Kult Maryi ściąga pątników z całej Polski a także z różnych zakątków świata
Kult Maryi ukształtował polską religijność, szczególnie tą masową (ludową). Trwa od XV wieku, szczególnie nasilił się w XVII wieku, stuleciu maryjnym. Podczas rozbiorów Polski, jak i później w okresie komunistycznej Polski Ludowej włączył elementy patriotyczne i narodowe – wówczas na częstochowskiej Jasnej Górze rezydowała Matka Boża Królowa Polski, której zaborcom i władzom komunistycznym mimo usilnych prób nie udało się zdetronizować.
Dzisiaj około jedna czwarta parafii katolickich w Polsce nosi maryjne wezwanie, sanktuariów maryjnych jest prawie 800.
Sądecczyzna i cudowne obrazy, źródełka i sanktuaria
Także na Sądecczyźnie są liczne miejsca kultu, to nie tylko kościoły, ale także kapliczki czy cudowne źródełka i obrazy. Rok w rok pielgrzymują do nich pątnicy z całego regionu, Polski a nawet świata.
Gdzie w Nowym Sączu i okolicy ludzie wymodlili cud? Jest kilka takich miejsc, które są punktem pielgrzymek.
Szczególnie lato to czas pielgrzymowania a to za sprawą dwóch wielkich wielkie sierpniowych katolickich uroczystości Maryjnych – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i Matki Boskiej Częstochowskiej (26 sierpnia) – powodują, że ze wszystkich polskich diecezji ustalonymi od wieków szlakami niezmierzone rzesze pątników zmierzają do miejsc maryjnego kultu.
