MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie zdrowotne. Nie masz ważnego ubezpieczenia? Tyle zapłacisz za pomoc lekarzy

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu możemy bezpłatnie korzystać z konsultacji lekarzy, badań diagnostycznych czy zabiegów szpitalnych. Może być ono obowiązkowe albo dobrowolne. Dowiedz się, kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, w jakich okolicznościach możesz stracić prawo do darmowych świadczeń i z jakimi kosztami musisz się liczyć, jeśli bez uprawnień skorzystasz z bezpłatnej pomocy medyków.

W naszym kraju prawo do bezpłatnej pomocy w lecznicach finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przysługuje wszystkim osobom objętym obowiązkowym albo dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Większość Polaków podlega obowiązkowi ubezpieczenia z tytułu np. zatrudnienia, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pozarolniczej działalności gospodarczej. Łącznie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje kilkadziesiąt różnych grup. Oprócz pracownik etatowych czy przedsiębiorców także m.in. osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; osoby duchowne; żołnierze, policjanci, funkcjonariusze, posłowie i senatorowie, sędziowie i prokuratorzy, ławnicy sądowi; osoby pobierające emeryturę lub rentę; uczniowie oraz słuchacze zakładów kształcenia nauczycieli; dzieci przebywające w placówkach pełniących funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze lub opiekuńcze lub w domach pomocy społecznej; dzieci do czasu rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego, studenci i uczestnicy studiów doktoranckich; bezrobotni; osoby pobierające zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne; osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej; osoby korzystające z urlopu wychowawczego.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Osoby mieszkające w Polsce, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia, np. wykonujące pracę wyłącznie na podstawie umów o dzieło, takie jak twórcy czy dziennikarze, pracownicy przebywający na urlopie bezpłatnym, posłowie do Parlamentu Europejskiego wybrani w Polsce, mogą się ubezpieczyć dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Osoba ubezpieczona obowiązkowo lub dobrowolnie ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia także członków swojej rodziny np. dzieci.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego

Kraków. Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego na ostatniej...

Kiedy ubezpieczeni najczęściej tracą prawo do świadczeń?

Utrata prawa do bezpłatnej pomocy lekarzy wiąże się z np. z rozwiązaniem umowy o pracę (osoba ma prawo do świadczeń tylko przez kolejne 30 dni od czasu rozwiązania umowy), nieopłacaniem lub nieterminowymi opłatami składek na ubezpieczanie społeczne/zdrowotne, niezgłoszeniem członków rodziny do ubezpieczenia np. przy zmianie pracy, zmianą tytułu ubezpieczanie (np. studenci zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny, którzy podjęli prace na podstawie zlecenia, umowy o pracę i po jej zakończeniu nie zostali ponownie zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny).

Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym?

Swoje ubezpieczenie można sprawdzić u płatnika składek (np. pracodawca), w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego i w Narodowym Funduszu Zdrowia na podstawie numeru PESEL i dowodu tożsamości.

Aby potwierdzić prawo do bezpłatnej pomocy lekarzy wystarczy, że w przychodni, szpitalu czy gabinecie lekarskim podać numer PESEL oraz potwierdzić swoją tożsamość.

Bez ubezpieczenia z bezpłatnej pomocy lekarzy mogą korzystać jedynie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia oraz kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu. Przysługuje ona również:

  • osobom, które były narażone na zakażenie poprzez kontakt z osobami zakażonymi lub materiałem zakaźnym - w zakresie badań w kierunku błonicy, cholery, czerwonki, duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, nagminnego porażenia dziecięcego,
  • uzależnionym od alkoholu - w zakresie leczenia odwykowego
  • uzależnionym od narkotyków
  • osobom z zaburzeniami psychicznymi - w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej
  • osobom pozbawionym wolności
  • cudzoziemcom umieszczonym w strzeżonym ośrodku lub przebywający w areszcie w celu wydalenia
  • posiadaczom karty Polaka, w zakresie korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, chyba że umowa międzynarodowa, w której RP jest stroną przewiduje zasady bardziej korzystne.

Pozostali nieubezpieczeni pacjenci muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. W sytuacji, gdy system e-WUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) przy okazji wizyty w poradni czy szpitalu nie potwierdzi prawa do świadczeń, chory ma prawo złożyć dokument, w którym oświadczy, że system się myli. Jeśli oświadczanie okaże się nieprawdziwe, a pacjent faktycznie nie był ubezpieczony i nie miał możliwości zgłoszenia do ubezpieczania (np. jako członek rodziny), NFZ podejmie decyzję administracyjną w sprawie zwrotu poniesionych kosztów. Do takich postępowań stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Może się ono zakończyć ściągnięciem kosztów w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.

Osobom, które obecnie korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej (mimo braku potwierdzenia praw do świadczeń w eWUŚ), przepisy dają możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w terminie 30 dni od dnia uzyskania tego świadczenia lub od poinformowania przez Fundusz o wszczęciu postępowania administracyjnego dotyczącego poniesienia kosztów świadczeń zdrowotnych.

Tylko w ubiegłym roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ wydał 1 343 decyzji administracyjnych ustalających obowiązek poniesienia kosztów leczenia na łączną kwotę ponad 570 tys. zł. Do lipca br. zostało wydanych 787 decyzji, na łączną kwotę 360 tys. zł.  

Ile możesz zapłacić za pomoc lekarzy, jeśli skorzystasz z niej bez ważnego ubezpieczenia? Sprawdź w naszej galerii przykłady decyzji dotyczących zwrotu kosztów wydanych przez małopolski NFZ.

Zobacz także:

10 najszybciej wyludniających się miast w Małopolsce

FLESZ - Letnie upały. Jak reagować w razie udaru?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ubezpieczenie zdrowotne. Nie masz ważnego ubezpieczenia? Tyle zapłacisz za pomoc lekarzy - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska