Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowa siedziba Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych w Szpitalu Uniwersyteckim [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Nowa siedziba Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych mieści się w budynku przy ul. Kopernika 19
Nowa siedziba Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych mieści się w budynku przy ul. Kopernika 19 Andrzej Banas / Polska Press
W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim uroczyście otwarto nową siedzibę Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych.

Do tej pory Pracownia Separacji Krwinek, odpowiadająca za pobieranie komórek niezbędnych do wykonywania przeszczepów u osób cierpiących na schorzenia krwi, była częścią oddziału hematologii w budynku przy ul. Kopernika 17. W ciasnych pomieszczeniach brakowało jednak miejsca do codziennej pracy. Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego zdecydowała się więc na stworzenie dla pracowni powiększonej siedziby w sąsiednim pawilonie.

– Dzięki przeprowadzce zwiększył się komfort pracy naszego personelu, ale przede wszystkim pobytu pacjentów. Zyskaliśmy także dodatkowy aparat do pobierania krwi obwodowej od dawców, z której następnie wyłapujemy komórki, służące do odbudowania układu krwiotwórczego u biorcy. W efekcie będziemy w stanie wykonywać więcej tego typu zabiegów – podkreśla lek. med. Zbigniew Walter, kierownik Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych w Szpitalu Uniwersyteckim.

Remont pomieszczeń przeznaczonych na powiększoną siedzibę pracowni trwał ponad trzy miesiące i pochłonął blisko 1,5 mln zł. W nowym miejscu specjaliści oprócz dodatkowego stanowiska dla dawców, dostali do dyspozycji także kolejne urządzenia umożliwiające bezpieczne przechowywanie zamrożonych komórek po ich pobraniu. W banku lecznicy znajduje się ponad 700 tego rodzaju preparatów. Zostały one przygotowane z myślą o pacjentach z chorobami hematologicznymi, którzy w każdym momencie mogą potrzebować przeszczepu komórek wcześniej pobranych z własnego organizmu.

Pracownia Separacji Krwinek i Bank Komórek Krwiotwórczych działają w Szpitalu Uniwersyteckim już od ponad dwudziestu lat. Na początku służyły głównie do przygotowywania materiałów do przeszczepów wykonywanych przez uniwersyteckich hematologów. Od roku 2012 pod Wawel trafiają także dawcy, na których pomoc czekają genetyczni bliźniacy na całym świecie.

– Można powiedzieć, że obecnie nasza pracownia jest jednostką międzynarodową. Oprócz pobrania komórek dla 1,2 tysiąca naszych pacjentów, w ciągu ostatnich pięciu lat prawie 900 razy pobieraliśmy je z myślą o chorych z innych ośrodków. Nie tylko w Polsce, ale również Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chile, Brazylii czy nawet Indiach – wylicza prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki, kierownik oddziały klinicznego hematologii SU.

Z danych Centrum Organi­zacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji Pol­transplant wynika, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie znajduje się w pierwszej trójce polskich ośrodków, które wysyłają materiał pobrany od dawców za granicę. Więcej tego typu zabiegów wykonują jedynie dwie placówki w Warszawie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Nowa siedziba Pracowni Separacji Krwinek i Banku Komórek Krwiotwórczych w Szpitalu Uniwersyteckim [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska