FLESZ - Bikini z maseczką, plażowy hit tego lata?

Rząd coraz bardziej luzuje ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa. Można już pójść do fryzjera czy restauracji. Wciąż zamknięte są jednak dyskoteki. Nadal nie można również popływać w basenie. Zmieni się to już 6 czerwca, kiedy znów będziemy mogli wybrać się na pływalnię.
Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do wstępnych wytycznych, jakie mają obowiązywać na pływalniach po ich otwarciu.
Wytyczne, dotyczące funkcjonowania basenów, spa, jacuzzi i wodnych placów zabaw, przygotował Państwowy Zakład Higieny.
Z wytycznych wynika, że liczba osób, korzystających z basenu w jednym czasie, musi być na tyle mała, by możliwe było utrzymywanie minimalnej odległości od innych osób - wynoszącej 2 metry, także podczas pływania w basenie.
W praktyce wynika z tego, że z jednego toru pływackiego będzie mogła korzystać tylko jedna osoba.
Według wytycznych, do których dotarł portal GazetaWroclawska.pl, szczególnej uwagi wymagają szatnie i przebieralnie, będące z reguły stosunkowo niewielkimi pomieszczeniami, w których często przebywa jednocześnie spora liczba osób i panuje tłok.
- Umożliwienie utrzymania powyższej odległości między wszystkimi użytkownikami obiektu oraz członkami personelu przez cały czas korzystania z obiektu jest podstawą dla określenia liczby osób, jaka w obecnych warunkach może w nim przebywać. Można to osiągnąć poprzez kontrolę przy kasie, działania zastosowane w strefie przebieralni oraz odpowiedni nadzór - brzmią wytyczne.
Oczywiście maseczkę można będzie zostawić w szatni - nie da się w niej bowiem pływać. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć maseczkę w pomieszczeniu przebieralni. Zaleca się, aby pobyt w obiekcie ograniczyć do czasu kąpieli w basenie i po jej zakończeniu i przebraniu się nie przedłużać czasu spędzonego na pływalni.
Czy w wodzie można zarazić się koronawirusem? - Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji - piszą autorzy opracowania, powołując się na dane "licznych instytucji zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WGO i CDC".
Koronawirusa zabija m.in. chlor - wystarczą jego standardowe dawki stosowane na basenach, by zarazek zginął w wodzie.
Zapytaliśmy w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie, kiedy i na jakich zasadach zostaną otwarte zarządzane przez ZIS baseny. Łącznie jest ich siedem, w tym pięć z nich to pływalnie kryte. Pytania wysłaliśmy jeszcze przed ogłoszeniem zniesienia kolejnych ograniczeń oraz podaniem daty możliwości otwarcia basenów.
- Baseny zostaną otwarte nie wcześniej niż w momencie zniesienia ograniczeń wprowadzonych przez Rząd RP. W dniu ogłoszenia zmniejszenia restrykcji dla basenów, jak to miało miejsce przy poprzednich etapach odmrażania sportu, ZIS poinformuje operatorów o wyznaczonych przez Rząd wytycznych - brzmi odpowiedź na nasze pytania.
Kraków. Ogród Botaniczny UJ znów zaprasza. W końcu jest otwa...
Zarządzający basenami pandemię koronawirusa wykorzystali "na przerwę technologiczną (woda z basenów została spuszczona i trwa konserwacja urządzeń technicznych) przez co przywrócenie działania może nie być możliwe z dnia na dzień".
- Baseny zewnętrzne uruchamiane były w okolicach czerwca-lipca. Na tą chwilę trudno określić jak do tego czasu wyglądały będą rządowe obostrzenia dot. basenów zewnętrznych - dodaje ZIS.
W zarządzie ZIS znajdują się następujące baseny:
Baseny wewnętrzne:
- Centrum Rozwoju Com-Com Zone Nowa Huta, ul. Ptaszyckiego 6;
- Centrum Rozwoju Com-Com Zone Prokocim, ul. Kurczaba 29;
- Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone na Kozłówce, ul. Facimiech 32;
- Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna, ul. Kolna 2;
- Basen KS Korona ul. Kalwaryjska 9/15.
Baseny zewnętrzne:
- KS Clepardia ul. Mackiewicza 14;
- Basen w Ośrodku Sportu i Rekreacji KS Wanda ul. Bulwarowa 39.
Z kolei w krakowskich szkołach samorządowych działają cztery kryte baseny. Nie wiadomo, kiedy wznowią działalność. Są jeszcze cztery baseny miejskie, którymi zarządza Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów.
- Gdy już nastąpi zapowiadane odmrożenie polskiego sportu, KSOS planuje w pierwszej kolejności otworzyć basen w Kurdwanowie Nowym, ponieważ służy on głównie lokalnej społeczności - tłumaczą w krakowskim magistracie.
Placówka KSOS Centrum zostanie uruchomiona prawdopodobnie w lipcu. Natomiast basen przy Francesco Nullo będzie – z uwagi na wymagany remont - wyłączony od 1 czerwca do 31 sierpnia.