
Leśne Sanktuarium Matki Boskiej
Leśne sanktuarium z cudowną słynącą łaskami figurą Najświętszej Maryi Panny Królowej Krynickich Zdrojów zbudowano pod szczytem Góry Parkowej według projektu Artura Grottgera. Cudowna figura Matki Boskiej – patronki Krynicy – po dziś dzień stanowi obiekt często odwiedzany przez turystów i wędrujących na szczyt Góry Parkowej. Sanktuarium przyciąga też wiernych szukających uzdrowienia, o czym świadczą liczne wota. Do Królowej Krynickich Zdrojów pielgrzymowali między innymi błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński i święty Jan Paweł II jeszcze jako biskup krakowski.

Cudowny obraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Nowy Sącz
Obraz Madonny znajduje się w neogotyckim ołtarzu głównym z 1890 roku i należy do najpiękniejszych wizerunków maryjnych w kraju. Namalował go nieznany artysta na desce lipowej w XVI wieku, prawdopodobnie w pracowni krakowskiej lub nowosądeckiej, w stylu gotycko-renesansowym. Na przełomie XVII i XVIII wieku opatem klasztoru był Jan z Zakliczyna Jordan i dlatego fundatorką obrazu była Zofia Jordanówna. W 1963 roku wizerunek koronował Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, przy koronacji asystował metropolita krakowski, biskup Karol Wojtyła. Od XVI wieku do sanktuarium pielgrzymują mieszkańcy Sądecczyzny.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Nowy Sącz

Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu- Sanktuarium św. Rity
Tutaj bardzo popularny jest kult św. Rity z Cascia, która jest patronką od spraw beznadziejnych. Za pośrednictwem Świętej wielu ludzi doznało cudów, które są dokumentowane. Są już 2 tomy specjalnie prowadzonej księgi: „Kronika ku czci Św. Rity”, w której zapisane są prośby i podziękowania czcicieli. Natomiast prośby i podziękowania z ostatniego miesiąca są odczytywane podczas nowenny w każdy drugi czwartek miesiąca. Święta Rita ma tam też swój ogród różany, a przy jej wizerunku zawsze stoją świeże róże. Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu został ogłoszony Sanktuarium Świętej Rity – patronki od spraw trudnych i beznadziejnych.