https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków mniej znany - wykłady dla niewidomych i słabowidzących. Co miesiąc w innym miejscu i na inny temat

Grzegorz Skowron
„Kraków mniej znany” to nowy cykl wykładów dla osób niewidomych i słabowidzących. Raz w miesiącu w różnych częściach miasta odbywać się będą spotkania. Inauguracyjne spotkanie miało miejsce dzisiaj w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie, a poświęcone było starodrukom.

Organizatorem cyklu „Kraków mniej znany” jest Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Inauguracyjny wykład „Podróż w świat dawnych ksiąg i rękopisów” wygłosił dr Szymon Sułecki, znawca dziejów książki rękopiśmiennej i drukowanej. Prelegent przybliżył dzieje książki drukowanej. Omówione zostały etapy powstawania książki, techniki zszywania, historia opraw oraz tego, co można w nich czasem znaleźć - tzw. makulatury pergaminowej.

Uczestnicy spotkania poznali starodruki z wypukłymi oprawami, by mogli wyczuć wszystkie elementy, z których je stworzono - jak zwięzy, guzy, klamry i zapięcia. Dodatkowo zapoznali się z wybranymi przepisami bibliotecznymi obowiązującymi w klasztorze, których fragmenty zostały wydrukowane w brajlu.

- Przed kilkoma laty miałem przyjemność przybliżyć osobom niewidomym historię starodruków i zauważyłem, że było to dla nich coś nowego. Poprzez dotyki mogli poznać budowę starych książek, strukturę dawnego papieru i porównać to z pergaminem. Stąd pomysł na taki wykład i dlatego poprosiłem dr. Szymona Sułeckiego, archiwistę i bibliotekarza pracującego w klasztorze oo. Karmelitów na Piasku, który jest znawcą tej tematyki - wyjaśnia dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ, pomysłodawca cyklu wykładów.

Kraków dostanie pieniądze na budowę trasy Łagiewnickiej

Kolejny wykład odbędzie się w maju w forcie Luneta Warszawska, w którym w latach 1945-1946 mieściło się więzienie UB. Zachowane inskrypcje na ścianach, oryginalne drzwi oraz pomieszczenie dawnego karceru zobrazują, jak wyglądał ten zakład karny. Marzeniem dr. Szymborskiego jest również wydrukowanie planu fortu w formacie 3D. Podczas spotkania przybliżona zostanie historia więziennictwa od czasów średniowiecza i architektury fortecznej Krakowa.

Jeśli kwietniowe i majowe wykłady będą cieszyć się dużym zainteresowaniem niewidomych mieszkańców Krakowa i Małopolski, w następnych miesiącach zostaną zorganizowane m.in. w Muzeum 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, placówkach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, schronach obrony przeciwlotniczej pod pl. Inwalidów czy na kopcu Kościuszki. Zapowiedzi poszczególnych spotkań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Według danych Polskiego Związku Niewidomych Okręg Małopolski, w naszym regionie zrzeszonych jest ok. 3,5 tysiąca osób niepełnosprawnych z tytułu wady wzroku stopnia znacznego i umiarkowanego. Są to osoby, które urodziły się niewidome, utraciły wzrok w wyniku wypadków losowych lub postępującej choroby. Są również takie, które z powodu nieuleczalnych schorzeń, w niedługim czasie utracą resztki wzroku i staną się osobami zupełnie niewidomymi.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska