Kraków. Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza...

  Kraków. Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza [ZDJĘCIA]

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Centrum Zdrowia Psychicznego
  1/12
  przejdź do galerii

  Centrum Zdrowia Psychicznego ©Joanna Zmuda

  Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego uruchomił Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza. To kolejny ośrodek prowadzony przez tę lecznicę, który oferuje potrzebującym chorym opiekę środowiskową i terapię poza murami szpitala.
  Zobacz galerię

  Nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w budynku przy ul. Mehoffera 10. W ośrodku prowadzonym przez Szpital Kliniczny im. Babińskiego pacjenci z zaburzeniami psychicznymi mogą liczyć na konsultacje specjalistów i codzienną terapię poza oddziałami szpitala.

  – Opieką obejmujemy głównie mieszkańców Krowo­drzy, ale po pomoc mogą się do nas zgłosić również pacjenci z innych dzielnic czy nawet spoza Krakowa. Najważniejsze jest to, że jesteśmy blisko chorych. Dzięki naszemu centrum pacjenci nie są zmuszani dojeżdżać na codzienną terapię na drugi koniec miasta – podkreśla dr n. med. Joanna Bartuś, specjalista psychiatrii, koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza. – Najczęściej trafiają do nas chorzy z zaburzeniami depresyjnymi, nerwicami, ale również zaburzeniami psychotycznymi np. schizofrenią. Dużą grupę stanowią osoby, które po prostu znalazły się w sytuacji kryzysowej i potrzebują wsparcia psychologicznego – dodaje.

  W skład ośrodka uruchomionego przez szpital im. Babińskiego weszła m.in. ambulatoryjna poradnia zdrowia psychicznego. W budynku przy ul. Meho­ffera w komfortowych gabinetach przyjmują pacjentów specjaliści psychiatrii oraz psycholodzy. W tym samym miejscu swoją siedzibę znalazł również personel dwóch zespołów leczenia środowiskowego, zapewniający chorym terapię w miejscu ich zamieszkania oraz specjaliści z dziennego oddziału psychiatrycznego. – W ramach niego pacjenci są leczeni kilka godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Biorą udział w psychoterapii, psychoedukacji czy terapii zajęciowej – wskazuje dr Bartuś.

  Łącznie personel nowej placówki liczy ponad 40 osób. Ośrodek ściśle współpracuje również ze specjalistami z oddziałów stacjonarnych szpitala, które działają w głównej siedzibie lecznicy w Krakowie-Kobierzynie. Dzięki skoordynowanej opiece, pacjent wymagający całodobowego leczenia psychiatrycznego po opuszczeniu szpitala jest kierowany właśnie do Centrum Zdrowia Psychicznego, które zapewnia kontynuowanie terapii w jego codziennym środowisku.

  Placówka uruchomiona na terenie Krowodrzy to już dziewiąte tego rodzaju centrum wchodzące w skład szpitala im. Babińskiego. Wcześniej podobne powstały m.in. w Nowej Hucie, Podgórzu, Miechowie, Skawinie czy Myślenicach. Dzięki rozwojowi opieki środowiskowej, pacjenci lecznicy rzadziej wracają na oddziały stacjonarne, skrócił się również czas ich pobytu. W efekcie w szpitalu zmniejszono liczbę łóżek na oddziałach ogólnopsychiatrycznych, a w zamian dodatkowe miejsca powstały m.in. na oddziale dla uzależnionych.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowie psychiczne bardzo ważne

  Dara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Ja przez wiele miesięcy cierpiałam na depresję. Poszłam do psychiatry, który przepisał mi leki, ale one nie wystarczyły. Musiałam pójść jeszcze na...rozwiń całość

  Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Ja przez wiele miesięcy cierpiałam na depresję. Poszłam do psychiatry, który przepisał mi leki, ale one nie wystarczyły. Musiałam pójść jeszcze na psychoterapię. Całe szczęście,z ę trafiłam na świetną kobietę, Panią Martę Ślebodę, dzięki której znów uwierzyłam w siebie i w sens swojego życia.zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »