O wniosku pisaliśmy tutaj:
Zapytaliśmy urzędników krakowskiego magistratu o to jak zareagują, tu pełna odpowiedź:
"Odnosząc się do propozycji przedstawionej w Państwa piśmie w sprawie odegrania hymnu Ukrainy w dniu 24 lutego br. o godz. 12 z wieży Bazyliki Mariackiej uprzejmie informuję, że Urząd Miasta Krakowa wyraża solidarność z mieszkańcami Ukrainy w rok po inwazji na Ukrainę.
Zatem dla podkreślenia wsparcia z mieszkańcami Ukrainy w tym dniu przewidziano podświetlenie wybranych obiektów w barwach narodowych Ukrainy - na niebiesko i żółto. W porze wieczornej podświetlone zostaną pieszo-rowerowa kładka im. o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach. W godzinach 18:15-18:25, 18:30-18:40, 18:55-19:05 ukraińską flagę oraz napis „Kraków solidarny z Ukrainą” zobaczymy także na ekranach LED TAURON Areny Kraków. Na totemach w krakowskim magistracie wyświetlane będą zdjęcia z Krakowa z akcentami ukraińskimi.
W dniu 24 lutego br. o godz. 11.00 Prezydent Miasta Krakowa weźmie udział w akcji Krakowskiego Korpusu Konsularnego pn. „Solidarni z Ukrainą”. Wydarzenie odbędzie się w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Krakowie. Ponadto Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj wspólnie organizują marsz pod hasłem „RAZEM DLA POKOJU”. Planowane uroczystości rozpocznie msza święta w intencji pokoju w Katedrze Wawelskiej o godz. 16.30, będzie jej przewodniczył Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski. Po mszy około godz. 18.00 uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa.
Po koncercie z wawelskiego wzgórza ok. 18.45 wyruszy marsz, który przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny. Tu młodzi ludzie z Polski i Ukrainy wygłoszą wspólny apel o pokoju. Natomiast kontynuacją oficjalnego Marszu będzie Marsz organizowany przez działające w Krakowie ukraińskie organizacje, skupione w ramach koalicji Otwarty Kraków. Rozpocznie się on przy Wieży Ratuszowej (po zakończeniu oficjalnych uroczystości) i przejdzie przez Rynek na Skwer Wolnej Ukrainy.
Również Prezydent Miasta Krakowa nagrał ze Skweru Wolnej Ukrainy w Krakowie specjalne wystąpienie skierowane do Ukraińców - m.in. ukraińskich miast partnerskich, instytucji i uchodźców przebywających w Krakowie. Video (z napisami w języku ukraińskim) będzie udostępnione 24.02.23 w miejskiej telewizji, Play Kraków, na miejskich stronach internetowych i mediach społecznościowych. Zostanie także przesłane do ukraińskich partnerów (miast), organizacji, NGO i Konsulatu Ukrainy.
Całość tych działań podejmowanych przez Miasto będzie godnym uhonorowaniem i zaakcentowaniem solidarności z Ukrainą w rok po inwazji. W związku z powyższym Miasto nie planuje poszerzania tego katalogu aktywności"
Na to zareagowało stowarzyszenie:
"z przykrością informujemy, że Prezydent m. Krakowa Jacek Majchrowski negatywnie odniósł się do naszego wniosku o jednorazowe odegranie z wieży mariackiej zamiast hejnału hymnu Ukrainy w dzień rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę tj. 24 lutego o godzinie 12:00.
W odpowiedzi na nasz wniosek nie został podany żaden konkretny powód jego odrzucenia. Wskazano wyłącznie, że Kraków wspiera Ukrainę i ich obywateli, a na dzień 24 lutego planowanych jest wiele innych akcji, mających to wsparcie wyrazić. Zaznaczono, że miasto nie zamierza rozszerzyć katalogu planowanych akcji.
Cieszymy się, że miasto zaplanowało na ten dzień inne wydarzenia, nie do końca rozumiemy jednak, jaki był powód odmowy odegrania hymnu Ukrainy z wieży mariackiej w tym dniu. Jak podnosiliśmy w naszym wniosku, hejnał był niejednokrotnie zastępowany innymi pieśniami z okazji ważnych dla miasta wydarzeń, a niejednokrotnie również bez szczególnej okazji. Jego zastępowanie ważną przy danej okazji pieśnią stało się więc niejako tradycją miasta.
Biorąc pod uwagę, że przez ostatni rok zamieszkało w Krakowie tysiące uciekających przed wojną Ukraińców oraz fakt, iż wiedzą oni jakim symbolem dla miasta jest hejnał z wieży mariackiej, nadal uważamy, że tak drobny i bezkosztowy gest, przeciwko którego wykonaniu nie stoi nic na przeszkodzie, byłby ważnym i istotnym dla obywateli Ukrainy podkreśleniem solidarności z nimi oraz wsparcia, którego każdego dnia krakowianie im udzielają. Ten niewielki gest mógłby upewnić ich, że Kraków jest obecnie także ich miastem.
Z wyrazami szacunku
Kamil Kociołek
Sekretarz Generalny
Stowarzyszenie Nowa Generacja Młodych"
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!
