Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gdzie powstanie centrum nauki dla całego regionu?

Karolina Gawlik
Małopolskie Centrum Nauki może powstać przy Alvernia Studios
Małopolskie Centrum Nauki może powstać przy Alvernia Studios fot. archiwum
Małopolskie Centrum Nauki ma być edukacyjną atrakcją dla uczniów, rodzin i seniorów. Pod uwagę brane są cztery lokalizacje w Krakowie.

Uzupełnienie i poszerzenie nauki szkolnej, wspieranie wyboru ścieżek zawodowych przez młodych ludzi, odkrywanie ich talentów i zainteresowań - do takich celów władze województwa chcą stworzyć w Krakowie Małopolskie Centrum Nauki. Urzędnicy mają już koncpecję organizacyjną i finansową inwestycji, planowanej na 2021 rok.

Koszt: 119 mln zł
Budowa i wyposażenie centrum będzie kosztować 119 mln zł. Większość pokryją środki unijne. Takie miejsce mają już inne duże miasta w Polsce - przykładem jest popularne Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Choć - jak podkreślają urzędnicy, idea tego krakowskiego będzie się nieco różniła.

- Chcemy, żeby to było bardziej centrum edukacji niż rozrywki. Chcemy ściśle współpracować z nauczycielami i uczelniami z całego regionu - mówił wczoraj na komisji edukacji rady miasta Piotr Szymański, dyrektor departamentu funduszy europejskich. - Popołudniami mogliby przychodzić tu seniorzy, bo uczymy się przez całe życie.

Gdzie teren?
Centrum miałoby funkcjonować jako jednostka kultury. W związku z lokalizacją, urząd bierze pod uwagę cztery miejsca: przy Alvernia Studios, w starym folwarku w Kobierzynie, przy Tauron Arenie oraz w hucie ArcelorMittal, na terenie, który spółka przekazała wojewodzie.

Gdyby wybór padł na okolice Tauron Areny, centrum mogłoby współpracować z tamtejszym Ogrodem Doświadczeń im. Lema. Z kolei na terenach Arcelor Mittal ma powstać park technologiczny „Nowa Huta Przyszłości”.

W przyszłym roku urzędnicy chcą pozyskać wybrany teren, przygotować dokumentację techniczną i wyłonić operatora budynku. Projekt powstałby w 2017 roku, w kolejnym miałaby się zacząć budowa. - Musimy jeszcze się zastanowić, jaki kształt powinno mieć centrum: czy będzie miało temat przewodni, czy skupimy się tylko na kilku dziedzinach nauki, jak powiążemy jego ofertę z programem nauczania w szkołach - zaznacza Szymański.

Uzupełnianie na żywo
Jak mówi radna wojewódzka Jadwiga Emilewicz, skierowanie oferty centrum na uczniów to bardzo dobry pomysł.- Zarzuca się szkołom, że są za mało innowacyjne, to krok, by to zmienić. Cieszę się, że nie będzie to technologiczny plac zabaw, a uzupełnianie „na żywo” wiedzy ze szkoły - podkreśla.

Wtóruje jej prof. Ryszard Tadeusiewicz, wykładowca AGH: - To bardzo pożyteczna inwestycja. Wiedza pokazana w sposób popularny i interaktywny zawsze trafia lepiej do młodych ludzi. Mam nadzieję, że nie skończy się na samych planach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska