https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Porzucone auta szpecą ulice. Kolejne samochodowe wraki znikają z ulic

Ewa Wacławowicz
Straż Miejska Miasta Krakowa
Latami stoją na osiedlach, ulicach, parkingach i straszą swoim wyglądem. Jedne pokryte są już grubą warstwą brudu, inne pochłania rdza. Samochodowe wraki to zmora przestrzeni miejskiej, a tylko od początku roku Straż Miejska Miasta Krakowa usunęła 950 takich pojazdów.

Porzucone pojazdy nieużytkowane to niechlubny znak naszych czasów. Szpecą wspólną przestrzeń, zajmują cenne miejsca parkingowe, stwarzają realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Tylko od początku tego roku funkcjonariusze doprowadzili do usunięcia 950 takich aut - informuje Straż Miejska Miasta Krakowa

Zgodnie z przepisami:

  • Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.
  • Pojazdy z dróg wewnętrznych mogą być usunięte tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby.
  • W sytuacji gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia – nie ma podstaw, aby go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z miejsca.

Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany jako nieużytkowany są m.in.:

  • brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym
  • brak aktualnej polisy OC
  • uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego)
  • brak kilku z następujących podzespołów: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł
  • zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu.

Pojazdy nieużytkowane trafiają na parking miejski. Koszty odholowania oraz koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel. Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia, uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas przechodzi na własność gminy.

Deszczówka zatruta na całej planecie

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zdziwiony
Ja nie bardzo rozumiem, czemu ludzie podrzucają te wraki na parkingi? Przecież przy zezłomowaniu mogliby skasować za taki wrak coś ze 4 stówki. Może i nie majątek — ale przy porzuceniu wraku nie skasują zupełnie nic.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska