https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: mur getta sypie się coraz bardziej [ZDJĘCIA]

Paulina Korbut
Miasto dba tylko o tę część murów dawnego getta, przy których odbywają się uroczystości - oburza się nasza czytelniczka. Natomiast fragment zachowany przy ul. Limanowskiego jest kompletnie zniszczony i zaniedbany. Miasto obiecuje, że zajmie się problemem. Pytanie - kiedy?

- Do dziś niewielkie fragmenty murów getta zachowały się w dwóch miejscach: przy ulicy Lwowskiej, gdzie co roku w marcu składane są kwiaty, i za budynkiem gimnazjum nr 35 przy ulicy Limanowskiego 60 - tak zaczyna się list, który dotarł do naszej redakcji.

Czytelniczka z nieukrywanym żalem pisze, że przy Limanowskiego mur jest w opłakanym stanie.

- Odnowiona została tam tylko niewielka część, reszta jest zniszczona i wymaga odrestaurowania. A historycznie nie różni się przecież niczym od fragmentu muru przy Lwowskiej - dodaje kobieta.

Faktycznie, trzynaście lat temu z funduszy przekazanych przez rodzinę Mosbergów odnowiony został fragment muru przy ul. Limanowskiego. Do tej pory jednak nie zrobiono nic więcej w tej sprawie.
Dzwonimy do władz miasta z prośbą o komentarz.

- Miejski konserwator zabytków zwrócił się już do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu o doraźne zabezpieczenie muru getta jeszcze w tym roku - zapowiada Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji urzędu miasta.

Są plany, by w przyszłorocznym budżecie uwzględnić wydatki na generalny remont. Podjęto też starania o wpis do rejestru zabytków. - Obawiam się, że wpis może tylko utrudnić ewentualne remonty - zastanawia się przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz. - Na działania ze strony miasta czekamy długo. A z każdym miesiącem mur wygląda coraz gorzej. Chyba musimy zacząć działać.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakus
Pamięć jest ważna,ale sami żydzi nie dbają o swoje zabytki należycie tylko Polska finansuje wszystko w imię historii. A tak być nie powinno na cmentarzu np.Rakowickim wolontariusze sprzątają na jesień,a i tutaj gmina,zbór mógłby o tym pomyśleć i sobie pomóć a nie czekać i płakać.Pozdrawiam=Szalom
B
Beata
Polecam wpisy Piotra czy Marcina.Jest tam generalnie dobrze to ujęte.Jeśli ktoś tego nie rozumie to znaczy że powinien cofnąć się do szkoły podstawowej.Tu nie chodzi o zabytek żydowski typu np.cmentarz czy coś innego ale o zabytek ważny dla całego Krakowa.
a
aj waj
Murek niech sfinansuje kapiąca od złota diaspora.
M
Marcin
Piotr dobrze napisał.Jeśli pozwolimy by pamięć się zatarła to nie można się później dziwić że na Zachodzie fałszują historię i piszą o Polsce kłamstwa.Jeśli takie zabytki jak mur getta nie będą odnawiane to stanie się to co się stało z obozem w Płaszowie a o czym marzyli Niemcy tzn zatarcie wszelkich śladów aby winy i pamięć umarły a ludzie tam teraz spacerujący z psami nie wiedzieli że chodzą po prochach m.in zamordowanych Polaków
A
Aleksander
Ghetto jest historią i przeszłością żydów i niech oni dbają sami o własne zabytki.Nie rozumiem czemu mielibyśmy finansować utrzymanie ich pamiątek historycznych. Niech może sobie zabiorą ten murek do siebie ;-)
P
Piotr
Jeśli się nie będzie dbać o własne zabytki i o własną historię to nie ma co się dziwić,że później media na całym świecie piszą o "polskich obozach" a w niemieckiej TV emitują film szkalujący polskich żołnierzy.
Jeśli mur nie będzie odnowiony to dalej będą pisać o Niemcach w kontekście biednych uciekinierów("Gustloff") albo dobrych nazistów ("Lista Schindlera") a o ratowaniu Żydów przez Polaków(Tadeusz Pankiewicz) nikt nie będzie pamiętał...
n
nh
Sprzedać ! Cegła za 1000 $, kawałek tynku 500 $. Zarobionymi pieniędzmi wesprzeć rodaków na wschodzie ( w Rosji , Ukrainie czy Białorusi ). Nic nam po takiej pamiątce , która drażni większość rodaków.
P
Piotr
“Kto nie szanuje swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Józef Piłsudski
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska