Świadczenie dotyczy m.in. osób, które w minione wakacje protestowały w Sejmie, domagając się większego wsparcia od państwa. Rząd pozostał jednak głuchy na ich prośby. Tymczasem opieka nad dorosłą osobą z dużym stopniem niepełnosprawności często powoduje, że rodzice nie mogą podjąć pracy zawodowej, bo swoim dzieckiem muszą zajmować się całą dobę.
– Robimy to, czego nie potrafi rząd – mówił podczas kampanii Jacek Majchrowski. – To będzie comiesięczne wsparcie w gotówce. Nie żadne bony czy leki. Państwo polskie nie udziela wystarczającej pomocy lub nie chce udzielić tej pomocy. Z dużym zażenowaniem obserwowałem protest w Sejmie opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych, walczących o godne życie dla swoich dorosłych dzieci. To co dla rządu jest niewykonalne, mam nadzieje uda się w Krakowie – zapowiadał prezydent.
Udało się wczoraj, gdy radni jednogłośnie poparli stosowną uchwałę bez zbędnej dyskusji. Wcześniej pieniądze na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta. Urzędnicy oszacowali, że z pomocy będzie korzystać ok. 500 osób, na co potrzeba około 2,5 mln złotych w skali roku.
Świadczenie z automatu
Do otrzymania dodatku opiekuńczego w wysokości 500 zł miesięcznie uprawnieni będą opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, korzystający z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Jak zaznaczają krakowscy urzędnicy, ta grupa osób jest szczególnie potrzebująca, gdyż boryka się nie tylko z chorobą najbliższych, ale też z problemami finansowymi.
– 500 zł będzie przyznawane z urzędu, dla osób już korzystających z zasiłku opiekuńczego. Nie będzie więc trzeba składać żadnych wniosków – tłumaczy Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.
Urzędnicy całą procedurę przyznawania świadczeń rozpoczną w marcu, kiedy uprawomocni się uchwała w sprawie krakowskiego 500+. Wtedy wszyscy uprawnieni zostaną o tym poinformowani. Pieniądze mają być wypłacane miesięcznie, najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Środki zostaną wypłacone wraz z wyrównaniem za styczeń i luty, najpóźniej do końca marca.
W Krakowie ok. 5 proc. mieszkańców - chorych, seniorów, niepełnosprawnych, ludzi w ciężkiej sytuacji życiowej - korzysta z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To w sumie ok. 40 tys. mieszkańców z 20 tys. gospodarstw domowych.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane
