Kraków. Lotniczy hangar pięknieje w oczach. Zobacz, jak...

  Kraków. Lotniczy hangar pięknieje w oczach. Zobacz, jak będzie wyglądał

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Lotniczy hangar pięknieje w oczach. Zobacz, jak będzie wyglądał
  1/4
  przejdź do galerii
  Hangar w Czyżynach podnosi się z upadku. Wkrótce otworzy swoje wrota dla zwiedzających. W sąsiedztwie powstanie park.
  Jeszcze w czerwcu w zabytkowym hangarze w Czyżynach mogą pojawić się pierwsi zwiedzający. Przedstawiciele Muzeum Inżynierii Miejskiej chcą tam zrobić tymczasową ekspozycję. Zainteresowani będą mogli zobaczyć m.in. zabytkowe tramwaje, autobusy oraz pojazdy służb technicznych. To może być pierwszy krok do ożywienia miejsca, któremu jakiś czas temu groziła katastrofa budowlana. Teraz pięknieje w oczach.

  Świadectwo geniuszu  - To miejsce szczególne dla dzielnicy.
  Jest świadectwem geniuszu polskiej myśli architektonicznej okresu międzywojennego - nie ukrywa Wojciech Krzysztonek, radny miejski. Przypomina, że obiekt powstał na podstawie projektu wybitnego polskiego architekta Izydora Stella-Sawickiego. - Przez lata bardzo mocno zniszczał. Pojawiały się różne wizje jego zagospodarowania, ale nie było żadnych konkretów. W pewnym momencie pojawił się nawet nakaz nadzoru budowlanego, dotyczący przeprowadzenia prac ratunkowych. Po prostu temu obiektowi groziła katastrofa budowlana - przypomina Krzysztonek.

  Dopiero w tej kadencji udało się przeprowadzić niezbędne prace ratunkowe, m.in. wymianę poszycia dachu, który w wielu miejscach przeciekał. - Wzmocniono też dźwigary, na których utrzymuje się cała konstrukcja - mówi Krzyszto-nek. Pod nadzorem konserwatora odtworzone zostały również ośmioskrzydłowe wrota.

  Zdaniem Krzysztonka obiekt jest już uratowany. Ale potrzeba dalszych działań, które częściowo już są podejmowane.

  Przedstawiciele Muzeum Inżynierii Miejskiej, które chce tam zrobić swoją filię, zamierzają pozyskać dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego wojewódzwa małopolskiego na rewitalizację obiektu. Mowa nawet o 6 mln złotych.

  - Wtedy udałoby się dopiąć cały projekt, który docelowo zmierza do udostępnienia obiektu mieszkańcom - przekonuje Krzysztonek.

  Właśnie teraz nadarza się najlepsza okazja do tego, żeby w hangarze zorganizować ekspozycję i wpuścić tam pierwszych zwidzających, a to dlatego, że w głównej siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca 15 rozpoczyna się remont, co wiąże się z tymczasową wyprowadzką. Hale D, E i H zostaną podpiwniczone i przebudowane. Osobne dotychczas budynki zostaną połączone przeszklonymi nadziemnymi łącznikami, które pozwolą gościom na komfortowe zwiedzanie wystaw bez konieczności ubierania się i wychodzenia na zewnątrz. Ponadto Muzeum otrzymało blisko 1,5 mln zł dofinansowania na konserwację m.in. samochodu osobowego Polski Fiat 508 III Junak z 1936 r., prototypu samochodu Smyk z 1957 r. oraz telewizora Wisła. Te trzy obiekty przejdą zarówno konserwację, jak i digitalizację. Hangar będzie idealnym miejscem do ich wyeksponowania.

  Nowy park przy hangarze  To jednak nie koniec atrakcji dla zwiedzających. Do hangaru przeniesie się również Muzeum Ratownictwa wraz z zabytkowymi pojazdami straży pożarnej i pogotowia. Z propozycją pomocy dla miłośników ratownictwa wyszło właśnie Muzeum Inżynierii Miejskiej. Można powiedzieć, że Muzeum Ratownictwa jest obecnie bezdomne, bo eksponaty są rozproszone po całym Krakowie. Można je oglądać tylko w namiocie przy ul. Saskiej. W rękach kolekcjonerów jest 60 pojazdów wykorzystywanych w przeszłości przez służby - od niewielkiego fiata cinquecento po duże samochody ciężarowe tatra i magirus.

  Wypięknieje też teren wokół hangaru i dawnego pasa startowego starego lotniska Rakowice-Czyżyny, gdzie ma powstać park, który ma już pozwolenie na budowę.
  WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z zabytkowymi autobusami...

  POdatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ...które MIM otrzymało w prezencie od MPK?
  Czy MIM ma zamiar odbudować pojazdy, które doprowadziło do ruiny?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Izydor S-S

  ccc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nie był architektem, ale cóź skąd autor może to wiedzieć; był za to jednym ze studentów M.T. Hubera

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znów sukces przedwyborczy

  ...wszystkich ludzi prezydenta? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Najpierw coś musi popaść w ruinę, żeby potem mogło wypięknieć. Tak urzędnicy bohatersko walczą ze skutkami swoich działań i zaniechań. A o planach parków, które się projektuje to już kilka tomów...rozwiń całość

  Najpierw coś musi popaść w ruinę, żeby potem mogło wypięknieć. Tak urzędnicy bohatersko walczą ze skutkami swoich działań i zaniechań. A o planach parków, które się projektuje to już kilka tomów jest gotowych. Tymczasem budowy nowych bloków na terenach parkowych i zielonych cały czas się rozpoczynają, choćby w parku przy AWF...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie