https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Krakowie w Podgórkach Tynieckich ma być ekologiczny. Co to znaczy? Będzie też instalacja-pomnik

Piotr Rąpalski
To najmłodszy cmentarz w Krakowie, wybudowany w ostatnich latach przez prywatną firmę we współpracy z gminą Kraków
To najmłodszy cmentarz w Krakowie, wybudowany w ostatnich latach przez prywatną firmę we współpracy z gminą Kraków ZIM/Wojciech Matusik
Na Cmentarzu Komunalnym Podgórki Tynieckie w Krakowie została urządzona i oddana do użytkowania pierwsza ekologiczna kwatera urnowa, nosząca nazwę "Drzewa pamięci". Jest to miejsce, które stworzono z myślą o tych, którzy pragną, aby ich pochówek lub pochówek ich bliskich odbył się w sposób harmonijny z naturą, w pełni ekologiczny i z poszanowaniem środowiska. Uroczyste otwarcie kwatery nastąpi 20 września i będzie powiązane z odsłonięciem unikalnej na skalę światową instalacji geodezyjnej „Tempus Fugit” pokazującej upływ ludzkiego czasu. Oba wydarzenia z kolei wpisują się w trwającą od 19 września konferencję największego globalnego stowarzyszenia spółek pogrzebowych FIAT-IFTA. A na niej goście zapoznają się wystąpieniami motywacyjnymi gwiazd polskiego sportu – Jerzego Dudka i Artura Partyki.

Czym wyróżnia się kwatera "drzewa pamięci"?

Odgradza ją żywopłot z cisów, tworzący zieloną barierę, zapewniającą ciszę i spokój.

  • Na kwaterze rosną okazałe drzewa, co dodaje miejscu poczucia naturalnego sacrum
  • oraz stanowi schronienie dla lokalnej flory i fauny.
  • Wejście do kwatery prowadzi przez drewnianą furtkę z motywem drzewa życia

Cała kwatera jest wyłożona matą rozchodnikową, której roślinność jest stosowana m.in. na zielonych dachach. Mata nie tylko zapewnia estetyczny wygląd, ale również pochłania wodę deszczową, wspierając ekosystem i minimalizując potrzebę dodatkowej pielęgnacji terenów zielonych.

Przed kwaterą znajduje się duży głaz z napisem "Drzewa Pamięci", będący symbolicznym punktem nawiązującym do idei życia wiecznego. Głaz ten pełni również funkcję miejsca pamięci, gdzie odwiedzający mogą złożyć żywe kwiaty, znicze solarne lub zapalić ekologiczne świece, świece sojowe oraz biodegradowalne wkłady.

Indywidualne miejsce pochówku

Każdy grób urnowy jest indywidualny. Nie jest to zbiorowa mogiła – każdy dysponent ma prawo do swojego grobu ekologicznego przez okres 20 lat z możliwością przedłużenia, po wniesieniu opłaty za prolongatę. Teren kwatery zaprojektowano tak, aby każdy grób miał swoje osobne miejsce, pozwalając na indywidualną opiekę i upamiętnienie osoby zmarłej.

Ekologiczne tabliczki pamiątkowe

Za miejscem złożenia kwiatów i zniczy znajduje się drewniana rama, do której przymocowane są sznurki jutowe z tabliczkami ze sklejki, na których wygrawerowane są dane osób pochowanych.

Pomnik na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich

Projekt "TEMPUS FUGIT" - CZAS UCIEKA.

W dniu 20 września 2024 r., na terenie Cmentarza Komunalnego Podgórki Tynieckie w Krakowie odsłonięty zostanie unikatowy na skalę światową pomnik upływu czasu i przemijania "TEMPUS FUGIT".

Podstawą dla tego pomnika jest przebiegająca przez cmentarz linia równoleżnika 50° N, wytyczona przez krakowskiego geodetę Mariusza Meusa. Wykorzystując zjawisko dryfu kontynentu ukazana jest skala ludzkiego życia w perspektywie setek i tysięcy lat - wieczności.

Pomnik powstał z okazji Międzynarodowej Konwencji Światowej Federacji Organizacji i Firm Pogrzebowych FIAT-IFTA w Krakowie (18-20 września 2024).

Przebieg równoleżnika 50° N przez cmentarz w Krakowie

Cmentarz Komunalny Podgórki Tynieckie w Krakowie jest wyjątkowy ze względu na swoją lokalizację. Otaczają go piękne Lasy Tynieckie, będące częścią Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, a przez teren nekropolii przebiega równoleżnik 50° N! Równoleżnik 50° N jest doskonale widoczny na większości map i globusów, a wraz z krzyżującym się z nim południkiem 20° E w Kosocicach pozwala na łatwe odnalezienie Krakowa w wielkim świecie. Równoleżnik ten łączy Kraków z kilkoma, znaczącymi miastami leżącymi na jego przebiegu: w Polsce są to Wodzisław Śląski, Tarnów i Rzeszów, a na świecie choćby Charków w Ukrainie, Winnipeg w Kanadzie, Moguncja w Niemczech i Praga w Czechach.

W oparciu o przebieg równoleżnika 50° N na Cmentarzu Komunalnym Podgórki Tynieckie powstał niezwykły pomnik upływu czasu i przemijania - oś czasu "TEMPUS FUGIT". Jest to unikatowy na skalę światową projekt, łączący symbolikę miejsca z nieoczywistym dla niego obiektem geodezyjnym, jakim jest równoleżnik. W dodatku, pomnik ten posiada dodatkowy, niezwykły walor edukacyjny, dzięki zastosowaniu niezwykłego zjawiska geologicznego - dryfu kontynentów. Linia równoleżnika wpisana w kontekst miejsca stała się symbolem przemijania, ukazującym długość ludzkiego życia w perspektywie setek i tysięcy lat. Jest to jedyny tego typu projekt w Polsce, pierwsze oznaczenie równoleżnika 50° N w Krakowie i pierwsze oznaczenie linii współrzędnych geograficznych na terenie jakiejkolwiek nekropolii na świecie! Drugi taki obiekt, o podobnej formie - linia równoleżnika 52° N z siedmioma jego historycznymi pozycjami - istnieje jedynie na kampusie Uniwersytetu Technicznego w mieście Delft w Holandii.

Projekt "TEMPUS FUGIT" symbolicznie pokazuje skalę długości ludzkiego życia w kontekście historycznej skali upływu czasu; wieczności. A czyni to wskazując położenie równoleżnika 50° N na przestrzeni setek i tysięcy lat, w momentach wielu ważnych wydarzeń dziejowych. Ale jak to możliwe, że równoleżnik zmienia swoje położenie? Dzieje się tak za sprawą geologicznego zjawiska dryfu kontynentów: powolnego ruchu płyt tektonicznych, powodującego wędrówkę kontynentów względem globalnej siatki współrzędnych geodezyjnych (układu odniesień ITRF). Teren Cmentarza Komunalnego Podgórki Tynieckie przemieszcza się co roku o 2,65 cm w kierunku północno-wschodnim, na azymucie 54,3°. Tym samym, linia równoleżnika 50° N w układzie globalnym ITRF - domyślnie stała, nie związana fizycznie z powierzchnią Ziemi - w efekcie wędrówki kontynentu europejskiego, a wraz z nim Polski i Krakowa, względem terenu pozornie "cofa się" na południe o 1,55 cm rocznie: tyle wynosi składowa północ-południe wektora dryfu kontynentu w tym miejscu na Ziemi; odpowiednio, składowa wschód-zachód wynosi 2,15 cm rocznie. Wobec tego, po 10 latach równoleżnik 50° N przebiegać będzie 15,5 cm na południe od swojej obecnej pozycji. Po 100 latach różnica wyniesie 1,55 metra; po tysiącleciu będzie to aż 15,5 metra... W ten sposób równoleżnik kreśli swoistą oś czasu na geologiczną skalę i pomnik "TEMPUS FUGIT" ukazuje ten wiekuisty ruch - niczym sam upływ czasu - na skalę przerastającą ludzkie pojęcie: niczym sama wieczność…

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska