Modlitwa za dzieci
– Kiedyś papież Franciszek przypomniał nam, że symbolem nadziei jest kotwica, która, umieszczona na zewnątrz statku, utrzymuje go na powierzchni. Nawiązując do tego obrazu możemy powiedzieć, że „kotwica chrześcijańska” jest umieszczona w wieczności, u Boga. Mając więc nadzieję możemy czuć się bezpieczni, bo trwamy ciągle przy Nim – mówił ks. Kościelniak podczas uroczystości pogrzebowych. – Chrześcijański wymiar nadziei to przede wszystkim oczekiwanie na spotkanie z Bogiem w wieczności. Ale to dopiero jej pierwszy wymiar – dodał.
Kapłan przypomniał zebranym, że nadzieja to także oczekiwanie na spotkanie z tymi, których tutaj, na ziemi, pożegnaliśmy. – Wasze dziecko, chociaż fizycznie nie możecie go przytulić, dalej żyje. Jesteście rodzicami i już nic nigdy tego nie zmieni. Jesteście rodzicami już na zawsze, na całą wieczność – mówił do zebranych. – A te dzieci, które dzisiaj opłakujemy, wyjdą nam na spotkanie w niebie – podkreślił.
Pochówek dzieci martwo urodzonych
Obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy człowiek, w tym także dziecko zmarłe przed narodzinami, ma prawo do godnego pochówku. Jeśli rodzina (z jakichkolwiek przyczyn) nie zdecyduje się na odebranie jego ciała ze szpitala, obowiązek pochówku dziecka spoczywa na gminie.
Ciała dwadzieściorga sześciorga dzieci pochodzą z okresu od 1 lipca 2024 roku do 10 stycznia 2025 roku i zostały przekazane przez placówki: Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie oraz Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie.
Grób pochowanych dzieci znajduje się na cmentarzu Podgórki Tynieckie przy ul. Wielogórskiej 16.
