Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Mieszkanie za remont" na półmetku. Jakie lokale mają wzięcie?

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Sylwia Penc
W ramach trwającej I edycji programu "Mieszkanie za remont" - będącego nową formą wynajmu mieszkań komunalnych - dotychczas, w pięciu turach, zaoferowano zainteresowanym 35 lokali do wyremontowania. Największym wzięciem cieszą się mieszkania trzy- i czteropokojowe oraz te, które znajdują się w Nowej Hucie lub Śródmieściu.

Jak poinformował krakowski magistrat, w ramach realizacji listy remontowej na rok 2022 do 27 grudnia przyjęto 27 ofert na wyremontowanie gminnych mieszkań. Pięć osób zrezygnowało z udziału w programie: cztery wskutek trzykrotnego niezłożenia oferty na żaden z prezentowanych lokali, a jedna z powodu rezygnacji z podpisania umowy najmu, pomimo wydania skierowania do jej zawarcia.

Dotychczas, w pięciu turach, zaoferowano krakowianom 35 lokali do wyremontowania. Spośród nich cztery mieszkania nie znalazły najemcy i zostaną zagospodarowane w inny sposób (były oferowane trzykrotnie). Na kolejne cztery nie złożono dotąd ofert, wobec czego pojawią się w następnych wykazach.

- Do realizacji pozostały jeszcze wnioski 18 osób. Prezentację kolejnych mieszkań do remontu zaplanowano wstępnie w terminie 3–11 stycznia - informują urzędnicy.

Uruchomiony w tym roku program najmu gminnych lokali "Mieszkanie za remont" zastąpił, funkcjonujący przez 12 lat, "Program Pomocy Lokatorom". W zamian za przeprowadzenie prac w lokalu będzie można wynająć go od miasta na czas nieokreślony. Jednym z ulepszeń w stosunku do poprzedniego programu jest wydłużenie czasu na remont - z sześciu do 12 miesięcy.

W nowym programie mogą uczestniczyć osoby, które: mieszkają w Krakowie z zamiarem pobytu stałego, nie posiadają prawa własności lub współwłasności do lokalu lub nieruchomości położonych w Krakowie ani w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim, a także osiągnęły określony średni miesięczny dochód netto w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.

Po przeprowadzonym na koszt przyszłego najemcy remoncie pustostanu, lokal będzie wynajmowany mu na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 metr kw. powierzchni ma być zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu ustaloną odgórnie (w oparciu o zarządzenie prezydenta miasta w sprawie ustalania wysokości stawek czynszu w lokalach mieszkalnych z zasobu gminy).

Tę nową formę wynajmu mieszkań komunalnych wprowadzono uchwałą Rady Miasta Krakowa z kwietnia br. Po zweryfikowaniu złożonych do końca czerwca wniosków zakwalifikowano do programu 50 osób.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska