https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego już otwarta! [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda
We wtorek uroczyście otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego, która powstała w Krakowie-Prokocimiu. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na południu miasta w połowie listopada.

- To szczególny moment dla szpitala, dla mieszkańców Krakowa i dla całej Małopolski. Nasza nowa siedziba jest największym kompleksem medycznym w Europie Środkowo-Wschodniej i najbardziej kompleksowo wyposażonym. To także największa inwestycja medyczna zrealizowana na przestrzeni ostatnich kilku lat - podkreśla Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Budynki, do których już za kilka tygodni przeniosą się uniwersyteccy medycy i ich pacjenci powstały w Krakowie-Prokocimiu przy ul. Jakubowskiego 2. Stworzenie i wyposażenie gigantycznego kompleksu, składającego się z dziesięciu obiektów, zajęło ponad cztery lata i pochłonęło ponad 1,2 mld zł. Pomieszczenia są już gotowe na przyjęcie pierwszych chorych, a pracę placówki na południu Krakowa uroczyście zainaugurowano we wtorek.

W otwarciu nowej siedziby SU wzięli udział pracownicy szpitala, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, do którego należy lecznica, przedstawiciele władz samorządów i zaprzyjaźnionych placówek medycznych. Razem z największym regionalnym szpitalem świętował m.in. wojewoda Piotr Ćwik, wicemarszałek Łukasz Smółka, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Zabrakło za to przedstawicieli rządu i ministerstwa zdrowia, z którego budżetu w dużej mierze sfinansowano budowę innowacyjnego kompleksu.

Zobacz w naszej galerii, jak powstawał innowacyjny kompleks.

Kraków. Coraz bliżej do otwarcia nowej siedziby Szpitala Uni...

- To wielka radość, że w Krakowie powstał Szpital Uniwersytecki, który pacjentom będzie mógł nieść wykwalifikowaną pomoc medyczną o najwyższym stopniu trudności – mówił prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prokocimski kompleks jest najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najbardziej innowacyjnych w tej części Europy. Na jego potrzeby dyrekcja SU zakupiła ponad 9 tys. różnego rodzaju aparatury medycznej wartej blisko 300 mln zł! W nowym miejscu w ratowaniu zdrowia i życia Małopolan lekarzom będzie pomagał m.in. robot chirurgiczny – pierwszy tego typu w naszym kraju - pozwalający na przeprowadzanie precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów laparoskopowych przy pomocy niewielkich nacięć oraz robot neurochirurgiczny, podpowiadający jak poprowadzić narzędzia chirurgiczne w taki sposób, by ominąć wrażliwe struktury mózgu i nie uszkodzić wzroku czy słuchu pacjenta. Do walki z nowotworami radioterapeuci będą mogli wykorzystać min. dwa innowacyjne urządzenia: nóż cybernetyczny oraz aparat do tomoterapii. Pierwsze z nich to maszyna posiadająca giętkie, robotyczne ramię, umożliwiające precyzyjne dotarcie do tych obszarów ciała pacjenta, które wymagają napromieniowania. Z kolei aparat do tomoterapii, będący połączeniem akceleratora i tomografu komputerowego, pozwala „na żywo” kontrolować, gdzie trafia wiązka fotonów niszcząca komórki rakowe i ją modyfikować.

Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja SU zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych. Wybudowanie i pełne wyposażenie nowej siedziby pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł.

Kraków. Pierwsi pacjenci już za miesiąc zostaną przyjęci w n...

W nowej siedzibie SU przygotowano ponad tysiąc łóżek dla pacjentów. Swoje miejsce znajdzie tam blisko 30 poradni specjalistycznych i 25 oddziałów. Na każdym z nich chorzy będą przebywać w komfortowych dwuosobowych salach, wszystkich wyposażonych we własne łazienki oraz klimatyzację. Na korytarzach prowadzących do poszczególnych oddziałów powstały również specjalne strefy socjalne z wygodnymi sofami, gdzie hospitalizowani pacjenci będą mogli spędzić czas z odwiedzającymi ich bliskimi. Wszystkie zabiegi będą wykonywane na wspólnym, zintegrowanym bloku operacyjnym, składającym się z dwudziestu sal. W zarządzaniu nimi pomoże specjalnie zaprojektowany system informatyczny. Dzięki niemu sterowanie wszystkimi urządzeniami potrzebnymi do przeprowadzania operacji będzie możliwe z poziomu jednego panelu sterującego, a wciśnięcie zaledwie kilku przycisków wystarczy, by bez manualnych czynności ustawić wysokość stołu, parametry oświetlenia czy urządzeń elektrochirurgicznych zgodnie z zapisanymi w pamięci preferencjami konkretnego chirurga.

- Dzięki tej inwestycji zyskaliśmy szansę, by leczyć chorych i uczyć studentów w pomieszczeniach pełnych nowoczesnej aparatury, ale przede wszystkim w jednym miejscu – podkreśla prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum. - Do tej pory byliśmy rozproszeni, chory często musiał wędrować od budynku do budynku. Teraz będziemy mogli zapewnić pacjentom dużo lepszą opiekę, a lekarzom lepsze warunki szkolenia. Mamy nadzieję, że to nie będzie tylko największy i najnowocześniejszy szpital, ale także najlepszy, przynajmniej w Europie Południowo-Wschodniej.

Kraków. Planują nowe drogi do szpitala, które powstaną... pó...

Wielka przeprowadzka uniwersyteckich klinik na południe Krakowa ruszy już 18 listopada. W pierwszym etapie do nowej siedziby SU przeniosą się oddziały bezpośrednio niepowiązane z SOR-em. Chodzi m.in. o choroby zakaźne, endokrynologię, kardiologię czy nefrologię. Łącznie to ok. 500 łóżek. Wszyscy pacjenci przebywający wówczas pod opieką specjalistów z SU zostaną ambulansami przetransportowani do Prokocimia pod opieką medyków. Drugi etap przenosin zaplanowano na początek przyszłego roku. Wtedy do nowej siedziby przeniesie się ostry dyżur i jego zaplecze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Po pierwsze dal rzad i ministerstwo a Majchrowski z PO budowal dwadziescia lat/na zlosc/.Po drugie proponuje nazwe ;;Bolek:.

R
Realista

A kliniki długi już mają uregulowane? Kasa na wyposażenie będzie dodatkowa? Skąd kliniki wezmą środki na obsługę tak drogiego cacka? Ich budżet się przecież nie zwiększy. Co z brakiem lekarzy?

G
Gość

Szkoda, że z tak zarąbistego szpitala uciekli wam najlepsi chirurdzy...

G
Gość
30 października, 7:01, Gość:

Przy okazji należy przypomnieć że niejaki pseudoekolog waszczykowski blokował miesiącami tą ważną inwestycje, bo na terenie przyszłej budowy wyrosły samosiejki.

Niestety tego szkodnia ciągle o durne jego zdanie w każdej sprawie nadal pytają dziennikarze.

Skandal

pomijając działania pseudoekologa należy zauważyć, że ten szpital w tym miejscu (w miejsce ogólnodostępnych klinik dla wszystkich Krakusów a nie tylko tych z Prokocimia, Wieliczki i okolic) został zbudowany "mimo wszystko". Dla mnie, Krakuski, nie ma się czym cieszyć...

G
Gość

Dla kogo ten "super" szpital? Chyba dla pomysłodawcy. Bardzo panu "dziękujemy". Moja mama właśnie zrezygnowała z opieki specjalisty, bom nie jest w stanie tam dojechać, choć mieszka w centrum miasta. Niech pan pomysłodawca pomyśli, że do szpitala trafiają ludzie chorzy i często nie majętni (taksówki). Może ktoś sobie podbudował EGO, ale zastanówmy się dla kogo wygodny jest szpital na takim zadupiu??? Zastanawiam się też nad "nowoczesnością" szpitala projektowanego 25 lat temu. Obecnie preferowane są małe ośrodki, które bez dużych nakładów można szybko odbudować. Molochy od wielu lat uznawane są w środowisku medycznym za przeżytek.

"kropidło"

czy będzie konkurs na nazwę szpitala ?? ---

- "tradycyjnie" --imieniem jakiegoś(chwytliwego) świętego !!!

G
Gość

Wielki moloch będzie ze wszystkimi wadami takich placówek. Nie chciałbym pracować ani leczyć się w takim miejscu.

p
pacjent
29 października, 18:10, Ehh:

Też mi okazja. Jak odsłaniali pomnik sp.Gosiewskiego w niedzielę, to cała elyta się zjechala .Komu ten szpital potrzebny. Elyta leczy się w szpitalu MSWiA.

Szpital MSWiA w Krakowie to nie ten dawny szpital. Lekarze nie są na etatach MSW. To Szpital Miejski, choć obsługuje rejon wszystkich wiosek na południe i zachód od Krakowa. Takie samo dziadostwo, jak wszędzie.

Tylko nazwy używają, jak dawniej by przyciągnąć pacjentów

K
Kostek

Ciekawe, czy parking będzie taki, jak na przeciwko (Instytut Pediatrii) płacisz na wjeździe, ale miejsca brak, żenada!!!!

G
Gość

Przy okazji należy przypomnieć że niejaki pseudoekolog waszczykowski blokował miesiącami tą ważną inwestycje, bo na terenie przyszłej budowy wyrosły samosiejki.

Niestety tego szkodnia ciągle o durne jego zdanie w każdej sprawie nadal pytają dziennikarze.

Skandal

C
Cracus

Mural na mural, jako własność publiczna powinna być ogólnodostępna.

E
Ehh

Też mi okazja. Jak odsłaniali pomnik sp.Gosiewskiego w niedzielę, to cała elyta się zjechala .Komu ten szpital potrzebny. Elyta leczy się w szpitalu MSWiA.

G
Gość

nic o....kolejkach,terminach,metodach i sposobach przyjęć - z tego wynika że reszta "po staremu" !! (ale to już zbyt trudny i wrażliwy temat).

P
Pacjent

Szpital nowoczesny, ze łóżka nie wchodzą do windy bo za szerokie ?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska