https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca kultu: tu ludzie wymodlili cud. Pątnicy licznie tam pielgrzymują. Cudowne obrazy, źródełka i sanktuaria na Sądecczyźnie

Anna Jaroś
Opracowanie:
Miejsca kultu na Sądecczyźnie, gdzie wierni wymodlili cud.
Miejsca kultu na Sądecczyźnie, gdzie wierni wymodlili cud. S.Gacek visit.malopolska
W Nowym Sączu, Krynicy-Zdroju czy Starym Sączu istnieje wiele miejsc kultu, w których ludzie wymodlili potrzebne łaski. Ich świadectwa są zapisywane w specjalnych księgach cudów. Pielgrzymi trafiają tam dziękując, prosząc, chcąc umocnić, bądź odzyskać wiarę. Zazwyczaj ich modlitwy nie pozostają bez echa. Najczęściej prośby dotyczą sytuacji zagrożenia życia jeszcze nienarodzonego dziecka, czy uleczeniu ciężkich chorób. Zdarzają się cuda i uzdrowienia, które dzięki świadectwom zostają uznane przez Watykan, a kult cudownych obrazów czy figurek jest ciągle żywy.

Kult Maryi ściąga pątników z całej Polski a także z różnych zakątków świata

Kult Maryi ukształtował polską religijność, szczególnie tą masową (ludową). Trwa od XV wieku, szczególnie nasilił się w XVII wieku, stuleciu maryjnym. Podczas rozbiorów Polski, jak i później w okresie komunistycznej Polski Ludowej włączył elementy patriotyczne i narodowe – wówczas na częstochowskiej Jasnej Górze rezydowała Matka Boża Królowa Polski, której zaborcom i władzom komunistycznym mimo usilnych prób nie udało się zdetronizować.

Dzisiaj około jedna czwarta parafii katolickich w Polsce nosi maryjne wezwanie, sanktuariów maryjnych jest prawie 800.

Sądecczyzna i cudowne obrazy, źródełka i sanktuaria

Także na Sądecczyźnie są liczne miejsca kultu, to nie tylko kościoły, ale także kapliczki czy cudowne źródełka i obrazy. Rok w rok pielgrzymują do nich pątnicy z całego regionu, Polski a nawet świata.

Gdzie w Nowym Sączu i okolicy ludzie wymodlili cud? Jest kilka takich miejsc, które są punktem pielgrzymek.

Szczególnie lato to czas pielgrzymowania a to za sprawą dwóch wielkich wielkie sierpniowych katolickich uroczystości Maryjnych – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i Matki Boskiej Częstochowskiej (26 sierpnia) – powodują, że ze wszystkich polskich diecezji ustalonymi od wieków szlakami niezmierzone rzesze pątników zmierzają do miejsc maryjnego kultu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska