Kraków. Park Tysiąclecia - dewastacja zamiast rewitalizacji? [ZDJĘCIA]

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
- Park Tysiąclecia. Ja nie umiem tego inaczej określić jak dewastacja, a nie rewitalizacja. (...) Miał swój klimat, pięknie rozrośnięte krzewy okrywające skarpę. Nikt mi nie wmówi ze krzewy były chore..... - to tylko jeden z licznych komentarzy, pojawiających się ostatnio w mediach społecznościowych na temat rewitalizacji Parku Tysiąclecia przy ul. Wiślickiej. Jak tak naprawdę przebiega odnowienie parku, które już od samego początku budziło sprzeciw mieszkańców?

Przypomnijmy, że całościowa rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Mistrzejowicach rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Ma ona na celu m.in. zmodernizowanie placów zabaw dla dzieci, wyremontowanie alejek, ogrodzenie boiska do koszykówki, utworzenie skateparku, psiego wybiegu, ogrodu sensorycznego przy mniejszej górce saneczkowej, jak również wymianę oświetlenia oraz całości małej architektury.

Jednak dotychczasowe prace remontowe zamiast cieszyć, stają się podstawą coraz większego oburzenia wśród mieszkańców pobliskich bloków oraz osiedli. Po niemal pięciu miesiącach prac w parku zauważyć można głównie błoto, które jest efektem rozjechania trawników przez ciężki sprzęt budowlany. W mediach społecznościowych pojawiają się liczne komentarze, wyrażające ogólne niezadowolenie - Ja nie umiem tego inaczej określić jak dewastacja, a nie rewitalizacja. (...) Miał swój klimat, pięknie rozrośnięte krzewy okrywające skarpę. Nikt mi nie wmówi ze krzewy były chore.... Miały być nasadzenia, kiedy zatem?

Oprócz zniszczenia trawy oraz wielu krzewów, nazywanego wręcz zagładą zieleni, sprzeciw budzi także remontowanie alejek, które przed wjazdem maszyn na teren Parku Tysiąclecia były niemal niezniszczone. Zdaniem mieszkańców jest to ewidentne marnowanie środków oraz wyrzucanie pieniędzy w błoto, a sam park nie wymagał remontu na tak dużą skalę. Jak pisze jeden z internautów - to prawda, alejki były w dobrym stanie. Nie chcemy wszędobylskiej, ohydnej kostki brukowej! To gdzie teraz będzie można pojeździć na rolkach?

Na zarzuty mieszkańców Zarząd Zieleni Miejskiej odpowiada następująco - Wycince uległy krzewy i drzewa, które kolidowały z planowanymi pracami lub były w złym stanie fitosanitanym. W związku z wycinką będą wykonywane nasadzenia zastępcze na terenie parku. Sprzęt ciężki jak koparki i samochody ciężarowe przemieszczają się po terenie parku, aby móc prowadzić roboty budowlane. Wykonawca korzysta najczęściej z istniejących alejek. Niemniej czasami z względów technologicznych sprzęt ciężki musi poruszać się po trawnikach.

Podkreślono również, iż przeprowadzenie prac takich jak np. remont alejek nie jest możliwe bez wykorzystania odpowiedniego sprzętu, natomiast po ich zakończeniu Park Tysiąclecia zyska na swoim wyglądzie oraz funkcjonalności. - Czas przeprowadzania prac jest okresem, w którym nie sposób uniknąć niedogodności i czasowej zmiany wyglądu miejsca. Wszystko to jednak prowadzi do efektu końcowego, z którego użytkownicy będą z pewnością zadowoleni, ponieważ park będzie odnowiony. Z uwagi na powyższe nie można mówić o dewastacji w środku trwającej inwestycji. Park oddany do użytku będzie po rekultywacji terenów zielonych - dodała Aleksandra Mikolaszek, Główny Specjalista w Zespole Kraków w Zieleni.

Do tej pory w Parku Tysiąclecia wykonano montaż lamp oświetleniowych, skatepark, wycinkę drzew i roboty rozbiórkowe starych nawierzchni asfaltowych. Obecnie kontynuowane są roboty budowlane: podbudowy pod nawierzchnię z obrzeżami, nasadzenia drzew, remont schodów oraz roboty ziemne.

O sprawie pisaliśmy już w pod koniec grudnia, gdy zaniepokojeni nowohucianie walczyli o zachowanie mniejszej górki saneczkowej oraz o usunięcie znajdujących się przy niej ławek, koszy na śmieci, jak również elementów małej architektury, które zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu bawiącej się na niej młodzieży. Wówczas Zarząd Zieleni Miejskiej odpisał: Podest drewniany z małą architekturą, który pojawił się w Parku Tysiąclecia początkiem 2019 r. (pod mniejszą górką saneczkową) jest częścią całej rewitalizacji parku, a także projektem budżetu obywatelskiego. Wokół niego pojawi się ogród sensoryczny, który w całości z fontanną będzie „sercem” parku i miejscem najbardziej zacisznym. Miejsce to nie może służyć jako górka saneczkowa, ponieważ zjazd odbywa się bezpośrednio na alejkę, stwarzając tym samym zagrożenie dla pozostałych użytkowników parku. W związku z powyższym nie ma możliwości przeniesienia przedmiotowych elementów. Górka saneczkowa, która znajduje się po północnej stronie parku i oddalona jest od tego miejsca o zaledwie 200m nadal pozostanie miejscem do zjazdów zimowych, ponadto zostanie dodatkowo wyprofilowana, by uczynić zjazd bezpieczniejszym.

Warto zaznaczyć, że zakończenie rewitalizacji, której koszty wynoszą aż 8 mln zł, przewiduje się na sierpień 2020 roku.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz

gdzie są aktywiści? dlaczego jeszcze ich tam nie ma? gdzie modraszki? gdzie centrum b7? gdzie krowoderska? dlaczego jeszcze nie pomagacie? dlaczego nie sadzicie roślin? Miano aktywisty do czegoś chyba zobowiązuje? Czy tylko potraficie kręcić filmiki na fb?

G
Gość

Ludzie niejednokrotnie we wszystkim widzą zło. Poczekajcie na efekt końcowy. Piękny teren i piękny park. Wiem, że będzie wspaniały. Mieszkam na Tysiąclecia. W tym parku odpoczywam. Czekajmy na na zakończenie. Dziękuję Wszystkim, którzy się przy tym trudzą. Mieszkanka

G
Gość

Tak naprawdę to była tam potrzebna tylko wymiana oświetlenia i wycinka suchych modrzewi między szkołą a przedszkolem i może posianie świeżej trawy.

M
Mieszkańcy
29 lutego, 11:17, Gość:

Duży parking samochodowy na kilkadziediąt samochodów( bezpłatny) w parku kieszonkowym na Żabińcu już wykonali. A mieli upodządkować zieleń. Ani jednej ławki. Tu powinny znajdować się wyrażenia pod adresem rad i urzędów

Kochamy rady i urzędy!!!!!

D
Deus

Typowe wady inwestycji samorządowych. Przeskalowane, przeinwestowane, za drogie, tak jakby chodziło celowo o to, żeby przepuścić przez plac budowy jak najwięcej kasy.

B
Burmistrz Nowej Huty

Czy nie lepiej byłoby przeznaczyć te kasę na budowę stacji kolejowej na Os.Piastow?Podobno pan pre-zydent chce polepszyć komunikację miejską w Krakowie. Na północy miasta też?

G
Gość
29 lutego, 20:00, Gość:

ojojojojjjjjjjj ajjwajjjjj bida sie dzieje.... polski, biedny, uciesniony narod znow w nastrojach depresyjnych bo ktos remontuje park... o moj bozeeeee... wy dorosle dzieci. Nie podoba sie, brac du.pe w troki sprzed komputera i miast narzekac w komentarzach, zapie.rdalac do parku i zrobic lepiej!!! tlumoki

29 lutego, 21:36, Gość:

Remontować park wtf? Chyba Tobie potrzebny remont.

za to Tobie tata moze zrobic, zapytaj go jak wroci wieczorem do domu

G
Gość
29 lutego, 21:52, obserwator:

Ani pani autorka artykułu, ani komentujący, cytowani w artykule internauci nie zadali sobie trudu żeby zaglądnąć do projektu. Wszystkie główne alejki będą asfaltowe, jedyne w miejscach gdzie występują płytko korzenie lub przebiega sieć ciepłownicza będzie wykonana nawierzchnia z kostki betonowej, ale bezfazowej więc idealnej dla rolkarzy. Pod każdą ławką znajdą się zatoczki tak aby cofnąć ławki, a nogi siedzących nie będą przeszkadzały korzystającym z chodnika. Wycinka krzewów podytkowana jest z tego co widać w projekcie potrzebami remontu pochylni dla niepełnosprawnych. Do tej pory na pochylnię tak jak i na inne chodniki w tej części parku spadały owoce, czyli gatunki roślin nie były dobrane do lokalizacji, a jedynie uprzykrzały życie mieszkańców przez stada os żerujących na owocach itd. itd. W parku ponadto będzie wiele nowych udogodnień, w tym dla osób niewidzących. Powstaną nowe urządzenia zabawowe, siłowe. W internecie jednak najłatwiej komentować anonimowo i wylewać pomyje na wszystkich wokół.

Przy okazji szkoda, że nikt z krytykujących nie zastanowi się czemu w tym parku nie powstanie toaleta? W projekcie jest, ale władze spółdzielni Mistrzejowice, na czele z panią prezes nie chcą pozwolić na przekop 10 m przez teren spółdzielni w celu podłączenia się do kanalizacji. Może to jest temat na artykuł? Mimo wszystko cieszę się z tego że powstanie odnowione miejsce do wypoczynku i aktywności fizycznej.

Róbcie swoje! mieszkancy z mózgiem stoja za wami i wasza praca! Malkontenctwem krakowskim sie nie przejmowac. To taki podobny twór do wroclawian ktorzy protestowali przeciwko swojemu nowemu dworcowi pks i temu, ze bylo budowane "za modnie i nowoczesnie". Nie musze dodawac, ze podczas przejezdzania przez Wroclaw PKS'em kilkanascie lat wstecz, czlowiek sr.al po gaciach przed gangami rumunow latajacych po tych komunistycznie wygladajacych platformach autobusowych. Chociaz w ulepionych z kartonow budach mozna bylo dorwac dobra bulke slodka z jagodami za 1 złoty 20 gr.

G
Gość
29 lutego, 21:52, obserwator:

Ani pani autorka artykułu, ani komentujący, cytowani w artykule internauci nie zadali sobie trudu żeby zaglądnąć do projektu. Wszystkie główne alejki będą asfaltowe, jedyne w miejscach gdzie występują płytko korzenie lub przebiega sieć ciepłownicza będzie wykonana nawierzchnia z kostki betonowej, ale bezfazowej więc idealnej dla rolkarzy. Pod każdą ławką znajdą się zatoczki tak aby cofnąć ławki, a nogi siedzących nie będą przeszkadzały korzystającym z chodnika. Wycinka krzewów podytkowana jest z tego co widać w projekcie potrzebami remontu pochylni dla niepełnosprawnych. Do tej pory na pochylnię tak jak i na inne chodniki w tej części parku spadały owoce, czyli gatunki roślin nie były dobrane do lokalizacji, a jedynie uprzykrzały życie mieszkańców przez stada os żerujących na owocach itd. itd. W parku ponadto będzie wiele nowych udogodnień, w tym dla osób niewidzących. Powstaną nowe urządzenia zabawowe, siłowe. W internecie jednak najłatwiej komentować anonimowo i wylewać pomyje na wszystkich wokół.

Przy okazji szkoda, że nikt z krytykujących nie zastanowi się czemu w tym parku nie powstanie toaleta? W projekcie jest, ale władze spółdzielni Mistrzejowice, na czele z panią prezes nie chcą pozwolić na przekop 10 m przez teren spółdzielni w celu podłączenia się do kanalizacji. Może to jest temat na artykuł? Mimo wszystko cieszę się z tego że powstanie odnowione miejsce do wypoczynku i aktywności fizycznej.

29 lutego, 22:16, nick:

Widzę że ZZM zabrał głos. Z wami jest jeden problem, dali wam za dużo pieniędzy i wymyślacie cuda na kiju. Mam nadzieję że w końcu ktoś zauważy ile przejadacie pieniędzy i każe zacisnąć pasa.

otóż nie jestem z zzm, no ale najłatwiej tak sobie tłumaczyć

n
nick
29 lutego, 21:52, obserwator:

Ani pani autorka artykułu, ani komentujący, cytowani w artykule internauci nie zadali sobie trudu żeby zaglądnąć do projektu. Wszystkie główne alejki będą asfaltowe, jedyne w miejscach gdzie występują płytko korzenie lub przebiega sieć ciepłownicza będzie wykonana nawierzchnia z kostki betonowej, ale bezfazowej więc idealnej dla rolkarzy. Pod każdą ławką znajdą się zatoczki tak aby cofnąć ławki, a nogi siedzących nie będą przeszkadzały korzystającym z chodnika. Wycinka krzewów podytkowana jest z tego co widać w projekcie potrzebami remontu pochylni dla niepełnosprawnych. Do tej pory na pochylnię tak jak i na inne chodniki w tej części parku spadały owoce, czyli gatunki roślin nie były dobrane do lokalizacji, a jedynie uprzykrzały życie mieszkańców przez stada os żerujących na owocach itd. itd. W parku ponadto będzie wiele nowych udogodnień, w tym dla osób niewidzących. Powstaną nowe urządzenia zabawowe, siłowe. W internecie jednak najłatwiej komentować anonimowo i wylewać pomyje na wszystkich wokół.

Przy okazji szkoda, że nikt z krytykujących nie zastanowi się czemu w tym parku nie powstanie toaleta? W projekcie jest, ale władze spółdzielni Mistrzejowice, na czele z panią prezes nie chcą pozwolić na przekop 10 m przez teren spółdzielni w celu podłączenia się do kanalizacji. Może to jest temat na artykuł? Mimo wszystko cieszę się z tego że powstanie odnowione miejsce do wypoczynku i aktywności fizycznej.

Widzę że ZZM zabrał głos. Z wami jest jeden problem, dali wam za dużo pieniędzy i wymyślacie cuda na kiju. Mam nadzieję że w końcu ktoś zauważy ile przejadacie pieniędzy i każe zacisnąć pasa.

o
obserwator

Ani pani autorka artykułu, ani komentujący, cytowani w artykule internauci nie zadali sobie trudu żeby zaglądnąć do projektu. Wszystkie główne alejki będą asfaltowe, jedyne w miejscach gdzie występują płytko korzenie lub przebiega sieć ciepłownicza będzie wykonana nawierzchnia z kostki betonowej, ale bezfazowej więc idealnej dla rolkarzy. Pod każdą ławką znajdą się zatoczki tak aby cofnąć ławki, a nogi siedzących nie będą przeszkadzały korzystającym z chodnika. Wycinka krzewów podytkowana jest z tego co widać w projekcie potrzebami remontu pochylni dla niepełnosprawnych. Do tej pory na pochylnię tak jak i na inne chodniki w tej części parku spadały owoce, czyli gatunki roślin nie były dobrane do lokalizacji, a jedynie uprzykrzały życie mieszkańców przez stada os żerujących na owocach itd. itd. W parku ponadto będzie wiele nowych udogodnień, w tym dla osób niewidzących. Powstaną nowe urządzenia zabawowe, siłowe. W internecie jednak najłatwiej komentować anonimowo i wylewać pomyje na wszystkich wokół.

Przy okazji szkoda, że nikt z krytykujących nie zastanowi się czemu w tym parku nie powstanie toaleta? W projekcie jest, ale władze spółdzielni Mistrzejowice, na czele z panią prezes nie chcą pozwolić na przekop 10 m przez teren spółdzielni w celu podłączenia się do kanalizacji. Może to jest temat na artykuł? Mimo wszystko cieszę się z tego że powstanie odnowione miejsce do wypoczynku i aktywności fizycznej.

G
Gość

warto poczytac to : https://dziennikpolski24.pl/miechow-kontrowersje-wokol-wycinki-drzew-w-parku-miejskim/ar/c1-14820784

G
Gość
29 lutego, 20:00, Gość:

ojojojojjjjjjjj ajjwajjjjj bida sie dzieje.... polski, biedny, uciesniony narod znow w nastrojach depresyjnych bo ktos remontuje park... o moj bozeeeee... wy dorosle dzieci. Nie podoba sie, brac du.pe w troki sprzed komputera i miast narzekac w komentarzach, zapie.rdalac do parku i zrobic lepiej!!! tlumoki

Remontować park wtf? Chyba Tobie potrzebny remont.

G
Gość
29 lutego, 20:06, Jerzy:

Niszcząc te krzaki zniszczyli domy wielu wróbli...

Tak, dodatkowo domy/ziemianki dla gasienic zostaly zniszczone. I trzeba bylo przesiedlic cale osiedle gronkowca z pobliskiej kałuży

J
Jerzy

Niszcząc te krzaki zniszczyli domy wielu wróbli...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3