https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Mieszkanie za remont" na półmetku. Jakie lokale mają wzięcie?

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Sylwia Penc
W ramach trwającej I edycji programu "Mieszkanie za remont" - będącego nową formą wynajmu mieszkań komunalnych - dotychczas, w pięciu turach, zaoferowano zainteresowanym 35 lokali do wyremontowania. Największym wzięciem cieszą się mieszkania trzy- i czteropokojowe oraz te, które znajdują się w Nowej Hucie lub Śródmieściu.

Jak poinformował krakowski magistrat, w ramach realizacji listy remontowej na rok 2022 do 27 grudnia przyjęto 27 ofert na wyremontowanie gminnych mieszkań. Pięć osób zrezygnowało z udziału w programie: cztery wskutek trzykrotnego niezłożenia oferty na żaden z prezentowanych lokali, a jedna z powodu rezygnacji z podpisania umowy najmu, pomimo wydania skierowania do jej zawarcia.

Dotychczas, w pięciu turach, zaoferowano krakowianom 35 lokali do wyremontowania. Spośród nich cztery mieszkania nie znalazły najemcy i zostaną zagospodarowane w inny sposób (były oferowane trzykrotnie). Na kolejne cztery nie złożono dotąd ofert, wobec czego pojawią się w następnych wykazach.

- Do realizacji pozostały jeszcze wnioski 18 osób. Prezentację kolejnych mieszkań do remontu zaplanowano wstępnie w terminie 3–11 stycznia - informują urzędnicy.

Uruchomiony w tym roku program najmu gminnych lokali "Mieszkanie za remont" zastąpił, funkcjonujący przez 12 lat, "Program Pomocy Lokatorom". W zamian za przeprowadzenie prac w lokalu będzie można wynająć go od miasta na czas nieokreślony. Jednym z ulepszeń w stosunku do poprzedniego programu jest wydłużenie czasu na remont - z sześciu do 12 miesięcy.

W nowym programie mogą uczestniczyć osoby, które: mieszkają w Krakowie z zamiarem pobytu stałego, nie posiadają prawa własności lub współwłasności do lokalu lub nieruchomości położonych w Krakowie ani w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim, a także osiągnęły określony średni miesięczny dochód netto w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.

Po przeprowadzonym na koszt przyszłego najemcy remoncie pustostanu, lokal będzie wynajmowany mu na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 metr kw. powierzchni ma być zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu ustaloną odgórnie (w oparciu o zarządzenie prezydenta miasta w sprawie ustalania wysokości stawek czynszu w lokalach mieszkalnych z zasobu gminy).

Tę nową formę wynajmu mieszkań komunalnych wprowadzono uchwałą Rady Miasta Krakowa z kwietnia br. Po zweryfikowaniu złożonych do końca czerwca wniosków zakwalifikowano do programu 50 osób.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska