Od 1992 roku muzeum mieści się w zabytkowej willi przy ul. Józefitów 16, wzniesionej w latach 1923-25, później kilkakrotnie przekształcanej i adaptowanej. Dotąd był to jedyny budynek instytucji, mieszczący zarówno magazyny zbiorów, pracownie konserwatorską i digitalizacyjną, bibliotekę, sale wystawowe, sklep muzealny i biura. Obiekt jednak nie został nigdy w sposób pełny dostosowany do pełnienia funkcji muzealnych i dlatego od lat nie spełniał wymaganych standardów stawianych przed muzeami XXI wieku.
Jaki będzie efekt trwającej właśnie modernizacji i adaptacji zabytkowej siedziby MHF? Przy Józefitów powstanie nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie i digitalizacyjne oraz badawcze. Planowane zakończenie tej inwestycji to połowa 2020 roku.
Pozostałe funkcje zostaną natomiast przeniesione do nowej siedziby muzeum - przy ul. Rakowickiej 22. Tutaj metamorfozę przejdzie budynek dawnej Zbrojowni, który zamieni się w centrum wystawienniczo-edukacyjne. Prezentowane tam będą wystawy stałe i czasowe.
Na czas prowadzonej inwestycji biura i pracownie MHF przeniosły się do budynku Dworca Głównego przy ul. Lubicz.
MHF ma jeszcze od niedawna do dyspozycji budynek zabytkowej drewnianej Strzelnicy na Woli Justowskiej. To miejsce przewidziane dla działań edukacyjnych i wystawienniczych, a także dla biblioteki muzeum.
Jak mają wyglądać siedziby MHF przy Józefitów i Rakowickiej po modernizacji i adaptacji - pokazują wizualizacje.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich
