Zwycięska koncepcja Ogrodu powstała podczas warsztatów prowadzonych w listopadzie, w grupie mieszkańców kierowanej przez architektów: Barbarę Ostrowską oraz Jacka Konopackiego. Zaprezentowano ją w piątek w Multikinie przy ul. Dobrego Pasterza. Główną ideą, która przyświecała twórcom, było stworzenie miejsca pełnego niespodzianek i iluzji.
- Naszym zdaniem park powinien pobudzać ciekawość i zachęcać do odkrywania tajemnic lokalnej przyrody, kultury i historii - powiedziała Katarzyna Batko, która uczestniczyła w warsztatach od samego początku.
Park ma skupić się na udostępnieniu mieszkańcom dzikiej natury oraz na zajęciach edukacyjnych. Miałby stać się miejscem gier miejskich a także hortiterapii, czyli leczenia za pomocą obcowania z przyrodą. Znalazłby się tu też tzw. psi park zabaw. Miejsce ma być również pełne punktów, w których dzieci mogłyby się uczyć o przyrodzie poprzez dotyk i zapach - tzw. ogród zmysłów Balladyny. Charakterystycznym miejscem byłyby także usypany kopiec i ogród dla ptaków.
Przypomnijmy, od 4 do 10 grudnia krakowianie mogli wybierać najlepszy pomysł na park. Sześć koncepcji, na które można było głosować, zostało przygotowanych przez blisko 200 mieszkańców w cyklu czterech spotkań warsztatowych. Teraz budowę parku ma sfinansować miasto.
Na podstawie zwycięskiej koncepcji już w przyszłym roku powstanie fachowy projekt budowlany. W projekcie budżetu na przyszły rok na ten cel przewidziano w miejskiej kasie 250 tys. zł.
Łącznie na budowę parku urzędnicy planują wydać ponad 6 mln zł. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na jesień 2017 roku.