https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: na Rondzie Mogilskim powstaje największa mozaika w Polsce

Marcin Karkosza
Wojciech Matusik / Polskapresse
Największa mozaika kamienna w Polsce, ułożona w najkrótszym czasie i z udziałem największej liczby osób powstaje na Rondzie Mogilskim. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 1 czerwca i potrwa tydzień. Do akcji mogą przyłączyć się wszyscy chętni!

Akcja Wyspiański na Mogilskim II ma charakter otwarty, może wziąć w niej udział każdy kto przyjdzie na Rondo Mogilskie w dniach 1-8 czerwca - mieszkańcy, przypadkowi przechodnie, dzieci z krakowskich szkół, młodzież i dorośli. Organizatorzy szacują, że w imprezie, w ciągu tych dni, weźmie udział ok. 1500 osób.

Zapraszamy także na Facebooka Reportera Mobilnego Gazety Krakowskiej

Mozaika o powierzchni aż 85m2 będzie przedstawiać motywy roślinne zaczerpnięte z twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Ma to być największa kamienna mozaika w Polsce, układana przez największą liczbę osób w najkrótszym czasie.

Mozaika będzie miała 93 m długości i od 60 do 100 cm wysokości. Będzie układana techniką bezpośrednią, co oznacza, że każdy kawałek mozaiki będzie ręcznie docinany zgodnie z projektem, a następnie przyklejany bezpośrednio na powierzchni muru.

Mozaika będzie układana codziennie od 1 do 8 czerwca, od godz. 9:00 do godz. 17:00.

- Rondo Mogilskie jest szare i smutne, potrzebuje estetycznego ożywienia - mówi Malgorzata Jantos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa i pomysłodawczyni akcji. - Chciałabym, aby Rondo stało się atrakcyjną galerią sztuki pod niebem. Po mozaikach przyjdą następni artyści proponujący inne techniki.

Akcja Wyspiański na Mogilskim II jest kontynuacją trwającej cztery dni akcji Wyspiański na Mogilskim 2012. Wzięło w niej udział ponad 800 osób.

W tym roku upiększony zostanie mur przeciwległy do już ozdobionego. Mozaika będzie układana w tym samym stylu, motywy artystyczne będą kontynuacją już istniejących, zachowana zostanie także wybrana wcześniej kolorystyka. Autorem projektu
mozaiki jest Lubosz Karwat.

- Cieszy mnie, że właśnie na Rondzie Mogilskim w Krakowie mogę propagować sztukę tworzenia mozaiki. Odbywa się to w najprostszy i jednocześnie najbardziej efektywny z możliwych sposób - wychodzimy do ludzi i zapraszamy ich do wspólnego
stworzenia kamiennej kompozycji - mówi Lubosz Karwat, autor projektu mozaiki i jeden z pomysłodawców akcji.

Uwaga! Jeśli chcesz w wyjątkowy sposób zaangażować się w tworzenie mozaiki zostań wolontariuszem i pomóż organizatorom w przygotowaniu wydarzenia i koordynacji prac - wystarczy mieć 18 lat, wejść na stronę www.krakow.pl zapoznać się z regulaminem akcji i wysłać zgłoszenie na adres [email protected] (należy podać: imię, nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania i kontakt).

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ania Kraków
Oglądam zdjęcia i krew mnie zalała - parę dni temu grupa młodych ludzi malowała swój autorski projekt na ścianie koło czarno-białej mozaiki w kształcie głowy Wyspiańskiego a na zdjęciach widzę, że ich praca jest zasłonięta reklamowymi bannerami! Nikt nie wpadł na to, że w ten sposób zniszczy czyjąś pracę?! Z jednej strony fajny pomysł - mozaika, widziałam przygotowania i cenię inicjatywę ale pozwolić na to, że zaraz obok po prostu spieprzyć pracę innych osób?!... Ech...
K
Kix_One
...pilnować tych wydanych pieniędzy przed "artystami" i "grafficiarzami" spod tylko cracovia, tylko wisła, tylko hutnik i inne anosy co niszczą zabytki ?! Bo jeśli mają pracować tak jak pracują obecnie, to szkoda pracy ludzi - przyjdzie bezmózg w nocy, który ma problem z sobą, nie może znaleźć dziewczyny, koledzy się z niego śmieją więc bierze farbę w sprayu albo inny bitex w łapę i lezie niszczyć !! Bo sztuką nazwać tego nie można... Pod rozwagę! Najpierw zmieńmy prawo, egzekwujmy je od tych co je łamią, zlikwidujmy darmozjadów z SM a powiększmy oddziały policji, podzielmy je na jednostki odpowiadający TYLKO ZA 1, SWÓJ DZIAŁ, a potem upiększajmy miasto... Bo tak to nie ma sensu.
S
Sceptyk
Krakowianie, zastanówcie się czy warto brać udział w takich ,,akcjach". Płacicie przecież podatki. Jeśli tak, to na co?
S
Sceptyk
- Cieszy mnie, że właśnie na Rondzie Mogilskim w Krakowie mogę propagować sztukę tworzenia mozaiki. Odbywa się to w najprostszy i jednocześnie najbardziej efektywny z możliwych sposób - wychodzimy do ludzi i zapraszamy ich do wspólnego
stworzenia kamiennej kompozycji - mówi Lubosz Karwat, autor projektu mozaiki i jeden z pomysłodawców akcji.

A według mnie to jest zwykły czyn społeczny tak bardzo popularny w minionym ustroju. Chodzi tylko o to, aby zyskać poklask i popularność kosztem czyjejś darmowej pracy. Zwykła próba wyzysku Krakowian.
o
obserwator działań radnych
Na pętli Mały Płaszów marzymy chociaż o toalecie przenośnej (Toi Toi). Pętla otwarta od kilku lat, a ludzie załatwiają się za ekranami akustycznymi. To jest świadectwo działań radnych Dzielnicy Podgórze. Wystawimy rachunek podczas wyborów.
k
kruk
No i ludzie będą mieli zajęcie :) Bardzo pozytywny pomysł.
s
spokojny krakus
Świetna akcja , trzeba ożywić to szare miejsce, zwłaszcza że jest bardzo
ciekawe architektonicznie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska