pomysłodawczyni "Cudownej Mocy Bukietów".
Jak podsumowuje z satysfakcją Liliana Sonik, udało się przeprowadzić reaktywację starego zwyczaju związanego ze świętem 15 sierpnia, o którym 12 lat temu - gdy projekt "Cudowna Moc Bukietów" ruszał - niektórzy nawet nie słyszeli. - Teraz już mam wrażenie, że ten zwyczaj nie zginie, tylko będziemy z niego brać to, co w nim najpiękniejsze - dodaje.
12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...
W tym roku do konkursu należy zgłaszać się poprzez przesłanie swojego bukietu uwiecznionego na zdjęciach (minimum dwóch) lub filmie, na adres: [email protected] lub w wiadomości prywatnej na profilu facebookowym Cudowna Moc Bukietów, w terminie od 10 do 14 sierpnia. Do zgłoszenia należy załączyć skan wypełnionej karty zgłoszenia. Dodatkowo punktowany będzie spis wykorzystanych w bukiecie ziół.
Kategorie w konkursie to: Mały Bukiet - dla dzieci do lat 13 oraz Bukiet Tradycyjny - dla dorosłych. Bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z naszych lasów, łąk i ogrodów, ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu.
Finał konkursu odbędzie się 15 sierpnia w czasie transmisji online od 13.30 do 16 za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku. Nagrody czekają!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?