Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Inwestor chce wyburzyć hotel Forum i postawić kilkanaście budynków mieszkalnych!

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Do wojewódzkich władz konserwatorskich wpłynął projekt zakładający wyburzenie budynku dawnego hotelu Forum nad Wisłą i postawienie na tym terenie 17 obiektów mieszkalnych. - Nie widzę możliwości na realizację takiej inwestycji - mówi Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

O opinię w sprawie koncepcji wyburzenia hotelu Forum i postawienia w jego miejscu i otaczającym terenie budynków mieszkalnych o rożnej wysokości (niższe od strony Wisły, wyższe od strony ul. Konopnickiej) do urzędu miasta wystąpił prywatny inwestor. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków wzięło pod uwagę, że projektowane obiekty położone są w miejscu o unikalnych w skali europejskiej wartościach krajobrazu – m.in. jest to punkt widokowy na Wawel i klasztor Paulinów na Skałce, sąsiedztwo bulwarów wiślanych.

- Z uwagi na fakt, że zamierzenie projektowane jest w strefie buforowej obszaru historycznego centrum Krakowa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i ze względu na przedstawione rozwiązania oraz skalę projektowanej zabudowy w miejscu o tak wyjątkowych walorach kulturowych i krajobrazowych, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zwróciło się z prośbą o zajęcie stanowiska przez Wojewódzką Radę Konserwatorską – informują w urzędzie.

Zaskakujący wniosek

- Wniosek dotyczył tego, czy planowana inwestycja jest zgodna z obowiązującym planem zagospodarowania dla tego terenu. Ta sprawa nie została jednak przeze mnie uwzględniona jako oficjalny punkt obrad Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. Zgodnie z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa takie obiekty architektury modernistycznej, jakim jest budynek dawnego hotelu Forum, powinny być chronione jako dobro kultury. Co prawda, plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam zabudowę mieszkaniową, ale jest to niezgodność ze Studium. W związku z tym również spotkanie w tej sprawie z inwestorem uznaliśmy za bezprzedmiotowe - informuje Monika Bogdanowska.

- Podczas rozmowy przekazałam członkom Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, jakie są plany i byli nimi zaskoczeni, oburzeni. Stanowisko jest takie, że gmach dawnego hotelu Forum powinien pozostać i zostać odpowiednio zagospodarowany. Kierunek powinien być taki, by wpisać ten obiekt do rejestru zabytków. Trudno więc w ogóle mówić o jego wyburzeniu - dodaje.

Kraków. Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska...

Monika Bogdanowska przypomina, że polskie prawo określa dobra kultury współczesnej jako "niebędące zabytkami dobra kultury, takie jak pomniki, miejsca pamięci, budynki, ich wnętrza i detale, zespoły budynków, założenia urbanistyczne i krajobrazowe, będące uznanym dorobkiem współcześnie żyjących pokoleń, jeżeli cechuje je wysoka wartość artystyczna lub historyczna".

Małopolska konserwator zabytków nie wyobraża też sobie inwestycji, w ramach której budynek dawnego hotelu pozostałby a wokół niego wyrosło osiedle budynków mieszkalnych. - Ten teren powinien zostać uporządkowany. Hotel można odnowić, wprowadzić w nim nowe funkcje. Otoczenie budynku nie powinno zakłócać widoków na Wawel, zabytki Starego Miasta i Kazimierza. To miejsce na zieleń, małą architekturę. Zlikwidowano tam już plażę, ale nadal obok dawnego hotelu mamy wesołe miasteczko z diabelskim młynem i stacjonuje tam balon widokowy. To nie jest miejsce na takie atrakcje - komentuje Monika Bogdanowska.

Władze miasta i konserwatorskie nie ujawniły, kto jest inwestorem. Monika Bogdanowska przyznała, że nie jest to spółka Wawel-Imos, właściciel ponad 4-hektarowego terenu, na którym stoi dawny hotel Forum. Na razie nie udało się nam skontaktować w tej sprawie z przedstawicielem Wawel-Imos.

Kiedyś to był imponujący hotel

Przypomnijmy, że budowa hotelu Forum, na podstawie projektu Janusza Ingardena, rozpoczęła się w 1978 r. i trwała ponad 10 lat. Oficjalne obiekt otwarto w 1989 r. W tamtych czasach był jednym z najnowocześniejszych budynków w Krakowie. Hotel miał cztery gwiazdki, posiadał 278 pokoi, w tym 15 apartamentów, był w pełni klimatyzowany. Wewnątrz działały 2 restauracje, grill bar oraz drink bar. W hotelu znajdowały się także: basen, sauna, solarium, studio odnowy biologicznej, korty tenisowe, minigolf, sklep Pewex, butik, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi, oraz kasyno. Budynek posiadał 6 sal konferencyjnych mogących pomieścić do 600 osób.

1 stycznia 2001 r. Orbis włączył hotel do marki Sofitel sieci Accor (inwestora strategicznego), z której szyldem funkcjonował do zamknięcia 9 listopada 2002 r. Dwa lata później spółka Wawel-Imos International kupiła od Orbisu za ok. 40 mln zł działkę o powierzchni ponad 4 ha, na której stoi dawny hotel.

Obecnie budynek służy głównie jako najdłuższy w Polsce billboard - wzdłuż całej elewacji rozwijane są ogromne reklamy. Od 2013 w części budynku działa klubokawiarnia Forum Przestrzenie. W niewielkiej części obiekt jest wykorzystywany także m.in. na termy czy sklepy oraz usługi.

Plany w związku z Forum

Firma Wawel-Imos przed laty miała plan, aby wyburzyć hotel i wybudować tam zespół apartamentowców, z częścią usługowo-hotelowo-biurową. Uwagi do koncepcji zgłosił jednak konserwator zabytków, podkreślając, że proponowane budynki są za wysokie i za duże jest również zagęszczenie zabudowy. Postępowanie trwało pięć lat, sprawa trafiła do sądów, bowiem inwestor skarżył bezczynność miasta w wydawaniu „wuzetki”. W 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Wawel-Imos.

W październiku 2007 r. prezydent Krakowa ogłosił natomiast przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania „Bulwary Wisły”, obejmującego też tereny dawnego hotelu Forum. Plan został uchwalony przez Radę Miasta we wrześniu 2013 r.
Zapisy planu stały się kością niezgody między miastem a firmą Wawel-Imos, chodzi m.in. o ograniczenia wysokości budynków do 18 metrów, podczas gdy dotychczasowa wysokości wynosi tam 38 m. Właściciele dawnego hotelu podkreślali też, że w związku z ograniczeniami konstrukcyjnymi (zbyt mała wysokość stropów nie spełniająca współczesnych norm) gospodaruje obiektem tak jak to jest możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska