Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Oszczędzanie w urzędzie. Nagród nie ma, ale nie wszędzie. Premie to element wynagrodzenia

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Urzędnicy nie dostają nagród, tylko premie
Urzędnicy nie dostają nagród, tylko premie Andrzej Banas / Polska Press
Urząd miasta, jak i większość jednostek oraz spółek miejskich nie wypłaca w tym roku nagród finansowych. Są jednak wyjątki. Większość urzędników otrzymuje natomiast premie, które są stałym elementem wynagrodzenia urzędników.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Z powodu epidemii koronawirusa i jej wpływu na gospodarkę Kraków, tak jak inne samorządy, musi zaciskać pasa. Odbija się to też na wynagrodzeniu urzędników, choć nie wszystkich. Jakiś czas temu urząd miasta informował, że mimo zapowiedzi podwyżek pensji „wiosną tego roku kierownictwo urzędu zadecydowało o zamrożeniu pensji urzędników”.

"Zrezygnowano także z przyznawania nagród kwartalnych. Urząd oszczędza także na paliwie do samochodów służbowych. Pojazdy te z powodu obecnej sytuacji wykonują mniej kilometrów, co przekłada się na zaoszczędzone pieniądze" - głosił komunikat UMK.

- Ze względu na niepewną sytuację budżetu miasta kierownictwo Urzędu Miasta Krakowa zrezygnowało z przyznania pracownikom nagrody uznaniowej za I kwartał. Co do nagród w jednostkach miejskich, uprzejmie proszę o bezpośredni kontakt z każdą z nich - zaznacza Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK i rzeczniczka prezydenta.

Nagród nie ma, ale są premie

Jak jest w jednostkach? W większości nagród nie ma. - Nagród w I kwartale nie było. Natomiast premie wyniosły średnio ok. 500 zł na osobę. Premia jest stałą wynagrodzenia, a jej wysokości jest zmienna. W I kwartale średni było to 15 proc. zasadniczego wynagrodzenia – tłumaczy Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. W jednostce zatrudnionych jest ok. 450 osób, więc premie dla nich za I kwartał wyniosły razem ok. 225 tys. zł.

- Nasze wynagrodzenie składa się z dwóch części: stałej i zmiennej. Nasze zadania są sezonowe. Kiedy mamy więcej pracy, to wtedy część zmienna jest wyższa i oscyluje wokół 30 proc. - dodaje Michał Pyclik.

ZDMK to jedna z większych jednostek. W kwietniu, gdy epidemia koronawirusa już trwała, okazało się, że jednostka rozpoczęła nabór na siódmego już wicedyrektora. Urzędnicy tłumaczyli, że potrzebują osoby nadzorującej inwestycje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale reorganizację kadrową zaplanowano tak, by liczba wicedyrektorów się nie zmieniła.

Nagród kwartalnych nie było też w Zarządzie Transportu Publicznego. Natomiast premie również wyniosły tam 15 proc. Jednostka zatrudnia 77 osób.

Analogicznie wygląda sytuacja w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Tam różnica jest taka, że premia regulaminowa, w wysokości 15 proc. wynagrodzenia jest stała, a do tego dochodzi premia uznaniowa. Ta w I kwartale nie była wypłacana.

Tu nagrody dostali

Urzędnicy tłumaczą, że premie to efekt porozumień w ramach zakładowych układów zbiorowych ze związkami zawodowymi z połowy lat 90. XX wieku i trzeba je wypłacać. Jeśli pracownik nie wypełnia swoich obowiązków, to może zostać ona obniżona (w części lub całości). Jeśli natomiast pracuje bez zarzutu, to premia się należy. Jeśli nie zostanie wypłacona, to pracownik idzie do sądu i wygrywa sprawę w cuglach.

Są jednak miejsca, gdzie urzędnicy nagrody dostali. O sprawie napisała krakowska „Gazeta Wyborcza”. Według ich informacji, nagrody kwartalne dostali pracownicy Zarządu Cmentarzy Komunalnych – ponad 176 tys. zł dla 117 osób. Nagród mieli nie dostać dyrektor i jego zastępca.

Pojedynczą premię przyznano także w Zarządzie Zieleni Miejskiej w wysokości nieco ponad 4 tys. zł. Dostał ją pracownik z zespołu kształtowania przestrzeni miejskiej za wkład w opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu pod estakadami PKP w centrum Krakowa.

Oszczędzają też urzędy wojewódzkie. Zarówno w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, jak i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego nagród za I kwartał nie wypłacono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska