Pięć firm złożyło oferty w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich na zaprojektowanie i budowę klastra innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22.
Jak zapowiada miasto, ma to być miejsce dla startupów i mikroprzedsiębiorstw, grup twórczych, organizacji społecznych, mieszkańców i grup nieformalnych, każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem swej aktywności.
Do tego w tej przestrzeni będą miały miejskie instytucje odpowiedzialne za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi.
Zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym, przestrzeń Klastra Zabłocie 20.22 podzielona zostanie na tzw. strefy, z których najważniejsze to:
- Strefa Przedsiębiorczości – obejmuje działalności w zakresie „start-upów”, inkubatorów przedsiębiorczości, innych, innowacyjnych form przedsiębiorczości.
- Strefa Kreatywna – obejmuje działalności w obszarze sztuki i designu, tzw. „nowych mediów”, akcji artystycznych skierowanych do różnych środowisk, terapii poprzez wystawiennictwa.
- Strefa Innowacji Społecznych – obejmuje działalność organizacji pozarządowych (NGO) typu non-profit, charytatywnych, społecznych, obywatelskich i niezależnych tzw. inkubatorów i laboratoriów społecznych („social labs”), a także innych form innowacji społecznych, w tym grup nieformalnych.
- Strefa Miejska to przede wszystkim Biuro Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych UMK i jego partnerów.
W ogłoszonym wiosną przez ZIM w Krakowie przetargu na realizację tego zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj” wpłynęło pięć ofert.
- Propozycje firm są aktualnie weryfikowane, w ciągu najbliższych tygodni komisja przetargowa podejmie decyzję w sprawie przetargu - tłumaczy Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.
Klaster powstanie w starych zabudowaniach magazynowych przy ul. Zabłocie, w rejonie torów kolejowych.
Projekt ma unijne dofinansowanie ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Koszt - ze względu na tryb "zaprojektuj i wybuduj" - nie jest znany.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
