

Prace budowlane na terenie przyszłego kombinatu metalurgicznego zaczęły się 26 kwietnia 1950 roku. Ta fotografia przedstawia przetaczanie przez Junaków Służby Polsce pasa transmisyjnego w wykopie pod komin baterii koksowej nr 1 w Pleszowie.
Jak czytamy w jej opisie w zbiorach Muzeum Krakowa, nowohuckie gleby, składające się z czarnoziemu lessowego, były bardzo lepkie i przy złej pogodzie szybko zamieniały się w głębokie błoto. A to utrudniało wszelkie prace.

W 1950 roku widok z kopca Wandy wyglądał właśnie tak. Uwieczniony na zdjęciu trakt (droga do wsi Mogiła) był jedną z dróg rokadowych Twierdzy Kraków. W oddali widnieje kościół pw. Matki Boskiej Wniebowziętej i św. Wacława, należący do Opactwa Cystersów w Mogile.
1 stycznia 1951 r. Mogiła oraz cała Nowa Huta zostały włączone do obszaru miasta Krakowa.

Około 1950 roku (kiedy wykonano to zdjęcie) odlany z brązu pomnik Mikołaja Kopernika w renesansowym stroju żaka stał na swoim pierwotnym miejscu - na dziedzińcu Collegium Maius UJ. To tu został uroczyście odsłonięty w czerwcu 1900 roku.
Autorem projektu pomnika był Cyprian Godebski. Ciekawostką jest, że zaprojektował go pierwotnie jako fontannę, o czym do dziś świadczą odpływy, a u dołu cokołu – miejsca do wlewu wody.
W 1953 r. z inicjatywy prof. Karola Estreichera Kopernik został przeniesiony na Planty przy Collegium Witkowskiego UJ (u wylotu ul. Gołębiej) i tu możemy go dziś oglądać.