https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowoczesny sprzęt w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego pomaga leczyć krtań

Iwona Krzywda
Bezinwazyjne zabiegi są wykonywane w nowej sali operacyjnej
Bezinwazyjne zabiegi są wykonywane w nowej sali operacyjnej Joanna Urbaniec / Polska Press
W Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego przeprowadzono pierwsze zabiegi usunięcia nowotworów krtani przy pomocy innowacyjnego lasera.

Nowoczesny aparat od niedawna jest częścią bloku operacyjnego na oddziale otolaryngologii w „Żeromskim”. Dzięki niemu krakowscy specjaliści mogą wykonywać zabiegi usunięcia guzów nowotworowych krtani bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych operacji. Wykorzystują do tego tzw. metodę endo­sko­pową. Polega ona na wprowadzeniu do krtani pacjenta specjalnego urządzenia i napromienieniu laserem CO2 zmian chorobowych.

– W ten sposób możemy operować tylko wcześnie wykryte nowotwory – wskazuje dr n. med. Paweł Papież, ordynator Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego. – Korzyścią dla pacjenta jest przede wszystkim krótsza hospitalizacja. Zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, także proces gojenia jest znacznie szybszy – dodaje.

Jednym z pierwszych chorych, u których krakowscy lekarze zastosowali tego rodzaju leczenie jest Aleksander Ja­nicki. Mężczyzna wkrótce po opuszczeniu bloku operacyjnego mógł bez problemu mówić, nie odczuwał także żadnego bólu czy dyskom­fortu. – Świetnie się czuję i cieszę się, że będę mógł szybciej wrócić do domu – mówi pan Aleksander.

Zanim trafił na stół operacyjny, specjaliści z „Żeromskiego” przeprowadzili u niego specjalne badanie endoskopo­we z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Sprzęt do tego rodzaju diagnostyki także od niedawna jest częścią wyposażenia oddziału otolaryngologii. Badanie NBI jest wykorzystywane w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany, które wcześniej były dla lekarzy niewidoczne. Jest to możliwe dzięki różnicom we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynia krwionośne. Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie miejsc, które inaczej reagują na światło, co może świadczyć o zmianie nowotworowej.

Badanie NBI jest wykorzystywane głównie do diagnostyki chorób krtani, ale może być przydatne także w przypadku schorzeń gardła i jamy ustnej. Szpital im. Żeromskiego jest jednym z kilku ośrodków w Polsce, które dysponuje sprzętem do jego wykonywania.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bartekski
Sprzęt laryngologiczny udało mi się zakupić w firmie Audiologia gdzie mają szeroką ofertę w tym zakresie oraz korzystne ceny.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Kraków. Nowoczesny sprzęt w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego pomaga leczyć krtań
G
Gość
.jeden z moich przyjacół ma raka, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili chodzi na cykle chemii i wyszukał w necie dobre opinie na tenat ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % carun... podobno konopia tej odmiany jest hodowana tylko w 3 miejscach na świecie kupił w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 w sklepie konopnym mają też sklep internetowy jak komuś daleko www konopiafarmacja pl Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o prawie połowe . Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska