Czytaj także: Szukają toksycznych odpadów pod Krakowem
W 2000 roku miasto oddało w użytkowanie Fort św. Benedykta Stowarzyszeniu Kultury Akademickiej "Instytut Sztuki". O przekazaniu fortu w użytkowanie na 25 lat zadecydował - w 1998 roku - ówczesny Zarząd Miasta.
Stowarzyszenie planowało przebudowę, rozbudowę i nadbudowę Fortu. Uzyskało decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla tej inwestycji i budowy parkingu podziemnego z dojazdami w rejonie ulic Dembowskiego, Stawarza i Powstańców Śląskich.
Projektów było kilka projektów było kilka, ale prace nie ruszyły. Stowarzyszenie nie uzyskało zgody Małopolskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sprzeciwili się także mieszkańcy, rada dzielnicy XIII i Społeczny Komitet Ratowania Wzgórza i Fortu Św. Benedykta oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Z kontroli prowadzonych przez miasto wynika, że obiekt był odpowiednio zabezpieczony. Stowarzyszenie nie prowadziło jednak w obiekcie działalności statutowej na przekazanej na ten cel nieruchomości. W związku z tym miasto prowadziło z użytkownikiem rozmowy proponując rozwiązanie umowy, w tym złożenie jednostronnego oświadczenia woli Stowarzyszenia o zrzeczeniu się prawa użytkowania tej nieruchomości.W trakcie negocjacji ostatecznie strony postanowiły zawrzeć ugodę, która kompleksowo reguluje wszystkie sprawy zarówno dotyczące opłat rocznych z tytułu użytkowania jak i przejęcia przez Gminę Kraków tej nieruchomości.
Dalszy los fortu czeka na decyzję prezydenta.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!