Ekspozycja musiała zostać częściowo zamknięta, gdy w muzeum pojawiła się wystawa pt. "Legiony Polskie". Część dotyczącą współczesnych misji polskich żołnierzy na obczyźnie można zobaczyć teraz tylko po uprzednim poinformowaniu pracowników placówki.
- Nie wszyscy wiedza, że eksponaty dalej są dostępne, ale musieliśmy je przenieść do innego pomieszczenia, wstawić tam szafy magazynowe - mówi Piotr Wilkosz, kustosz wystawy. Ale w nowej, pełnej formie można będzie ją zobaczyć na początku przyszłego roku.
Ekspozycja powiększy się wtedy m.in. o mundur adm. floty Tomasza Mathea, byłego dowódcy Marynarki Wojennej
- Do zbiorów pozyskaliśmy też tablicę pamiątkową poświęconą Jackowi Winklerowi - mówi kustosz. Winkler był polskim alpinistą, który w latach 80. walczył jako partyzant przeciw Rosjanom w Afganistanie.
Prace nad wystawą "Misje zagraniczne Wojska Polskiego" zaczęły się już w 2008 roku. Zaczątkiem kolekcji był depozyt obecnego senatora Bogdana Klicha, m.in. mundur, w którym jeździł jako minister obrony narodowej do polskich żołnierzy na misjach.
- Jako minister zapewniłem środki na finansowanie odnowy tej ekspozycji - mówi senator Klich. Przekazał też muzeum swoje prywatne pamiątki ministerialne z różnych zakątków świata. - Chcieliśmy pokazać ostatnie lata z historii Wojska Polskiego poprzez konkretne operacje zagraniczne - Irak, Afganistan, Kosowo, Bośnia i Wzgórza Golan - wylicza Klich.
Na wystawie prezentowane są także pamiątki gen. Andrzeja Malinowskiego z okresu, gby był dowódcą wielonarodowej dywizji w Iraku, mundur gen. Franciszka Gągora - szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej.
Ponadto pamiątki gen. Andrzeja Knappa, uczestnika wielu misji zagranicznych, który był też m.in. dowódcą 6. Brygady Desantowo-Szturmowej. Na wystawie jest też mundur gen. Mieczysława Bieńka z okresu, gdy był wysokim dowódcą NATO w Stanach Zjednoczonych.
Senator Klich pozyskał również dla ekspozycji tablicę pamiątkową z polskiej bazy wojskowej w Afganistanie.